şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efendim pizza hizmeti veren işletmeler arasında yaygınlaşan bu fenomeni açıklamadan önce, pizza nedir, onu bir tanımlayalım. pizza, üzeri kaşar peyniri ve eriyen peynir türevleri ile kaplanmış fırında pişmiş hamur parçasıdır. pizzayı pizza yapan, üzerindeki zeytin, sosis, sucuk, domates ve bilumum malzeme değildir; eriyen peynirdir. çünkü zeytinsiz pizza olur, sucuksuz pizza olur, mantarsız pizza olur, ama peynirsiz pizza olmaz. peki ya sahtekarlık nedir? bir şeyi yaptığını iddia edip yapmamaktır.

  zamanında pizzacılar çok şukela bir seçenek eklemiş, eksta preynir isteyenlere belli bir ücret karşılığı bu standart peyniri iki katı doldurmuştur.

  fakat bizim şark kurnazı pizzacılarımız bu seçeneği hemen yarım zekasıyla değerlendirmekte, "ekstra peynir" seçeneğini tercih etmeyenlere, "neredeyse peynirsiz" pizza hizmeti vermektedirler. böylece yarım akıllarınca müşteriyi, aslında standart pizza peyniri olan "ekstra peynir" seçeneğini talep etmeye mecbur bırakarak esktra para kazanmaya çalışırlar. hadi standart bir pizza yemek için ekstra olmayan "ekstra peynir" seçeneğini işaretlemek zorundayız, iyi de gerçekten ekstra peynirli pizza yemek isteyenler ne yapacak?

  bunu pazarlama bilmem ne stratejileriyle karıştırmamak gerekir. bu düpedüz sahtekarlıktır. pizza yaptığını söyleyip, en temel bileşeni olan peynirini eksik bırakıyorsan, pizzacı sahtekarlığı yapıyorsundur.

  yeni açılan işletmelerde pek görülmeyen bu fenomen, müşteriyi bağladıktan hemen sonra tezahür etmektedir.

  bazı yarım zekalılar peynirin pahalılığından dem vurarak bu fenomeni savunur. oysa bir pizzanın yarı fiyatına yapılan tostta bile daha çok peynir bulunur.
 • üzülerek farkettiğim sahtekarlıktır ancak türkiyede gün sahtekarların günüdür...
 • sahtekarlık tanımı az bile kalan olaydır zira türkiye'de pizza diye satılan şey pizza değildir.
 • görüyor ve arttırıyorum. ülkenin her yerine yayılmış olan, dünyaca meşhur (bkz: domino's pizza) dan bol malzemos pizza aldığınızda müşteriyle nasıl taştaş geçtiğini anlarsınız. peynir zaten eser miktarda. bunun yanında bol iddiasıyla yaptıkları pizzada abartısız olarak her üründen maksimum iki adet var (orta boyda). zaten yediğinizde de ağzınıza sadece pizza hamurunun tadı geliyor. bunlara vereceğiniz parayı esnaf lokantasına verseniz o lokanta bir sene sonra dünya mutfağından örnekler sunar size.
 • efendim, gün geçmiyor ki yeni bir sahtekarlık çeşidi türemesin. sütsüz peynir, arısız bal, etsiz sucuk daha neler neler. bu sahtekarlığa puanım ötekilerin yanında naif kaldığından üzülerek üç veriyorum.
 • pizzacılarda yapılan pizzaları(?) yiyorsanız eğer endişelenmeniz gereken en son şey üzerindeki olup olmadığı muallakta olan peynir adı verilen şeydir. fabrikasyon ürünleri pizza diye yiyenlerin hak ettiği muameledir.

  ayrıca pizza dediğin şeyi 15 yaşındaki çocuk bile evde yapabilir. yok güzel olmaz, lezzetli olmaz, şekli şemali bozuk olur kuruntularınız ilk ısırığı aldığınızda uçup gider.
 • (bkz: mozzarella)
 • pastanelerde satılan pizza benzeri pogacaları hem daha ucuza hemde daha lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz. hele hele fabrikasyon pizzalara on basar bizim ustanın pogacalari.
 • yapin evinizde kendi pizzanizi. hem cebiniz, hem de kafaniz rahat etsin.
 • pizzacı kimliği olmayan fakat menüsünde pizza seçeneğini de bulunduran işletmelerde pek rastlanmamaktadır. (bkz: simit sarayı)

  ayrıca, evde kendi pizzanı yapmak bu sahtekarlıktan kaçınmanın en ideal yolu olabilir. ama zaten evde pizza yapacak vakit bulamayan insanlardır bu sahtekarlığın mağduru.