şükela:  tümü | bugün
  • "amerika'da pizzagate skandalı karşısında biz ekşi yazarları olarak neler yapabiliriz" diye düşündüm ve böyle bir ekip kurulması gerektiğine karar verdim. benimle aynı fikirde olanlar potansiyellerini ve yapabileceklerimizi buradan anlatabilir. hemen işe koyulabiliriz.

1) ingilizce bilen ve bu mesele ile ilgili gerçeklere ulaşmak isteyenler buraya bir kaynak taraması yaparak çeviri bırakabilirler.

2) amerikada yaşayanlar bu konuda bize doğru bilgi akışı sağlayabilirler.

3) ingilizce bilen yazarlardan oluşan bir ekip bu bilgileri burada hepimiz değerlendirdikten sonra amerikan halkını bilgilendiren bazı sosyal ağ oluşumları oluşturabilir. bir tag seçerek amerika'da ve ingilizce bilenler arasında da duyarlılık oluşmasını sağlayabiliriz.

4) yabancıların da içinde bulunacağı bir network ile meselenin üstünün örtülmesini sağlayabiliriz.

5) ancak bu konuda dikkatli olmamız gereken başka bir şey. bilmeyerek bir odağın kullanımına açık nitelikli bir topluluk olmamaktır. çünkü biz iyi bir şey yapıyoruz zannetip kötü bir şeyin ateşifini fitilliyor olabiliriz. içimizde iyi şeyler yapmak düşüncesi gözümüzü kör etmemeli. ,

6) dünyada amerika çok zulümler yaptı. ancak amerikan halkını bir türlü uyandıramadık. artık kendi ülkelerinde gerçekleşen bir şey var. onları uyandırmak için belki bu bir imkan olabilir. gücü ve imkanı olanlar bunu küçümsememeliler.

bakalım neler yapılabiliyor. bu konuda tepki gösterenlerin samimiyetini de ölçecek bir turnusol olduğunu düşünüyorum.
  • ensar vakfı konusuna da el atmalarını beklediğim kitledir...

konu çocuk sikmekse bizim dincilerin eline kimse su dökemez...

edit: çocuk sikmek lafına takılanlardan mesajlar geliyor, kulağa hoş gelen bir kelime kullanınca işin mahiyeti değişmiyor, dinciler yaptıklarını yapmaya devam ediyorlar...

ensar'ı unutma, unutturma!
  • bazıları ensar vakfının bir şubesinde geçen tecavüz skandalını pizzagate ile bir tutmuş. burada dikkat ederseniz "demokrat parti padofildir" ya da "cumhuriyetçiler eşcinseldir" gibi bir ifade kullanmadık. kullanılması da doğru olmaz. çünkü "suçun şahsiliği" diye bir ilke vardır.

yukarıda belirttiğim 5. ve 6. maddede "amerikalılarsa kesin yapmışlardır, bunlar zaten geniş mezheptir" demiyorum. amerikan yaşam tarzına ve filmlerden bize yansıyan o kadar şeye rağmen "amerikalı olsalar işgalci olsalar dahi" kesinlikle kullanıma müsait bir aptallar topluluğuna dönüşmememiz gerektiğinden bahsettim. onlara karşı da bir adalet borcumuz olduğunu belirttim.

ben müslümanım. adı ister ensar vakfı ister atatürkçü düşünce derneği isterse nazi partisi olsun fark etmez. bu tür dernek vakıf ve partilerin asla "hadi gelin çocuklara tecavüz edelim" diye kurulacağını düşünmüyorum. dikkat yukarıda 6 madde olarak sıraladığım eylem planının hepsinde adaleti gözetmek için delilleri değerlendirmeye çalıştığım anlaşılacaktır.

yine de bu konuda taktiri buradaki arkadaşlara bırakıyorum.

not: ensar vakfının bir şubesinde bir eski personelinin yapmış olduğu tecavüz fiilini isterse bin tane çocuğa yapılsın bunların arasında benim çocuğum olsa dahi ensar vakfına yüklemem. yüklersem haksızlık etmiş olurum. bu konuda vakıf yöneticilerinin yapılan işi örtbas ettikleri yönündeki düşünce tamamen iftiradır. aksi ispat edilmediği halde kişinin beyanının esas olduğunu vurgulamakta da fayda görüyorum. kurumlar ve kişiler bu konuda beyanda bulunmuş. öğrenilir öğrenilmez suç duyurusunda bulunmuşlardır.

not2: burada pizzagate meselesini değil de bir adi suçluyu tartışarak ancak bu skandalın faillerinin ekmeğine yağ sürersiniz. karaman'daki kişi tutuklanmış ve cezasını çekmektedir. ancak pizzagate skandalı halen bir iddiadan ibarettir. ispatı beklemektedir. yapacaksak bunun için bir şeyler yapalım. sayısı binleri aşan kayıp çocuktan bahsediyoruz.