şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pizza sözcüğü yunanca katı, pıhtılaşmış anlamına gelen pektos sözcüğünden gelir. antik yunan'da insanlar ekmeklerini zeytin yağıyla sıvarlar, üzerine peynir ve baharat eklerlerdi.

  19 yüzyılda pizza üzerindeki ilk değişiklik napoli'de yapıldı. geleneksel malzemelerin üzerine domates ekleyerek günümüzdeki pizzanın temelini attılar. napoli'yi ziyatet eden kraliçe margarita onuruna ünlü pizza ustası
  raffaele esposito fesleğen, domates ve peynir kullanarak ıtalyan bayrağı renginde bir pizza yaptı ve bu pizza kraliçenin adı olan margarita adıyla anılmaya başlandı.

  amerika'ya göç eden ıtalyanlar ve yanlarında götürdükleri mutfak sayesinde yapımı kolay ve hızlı olan pizza yeni dünyaya ve oradan tüm dunyaya hızla yayıldı ve bugün hepimizin tükettiği, milyarlarca dolarlık fast food zincirlerinin en popüler yemeklerinden biri haline geldi.

  pizza ilk yapıldığı günderde itibaren yoksul halkı beslemenin en az maliyeti yolu olarak görülüyordu. günümüzde her kesim ve bütçeye uygun pizzalar yapılmaktadır. yoksul yemeği olarak başlayan pizzayı en çok tüketen ülke dünyanın kişi başına geliri en yüksek ülkelerinden biri olan norveçtir. kişi başına yılda 11 dilim tüketen norveç'i amerika birleşik devletleri takip ediyor. en çok tercih edilen pizza çeşitleri ise peperonili (sucuk benzeri bir et) , mantarlı ve soğanlı pizzadir.

  http://www.brewbros.ie/worlds-popular-pizza/

  https://www.myenglishpages.com/…istory-of-pizza.php
 • #80374614 no2lu entry'e ek olarak; ben de manhattan little italy'deki bir restoran sahibinin anlattığı hikakeyi sizlerle paylaşayım.

  pizzanın bu kadar popüler olmasının; en büyük sebebi uyuşturucu ticareti imiş. zamanında, uyuşturucuları domates konserveleri içinde; sicilya'dan new york'a naklediyorlarmış. sevkiyatları o kadar rahat yapıyorlarmış ki; fark eden kimse olmuyormuş.
  e tabii bu gelen konserveleri de bir yerde tüketmeleri lazım. bu durum da her italyanın bir pizza dükkanı açması ile sonuçlanmış.

  little italy'de bir pizzacıya giderseniz; duvardaki resimlerde hem bu nakliyatın fotoğraflarını görebilirsiniz; hem de meşhur konserve kutularını bulabilirsiniz.