• ortaköy eskibahçe sokak'ta bulunan, görünüm ve tarz itibarıyla italya'daki sokak arası pizzacılarını anımsatan, sevimli mi sevimli bir pizzacı. pötikareli masa örtüleri, güler yüzlü çalışanları ve taş fırında pişen leziz pizzaları ile hem aklınızda, hem de midenizde hemen yer ediyor.

aynı lezizlikte pizza yiyebileceğiniz diğer mekanlardan farkı ise menüde makarna, et gibi yiyeceklerin bulunmaması. yalnızca pizza pişiriyorlar. bu minicik dükkanın tek eksiği henüz alkollü içki ruhsatı olmaması. eğer alamazlarsa bunun çok büyük bir eksik olacağını düşünüyorum, zira o pizzalar ne kadar leziz olsa da, yanında güzel şaraplar olmadan nereye kadar...

not: adı niye pizzeria pizano değil de, pizano pizzeria olmuş onu hiç bilemedim.
  • iş sebebiyle italya'da yaşamış ve italya'nın elinizde harita sırtınızda çanta ile özellikle uğradığınız kasabasına veya köyüne yanlışlıkla geldiğinizi düşünen "bu da nereden çıktı şimdi, caddeyi şaşırdı herhalde, şuna tarif et de gitsin şaşkın" cümleleriyle kendi aralarında konuşan vatandaşlarının yaşadığı kuş uçmaz kervan geçmez yerlerinde dahi pizza yemiş biri olarak yazıyorum: "bir türk çift uğraşıp pizza yapmış, tiramisu yapmış ve olmuş bunlar arkadaşlar, olmuş" hep merak ederdim ve "türkiye'de bizim nefis sebzelerimizle, salçalarımızla, peynirlerimizle, unumuzla vs. bu pizzalar çok daha güzel yapılabilir ama ustalığı-işçiliği nasıl halledeceğiz, işte asıl mesele bu diye düşünürdüm ki bu çiftimiz bu meseleyi halletmiş, kendilerine teşekkür ediyor ve huzurlarında saygıyla eğiliyorum
  • evimin dibinde olmasına rağmen aylaaar sonra keşfedebildiğim, ve şimdiye kadar yediğim tek lezzetli pizzayı yapan yerdir.
    ortaköy dereboyu caddesinde merkez büfe isimli dönercinin arkasındaki sokakta ikamet etmektedir kendisi.

ayrıca sarmısaklı domates sos, cherry domates, köz patlıcan ve taze fesleğenden oluşan primavera pizzasını tavsiye ederim, inanılmaz lezzetli.
  • şimdiye kadar yediğim en güzel pizzaları yapan mekan. hatta bana pizzanın hızlı ve basit şekilde yenen, karnı doyurmaya yönelik bir şey olmadığını öğretti diyebilirim. burada pizza yiyen insanın bir daha pizza hut, dominos gibi yerlerden pizza yemesi zor, yese de o yediğine pizza demesi zor. rosa ve cipro favorilerim, aynı zamanda kendi adlarını taşıyan pizano da et severler için ideal. dışarıya servisi olmayan, sadece mekanda yiyebileceğiniz fagotto da muhteşem ötesi. ortaköy'ün kumpiri meşhur diye geliyor insanlar, iki adım ötelerinde böyle harika bir mekan var. bundan yıllar sonra "ortaköy'ün pizzası meşhur" denilirse pizano sayesinde olacaktır.
  • dünya tatlısı karı-kocanın işlettiği, italya'dan özel fırın getirttikleri, arada kızlarının gelip ortalığı kahkahaya boğan butik pizzacı.

neden bilmem, hayalimdeki işi yaptıkları için mi? yoksa çok şirin bi çift oldukları için mi bir çok arkadaşımı oraya götürüp besliyorum.

ben özellikle "pesto soslu pizza"larına bayıldığım için, diğer pizzalarla ilgili çok da fikir yürütmek istemiyorum. ayrıca tatlı sevmeyen bünyemin "tiramisu"suna kafamın üstünde kalp çıkan baloncuk eşliğinde kaşık daldırdığım mekan.
  • "istanbul'un en güzel pizzasını yapıyor" dedikleri her yeri gezdim, alayını yedim. en güzeli pizano pizzeria seviyesinin iki tık altında kalıyor. kesinlikle istanbul'un en iyi pizzasını yapıyorlar. eşsiz bir lezzet.
  • sanırım artık menülerinde denemediğim çok az pizza kaldı ama tek bir şarkıyı gün boyu dinleyebilen birisi olduğumdan son zamanlarda belli pizzalara takılmaya başladım. son favorim 15 numara quattro formaggi. gorgonzola, parmesan, gravyer ve mozarella'nın muhteşem uyumu, peynir sevenler için harika bir pizza. 21 numaralı pizza del egeo da deniz börülcesi seven insanların tercihi olacaktır, ben lor ile deniz börülcesinin hafif ekşimsi tadını çok seviyorum, pizzaya da çok yakışıyor. niyetlenip de cesaret edemediğim vezuvio'su masaya geldiğinde acıyı tüm benliğinizde hissediyorsunuz, bu pizzayı yiyen insanların gözyaşları içerisinde "çok acı ama harika" dediğine şahit olmuşluğum var.

yediğim pizzalarından beğenmediğim olmadı diyebilirim ama servisleri de en az pizzaları kadar iyi. yakınsanız atlayın gidin, güzel vakit geçireceğiniz kesin. kısaca severim, seveni de bir ayrı severim.
  • tartışmasız türkiye'de yediğim en iyi pizzayı yapıyorlar.
  • ince hamur, kaliteli malzeme, nazik insanlar... harika bir miss pizza (cihangir olani) alternatifi. beni burayla tanistiranlara selam olsun. *
  • miss pizza'yı da beğeniyorum ancak pizano kesinlikle farklı bir seviyede. 28 yıllık istanbul tecrübem ve yavaştan bağımsızlığını ilan eden göbeğimle istanbul'da pizza yapan en iyi yer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
hesabın var mı? giriş yap