• sorun pizzanın pahalı olması değil bizim kazıklanıyor olmamızdır. yüzüne bakmayacağın kumpir de o fiyata satılıyor ve alıcısı az değil. çürümüş bir pastanın içinde kurtlar gibiyiz. herkes geçirdiğini kâr görüyor. pasta bitince birbirimizi yiyeceğiz.
    (bkz: bir mermi kaç para)
  • o broşüre bakıp akla zarar planlar yapıp tüm matematiğini döktüğün andır sipariş ettiğin an ama neredeyse yıllardır sipariş etmeyiz güzel annemin en bol malzemeli olanlarını ailecek yedikten sonra.. ama en son lise 2deyken ankaraya olan gezimizde söylemiştik oda mecburen..

ha işin bide başlık kısmından bakacak olursam keyfe keder artıyor diyemicem un, salam, sucuk ,mantar,domates.. daha nice malzeme iki katına fiyatla bundan mütevellit artıyor fiyatlar.. ha fiyatı değişmiyosa ya malzeme azalıyordur yada içindekiler kısmından yeteri miktarda arındırılmış malzemeler kullanılıyordur, acı ama gerçek..
  • güzel ve yerinde bir tespittir. pizza fiyatları gerçekten anormal.

mesela 15 tl'ye pide yiyorum doyuyorum. fakat 15 tl'ye pizza yersem doymuyorum. gerçi 15 tl'ye pizza yok. hadi aradın taradın bir yerde buldun o da küçük boy ve az malzemeli oluyor.
  • güncel olarak pahalı olması ise; (bkz: kriz).

genel olarak ise; açıkçası aşırı pahalı değildir. bunu pizzayı genel olarak pahalı bulan biri olarak söylüyorum. bizim alım gücümüz düşük. amerika’ya falan gittiğinizde millet evde yemek olmayınca hop diye pizza söyler mesela, onlarda fakir gıdasıdır. türkiye’de zaten 2002’den beri her şey lüks olduğu için bunun pizzalık durumu pek yok.

mesela kanadalı sporcuları takip ediyorum instagram’de; adamlar 4-5 paket suşi sipariş edip löpür löpür götürüyorlar; bizde bir paketine 100 tl falan verirsin. çünkü alım gücümüz düşük, çünkü türkiye fakir.
  • kira denmiş de pideciler börekçiler hep mülk sahibi mi allasen?
    ayrıca okuduğum bir makalede en karlı fast foodun pizza olduğu yazıyordu. sanırım dünya üzerinde heryerde bu geçerli.
  • evde yapın dediğim nedenlerdir. hamuru dahil olmak üzere evde bildiğim güvendiğim markaların malzemeleri ile kendi “aşırı bol malzemosumu” * yapıyorum. maliyet konusuna bile girmiyorum ailecek yiyoruz.

not:evet hamur açabiliyorum. evet erkeğim. evet eşim de izliyor ben yaparken.
  • en büyük nedeni açıklıyorum: o pahalı fiyatlara da alanın olması.

çok severim pizzayı, fırsat buldukça öyle domino's'tan falan değil de biraz daha pahalı ama çok daha iyi yapan yerlerden yerim. domino's'a 50 lira vereceğime iyi bir yere 70 lira vermek daha mantıklı geliyor bana. madem çok para vereceğim, bari kalitelisini yiyeyim.

ergenken, ilk gençliğinde falan insan dışarıdan yemeyi havalı bir şey zannediyor, ama bu yirmilerin ikinci yarısında geçiyor, en azından geçmeli. lisedeyken, tabii o zamanlar böyle leş değildi, bir de bulunduğum şehirde başka burgerci yoktu, yanımda bir kız varken mcdonald's'a, burger king'e giderdim mutlaka, şimdi kapısından içeri adım atmak istemiyorum. oralar bile saçma sapan pahalı bir hal aldı artık, iyi bir burgercide iki kişi 65-70 liraya çıkıyorsun, burger king'de yine 50 lirayı buluyor. neden? dediğim gibi, alan çok çünkü.

işletmecinin en temel amacı para kazanmak, kâr etmek sonuçta. pizza başı 20 lira kâr edebiliyorken niye kârını 10 liraya çeksin ki? burada görev tüketiciye düşüyor, insanlar "buna bu kadar para verilmez" demediği sürece semer vuran da çok olacak ne yazık ki.
  • türk halkının eşşek olmasındandır.

10-15-20 lira olması gerekir pizza fiyatları. üstü gereksizliktir, kazıktır. almayın kardeşim, kendiniz yapın evde. un, su ve tuz ile hamur da yapamıyorsanız ölün lan zaten yaşamayın amk dünyasında.
  • mozarellanın ithal edilmesi. yerli üreticiye mozarella desteği verilmeli. ötelemeli kredi, bugün al yedikten sonra öde *
  • kesme işareti ile ayrılmasıdır. bitişik yazılan pizza ise özel olmadığından her daim daha ucuz olmuştur.

zoraki edit: başlığın ilk hâli
hesabın var mı? giriş yap