şükela:  tümü | bugün
 • 5 liraya yesek mükemmel bir lezzet olabilirdi ama 50 liraya yiyince o kadar da mükemmel olmuyor haliyle.
 • kendi pizza yapmayan böyle der, ya da güzel pizza yememiş olan...
 • türkiye'deki pizza zincirlerinden yersen tabi abartı sanırsın yazık yavrum hiç güzel pizza yememiş daha.
 • venedik pizzadan çift kat pastırmalı veya füme etli yahut kaburgalı pizza yiyenlerin katılmayacağı önermedir.
  not: izmir’de pizza locale’de bu konuda çok başarılı. butik pizzacılar zincir pizzacılardan çok daha iyi zaten.
 • pizza hamuru özel sıcaklık istiyor, bu elektrikli fırınlar ve donmuş pizzalarla olmuyor ve cidden çok malzemeyi birbirine karıştırıyorlar. biz kardeşimle, zeytin odununda, ve göçmen sobasında harlı ateşte pişirdik. eminim bir taş fırın olsa harika olurdu ama yine de epey iyi bir lezzet yakaladık. annemin ev yapımı ketçapı da var yani epey başarılıydı.

  ben pideyi de her yerde yiyemem mesela. özellikle şehir dışındaki pideleri çok başarısız buluyorum. pideyi dondurulmuş vaziyette, elektrikli bir aygıtla pişirseler, kullandiklari malzeme, bir şeye benzemese, o da kötü olur. öyle düşünün.
 • kastedilen her avm'de mantar gibi türeyen pizzacılar ise haklı düşünce.

  daha iyisini önerebilmek için oldukça fakirim. bu nedenle "en iyisi evde yapılan pizzadır." demek istiyorum.
 • (bkz: ağzından çıkanı kulağın duysun)

  fazlaca bekletilmiş ve iyice mayalanmış hamura ev yapımı kaliteli domates sosu, mozzarella/kaşar peyniri, ve taze fesleğeni koy, at bakalım fırına sonra pişman olacaksın
 • kral çıplak demeye cesaretim yoktu. ama başkası derse alkışlayabilirim. pizza meselesindede durum bu. hamurun üzerine domates peynir koymak ne aq. daha güzel dedikleride daha saçma karmakarışık oluyo
 • gidip pizza diye dominos vb.. berbat firmaların pidelerini yersen tabi ki böyle düşünürsün. git bir napoli'de floransa'ya 'da ye pizzanın ne olduğunu öğren.
 • milyarlarca insan tarafından yanlış bulunan önermedir. yoksa bu kadar dünya geneline yayılıp hâlâ birçok insan tercih etmezdi sanırım.

  detaylara gelecek olursak:

  1. adı pizza olan her şeyi ciddiye almamak lazım. nasıl markette satılan kesilmiş pişmiş döner veya hd iskender ile cemal & cemil usta'nın bursa kebabı aynı değilse, superfresh veya domino's ile butik bir pizzacının pizzası aynı şey değildir.

  2. en güzel pizza, üzerinde en çok şarküteri olan pizza değildir. en güzel pizzalar margarita gibi basit pizzalardır. basit bir pizza lezzetliyse oranın pizzası yenir. öteki türlü sos nasıldı, hamur neydi bir şey anlaşılmaz.

  3. öyle evde ekmek hamuruyla, kaşar peyniri ile, yığabildiğin kadar sucuk sosis salamla da pizza olmaz. nasıl evdeki baklava ile zeki inal'ın baklavası arasında fark varsa, ev pizzası ile iyi bir profesyonel butik pizza arasında aynı fark vardır.

  4. basit bir yemek olması kolay olduğu ve kötü olduğu anlamına gelmez. bu kadarcık temel birkaç malzeme için ne kadar çok ince detay olduğu anlamına gelir. benzer şeyler bir takım diğer basit yiyecek ve içecekler için de geçerlidir (limonata, kahve, viski, dondurma, çay, san sebestan cheesecake, ızgara et, kalamar vb. yiyecek ve içeceklerin de temelde çok az malzemesi ve basit birer prosesi vardır ama detaylara göre çok geniş bir skalada tat verir).

  sonuç olarak "hamur üstü domates peynir işte yea" diyerek basite indirgemek doğru değildir.