şükela:  tümü | bugün soru sor
  • anlayamadığım saçma ötesi bir durum.

hamburgerle kıyasladık diyelim, mc donalds, burger king´te filan bir menü fiyatı ortalama 10 lira civarındadır. bunu alelade bir yerde yeseniz de, yani hamburger kola artı patates, olarak bu da yaklaşık aynı rakamlara gelir.

pizza örneğinde de pide ile karşılaştırırsak, yiyeceğiniz en baba pide taş çatlasın 12-13 liiradır.

ama pizza dediğiniz şey öyle mi. en kıçı kırık pizzacıda bile küçük pizza en az 10 liradan başlar boyutuna göre 50-60 liraya kadar yükselir. arkadaşım zaten sen bunu hamurdan sosisten, salamdan, mantardan üretmiyor musun? yoksa hamur harcına uranyum katıyorsunuz da haberimiz mi yok?

e ama doğru sen zırt pırt kampanya yapacaksın, 1 alana 1 bedava, 3 alana 5 bedava diyeceksin. yok şunun yanında şu bedava vs diye promosyonlar yapacaksın.

bunları devamlı yapacağına pizzanı normal değerinden satsana. olmaz ama değil mi, o kadar reklam yapıyorsun, bir ton tanıtım kalemin var. gece gündüz radyoda tvde ismin duyuluyor. oysa pideci hakkı usta öyle mi.
  • ortada doğru dürüst pizzacı olmamasından mütevellittir. birkaç marka tekelleştirmiş işi götürüyorlar. halbuki bir cık bakalım edirneden öteye, durum nasıl, her sokakta bir pizzacı var ve en dandik yapanı buradaki dominos'a sezar'a basar nitelikte. üstelik en kral birayla yiyorsun pizzanı, pizza dediğin şey kocaman ve ödediğin hesap 10 yüroyu geçmiyor.
  • işçiliği pide yapmaktan daha zor olmayan pizzanın pahalı olması durumu. sonuçta malzemeler hep makinayla doğranmış hazır geliyor. yaptığın şey malzemeyi eşit miktarda hamurun üstüne yaymak. pide yapmaktan daha mı zor? değil.

haa, pislik, insanları köle gibi 3-5 kuruşa çalıştırılması, kötü çalışma koşulları vs. diyecek olursan yine bir fark yok. hatta samimi, görece kaliteli yerel pide salonları ortalama bir pizzacı şubesinden daha temiz, daha canayakın ve çok daha kaliteli olabiliyor.
  • etrafda doğru düzgün yapamayan bu kadar çok pizzacı olmasını açıklayan dolayısıyla birçok kişinin farkında olduğu durumdur.
  • pizza kültürünün ülkemizde oldukça geç oturmuş olmasıyla alakalı olabilecek bir tespittir ve evet, ne yazık ki doğrudur. çoğu zaman 13-14 tl, hatta yerine göre 20 tl falan ödediğimiz pizzanın aşağı yukarı aynısını 6-7 tl'ye satıp kar edebilen yerler vardır.

zaten "ikincisi bedava" tarzı kampanyaların sektörde bu kadar geniş yer tutması da bu gerçeği işaret ediyor sanki.
  • bizim ülkemizde ne ucuz ki dedirten durumdur. çok fazla pizza tüketen birisi değilim, arada canım isterse söyleyip yiyorum ama bana göre böyle hamurdan oluşan ve üzerindeki malzemelerin maliyeti cidden ucuz olan bir ürünün türkiye şartları altında bu fiyatları satılması cidden çok saçma. ben şahsen gidip de bir büyük pizzaya ömrümün hiçbir döneminde 30 lira ödemedim kardeşim. pizzanın da maliyetine bakıp konuşacağım tabiki de. işçilik vs denmiş sanki adamlar ortaya şaheser çıkartıyor ve inanılmaz bir işçilik koyuyorlar, pahalı bir taş veya el yapımı bir saat alıyoruz sanki amk. pizzacıya gelince işçilik dersin, milletin yağda kirde çalıştığı sanayilerde araç bakım işiyle uğraşan adamlarla kıran kırana pazarlık yapmaya çalışırsın ama onların yaptığı işçilik değil, ver madem adamın hakkını. bunların yaptıkları iş alıp hazır pizzaları fırına koymak, bu pizza işinde hakkı ödenemeyecek tek adamlar ise kuryelerdir başka kimse değil. onların da o işi yapıp doğru düzgün bir para aldıklarını da ben sanmıyorum. franchising bilmem nesini bilmem ama ortalıkta ortalık bu kadar pizzacı kaynadığını göre bu işte iyi para var demek ki. bunların yaptığı iş burger king, mc donald's veya kfc'den ne eksik ne fazla ama eskiden bunların fiyatları da baya bir fahişti. zamanla insanlar uyandı ve şimdi bu firmaların fiyatları normal seviyelerde. pizza ne hikmetse yıllardan beri fahiş fiyatlarla satılmakta, pizza da artık nasıl bir kar oranı varsa pideciler bile hem pizza hem de pide yapımına başladılar. düzgün bir promosyon olmadığı sürece ve inanılmaz canım istemediği sürece pizza benim için çok gereksiz. istanbul'da oturup da beleşe geleceğini bildikleri için sadece domino's kökleyen insanlar var bir de onları hiç sormayın. önceden de dediğim gibi en ucuz bir pizzaya 13-15 lira vereceğime giderim bir karışık ızgara yerim löp löp et hem de en baba kebapçıda taş çatlasa 20 lira ki çoğunda 15 lira civarlarında. hem daha sağlıklı hem hamur değil mideye oturmuyor. ondan sonra abi göbeğe bak spora yazılayım bilmem ne, geçin bu işleri.
  • pideci hakkı ustaya götümüzü vermemize neden olacak gerçek.
  • 1 buyuk pizzanin maliyetinin 2-3 tl arasinda degistigini hesapladigimizda dogruluk payi buyuktur.
  • asıl şoku lahmacunun 1-2 lira olup pidenin 6-7 lira olmasıyla yaşarken, pizzaya verilen 15-20 liralar gözüme "gavur işi" diye normal gelmeye başlıyor.

+6 yıl eklemesi: ulen pideye 6-7 lira demişiz zamanında. şimdi 10-15 lira bandından aşağı bulunamıyor. pizza fiyatları da 20-30 tl arasına yerleşti. 6 yılda fiyatlar 2 katına çıkmış yani. lahmacun zaten 1-2 lira pieeee..... şimdi 6-7 lira ortalama.
  • pizzanın işçiliği kavramıyla tanışmamı sağlayan tespit. allah müstehakınızı versin, size dominos'ta 30 liraya tek kişilik pizza yemek ucuz bile. daha fazla geçirmek lazım.