şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • bunun sırrını size açıklıyorum, hazırlanın.

pizza dükkanı sahibiydim geçmişte ve ortaklık nedeniyle bıraktım. piyasayı bilirim bu nedenle size bunun nedenini söyleyeceğim.

kısaca söylemek gerekirse pizzanın pahalı olmasının nedeni patronların kan emici pislik olmalarıdır. bir orta boy pizzanın total maliyeti 6 tlyi geçmiyor ama 20-30 tl arasında satılıyor. istediğin kadar kira, işçilik bedeli koy birim olarak 6 ile 20 eşdeğer fiyatlar değildir. toplum algısında bir ürün pahalı diye akılda kalmışsa maliyeti düşse bile patronlar tarafından pahalı tutulmaya devam eder. işte pizza gibi ürünlerde yaşanan şey tam anlamıyla bu. gıda sektöründe kar oranı en yüksek ürünler arasında ilk 3 içindedir.

kimse gelip burada işçilik, kira filan demesin cünkü hepsi yalan dolan. en kötü, bakın en kötü pizza dükkanı 10 bin tlden asağı kar bırakmıyor. 30-40 bin tl ortalama net karı var bir işletmenin. orta boy pizzanın hamur maliyeti 40 kurusu gecmez. asıl gıda maliyetini peynir ve et ürünleri kapsıyor ki etler zaten kagıt gibi ince. asıl gıda maliyetini peynir oluşturuyor ki büyük işletmeler toptan aldıkları için ciddi indirimle alıyorlar. özellikle yan ürün dedikleri kola, patates, tatlı vb ürünler inanılmaz kar marjı ile satılıyor.

bu tür ürünleri tüketirken ağır kazıklandığınızı aklınızdan cıkarmayın.

not: benim sahibi oldugum işletme küçük oldugu halde, indirimli ürünler alamadıgım halde piyasanın cok altında satıyordum.
  • şu dünyada hiç işime yaramayacağını bildiğim halde türlü türlü matematik teoremlerini öğrendim bir türlü bu sorunun cevabını öğrenemedim.

arz talep derseniz, bu işte kaymak var deyip üreticinin artması lazım. üretici artınca rekabet ortamında bu fiyatın dengelenmesi lazım. ee piyasa ninja turtles tan beri kendisini bulması lazımken fiyatlar hala yüksek. var bu işte bir margarita.

pizzacı arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.
  • güzel ve yerinde bir tespittir. pizza fiyatları gerçekten anormal.

mesela 15 tl'ye pide yiyorum doyuyorum. fakat 15 tl'ye pizza yersem doymuyorum. gerçi 15 tl'ye pizza yok. hadi aradın taradın bir yerde buldun o da küçük boy ve az malzemeli oluyor.
  • ya tamam olsun da mantık çerçevesinde pahalı olsun arkadaş 48? verip iki ince hamurlu orta boy pizza almak nedir ya allah aşkına aşırı saçma..
  • ülkede her seyi gecirip soran olursa "kiramiz var personel var" derler. italya'nin en unlu pizzacisi 6-7 euro'ya pizza satiyor, adamlarin önünde kuyruk var. burda maliyeti 5 tl olan pizzalar 45'e itelenmeye calisiliyor. bunun nedeni basit, turkiye'de kucuk veya buyuk ticaret zengin olmak icin yapilir, öyle basit zenginlik degil, 30m2 dükkanda calisan herif bile 3-4 tane evi olsun, audisi olsun ister. haliyle her sey fahis fiyatlara verilir.
  • çok bilmiş arkadaşın teki (sanırım o sektörden) yok dukkan,stopaj,personel masrafı vs diyerek savunduğu nedenler.lan tavuk dönercininde aynı masrafı var o niye 40 a satmıyor.pizzada çok bir malzeme mi kullanıyor sanki. geçiniz efendim .
  • açılın eski pizza ustası konuşuyor:

2006 yıllarında istanbul'da tatdoy's isimli bir yerde çalışmıştım kadiköyde. hala orası çalışıyor mu bilmiyorum.

pizzanın hamurunu, sosunu ben yapıyordum. peyniri sucuğu, mısırı fırını derken müşteriye masaya kadar servis ederdim.
    o zaman pizzanın çeşidine göre mozarella, siciliano, porto verde fiyat alınırdı. oysa ki ismine göre değil içindeki malzemeye para alınır ama kazık olacak ya isme göre para alırdık.

her neyse bir pizzanın orta boy olarak maliyeti en fazla 4 tl' idi. ama bizim aldığımız para 14 tl. yani 3 katı gibi para kazanıyordu iş yeri. 2006 senesinde kazanç-maliyet bu şekildeydi.

şimdi 2019 senesinde 40 tl'lik bir pizzanın maliyeti en fazla 10 tl. bakın en fazla 10 tl.
    alınan para 40 tl ve yine 3 katı kar.

sonuç hiç değişmez.
  • haftada en az bir kere pizza yediğim bir mekan var.
    26.50 tl'ye içeceği ve patatesi ile birlikte büyük boy pizza veriyor.

lezzetini tarif edemem, akıllara zarar bir pizza yapıyor herif.
    çoğu zaman arayıp gönderdiği pizza için teşekkür falan ederim.
    italya'da yediğim pizzalara en yakın pizzayı yapıyor adam.
    içindeki malzemeler hep dana eti. kullandığı malzemeleri dolabında sergiliyor adam, arkada öyle kaçak göçek ne olduğu belirsiz bim sucuğu kullanmıyor.

ancak ne zaman dükkanından pizza almaya gitsem ya kaşar peynirini aldığı toptancı, ya sucuğu aldığı toptancı ya da içecek falan aldığı adam sıkıştırıp duruyor.

demek ki hem kaliteli yapıp hem de ucuza verince para kazanamadığı için adam borçlarını çevirmekte sıkıntı yaşıyor.

2 sokak aşağıda full tavuk etinden sosisle pizza yapan ve 35 tl'den aşağı büyük boy menüsü bulunmayan pizzacı peşin satanlar gibi oturuyor.

maalesef bu memlekette iyi ürünü ucuza satıp ayakta kalmak diye bir şey yok.
    ya iyi ürünü kol gibi fiyata satacaksın ya da ucuza kötü ürün satacaksın.
  • çiğ köftenin pahalı olmasından daha anormal olmayan durumdur.

anasını sattığımın ürünü bim'de, metro'da 3 lira, çiğ köfteci bilmem ne ustada 2 gömlek kalitesiz ve pis olanı bonfile fiyatına..
  • evde yapın dediğim nedenlerdir. hamuru dahil olmak üzere evde bildiğim güvendiğim markaların malzemeleri ile kendi “aşırı bol malzemosumu” * yapıyorum. maliyet konusuna bile girmiyorum ailecek yiyoruz.

not:evet hamur açabiliyorum. evet erkeğim. evet eşim de izliyor ben yaparken.
86 entry daha

hesabın var mı? giriş yap