şükela:  tümü | bugün
  • şu dünyada hiç işime yaramayacağını bildiğim halde türlü türlü matematik teoremlerini öğrendim bir türlü bu sorunun cevabını öğrenemedim.

arz talep derseniz, bu işte kaymak var deyip üreticinin artması lazım. üretici artınca rekabet ortamında bu fiyatın dengelenmesi lazım. ee piyasa ninja turtles tan beri kendisini bulması lazımken fiyatlar hala yüksek. var bu işte bir margarita.

pizzacı arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.
  • çiğ köftenin pahalı olmasından daha anormal olmayan durumdur.

anasını sattığımın ürünü bim'de, metro'da 3 lira, çiğ köfteci bilmem ne ustada 2 gömlek kalitesiz ve pis olanı bonfile fiyatına..
  • en kötü merkezi dükkana 10000 lira kira istiyor olabilirler mi? asgari ücretle çalışan personel 4000 lira masraf demek olabilir mi? faturasi, vergisi, stopajı, motoru, benzini, ıvdısı zıvdısı, yemeksepeti komisyonu falan fişmanı düşününce çok da şey etmemek lazım diye düşünüyorum.

edit: o yediğiniz zincir pizzalardan bahsetmiyorum. onları o paraya yemeyecek kadar zeki ve bir damak zevkine sahip olduğunuzu düşünüyorum. ya da 13 yaşında değilsinizdir herhalde.
  • ya tamam olsun da mantık çerçevesinde pahalı olsun arkadaş 48? verip iki ince hamurlu orta boy pizza almak nedir ya allah aşkına aşırı saçma..
  • dükkan kiraları nedeniyledir. ülkede esnafın çektiği çileyi bir esnaf bilir, bir de allah.
  • bunun sırrını size açıklıyorum, hazırlanın.

pizza dükkanı sahibiydim geçmişte ve ortaklık nedeniyle bıraktım. piyasayı bilirim bu nedenle size bunun nedenini söyleyeceğim.

kısaca söylemek gerekirse pizzanın pahalı olmasının nedeni patronların kan emici pislik olmalarıdır. bir orta boy pizzanın total maliyeti 6 tlyi geçmiyor ama 20-30 tl arasında satılıyor. istediğin kadar kira, işçilik bedeli koy birim olarak 6 ile 20 eşdeğer fiyatlar değildir. toplum algısında bir ürün pahalı diye akılda kalmışsa maliyeti düşse bile patronlar tarafından pahalı tutulmaya devam eder. işte pizza gibi ürünlerde yaşanan şey tam anlamıyla bu. gıda sektöründe kar oranı en yüksek ürünler arasında ilk 3 içindedir.

kimse gelip burada işçilik, kira filan demesin cünkü hepsi yalan dolan. en kötü, bakın en kötü pizza dükkanı 10 bin tlden asağı kar bırakmıyor. 30-40 bin tl ortalama net karı var bir işletmenin. orta boy pizzanın hamur maliyeti 40 kurusu gecmez. asıl gıda maliyetini peynir ve et ürünleri kapsıyor ki etler zaten kagıt gibi ince. asıl gıda maliyetini peynir oluşturuyor ki büyük işletmeler toptan aldıkları için ciddi indirimle alıyorlar. özellikle yan ürün dedikleri kola, patates, tatlı vb ürünler inanılmaz kar marjı ile satılıyor.

bu tür ürünleri tüketirken ağır kazıklandığınızı aklınızdan cıkarmayın.

not: benim sahibi oldugum işletme küçük oldugu halde, indirimli ürünler alamadıgım halde piyasanın cok altında satıyordum.
  • paket dağıtım maliyetlerinin oldukca yüksek olması.
  • mozerella peyniri dünyanın en ucuz peynirlerinden biri ama, ülkemizde en pahalı peynirlerden biri. ülkemizde kullanılan şarküteri kanatlı ğrnler ve en ucuzu, peki neden pahalı? yukarıdaki arkadaş çok güzel belirtmiş patronlar öyle uygun görüdüğü için çünkü pizza hala lüks ve ithal ürün onlara göre.

hesabın var mı? giriş yap