şükela:  tümü | bugün
  • kadıköy moda'da konuşlanmış, italyan bir şefin hünerlerini döktürdüğü harika bir pizzacı. anadolu yakasında daha iyi pizza yapan yer görmedim, duymadım, bilmiyorum. hatta gaza geldim kendimi tutamıyorum; napoli de bile böylesini yemedim.
    magnifico!
  • tam olarak belirtmek gerekirse kadıköy anadolu lisesinin hemen karşı sokağının içinde bulunan; italyan bir aşçının ellerinden çıkan, incecik hamurlu ama doyurucu ve ziyadesiyle lezzetli pizzaları olan pizzacı.

butik bir yer ancak genellikle yer bulunuyor. take away kültürüyle ziyan edilmemesi gereken pizzalar imal ediyorlar, kesinlikle oturup keyfini çıkara çıkara yenilmesi gerek.

çalışanları çok hoş insanlar.* ancak liseye çok yakın olması sebebiyle alkol ruhsatı alamamıştır ve alamayacaktır.

dışarıya da servisleri vardır, elektrikli bir motorsiklet ile servis yaparlar, çevre dostudurlar yani aynı zamanda.* ancak muhtemelen çalışan sayısının az olması sebebiyle arada yemeksepetinden kayboluyorlar, her zaman servis yapamıyorlar dışarıya.`::(`
  • cuma akşamı, hava çılgın esiyor, ne yesek diye düşünürken kadıköy anadolu'nun oradan geçiyor fakat nereye gideceğimizi pek de bilmiyoruz.

- ya aslında benim canım güzel bir pizza istiyor.
    - hm o zaman moda'ya doğru yürümemiz lazım. ya da cadde falan, bilemedim şimdi tam...
    - sipariş verelim?
    - o değil de bak şurada pizzeria il bişey yazıyor, tam göremiyorum, moda'da çok açıldı böyle ufak tefek yerler, fena olmayabilir.
    - hadi gidelim bakalım.

ya biz buraya gerçekten "öylesine" girdik. hava soğuk ve rüzgarlı, açız, canımız pizza istiyor ama bunun için bir yerlere gitmemiz şart. ya moda'ya yürüyüp beppe'ye gideceksin - ki bin yıldır önünden geçtiğim beppe'yi bana hatırlatan bitutam'a ayrıca teşekkürler, ya üşenmeyip cadde'ye uzayacaksın. yani "güzel bir pizza" dediğimiz aslında o kadar olmayacak bir şeydi ki o an.

o an önümüzde beliren ilk seçeneğe dalıverdik, mekanı duyup bildiğimizden değil yani.

sonuç: şimdiye kadar yediğim en iyi pizzalardan biri olduğu kesin, en iyisi de olabilir bunu düşünmem lazım.

ben jambon ve mantarlı yedim, sevgilim dört peynirli yedi. ince, çıtır, malzemesi hem çok bol hem güzel, kesinlikle ağır değil, yağı domates sosu katiyen "baymıyor."

pizzaları yapan abi zaten italyan. ha mesela her adanalı iyi kebap yapar mı yapamaz, elbette her italyan da iyi pizza yapamayacaktır. ama bu abi yapıyor. çok teyitli bilgi.

biz çok beğendik. iyi ki öylecene girivermişiz, bir dahakine özellikle gider veya üşenirsem sipariş veririm. gerçi ben pek pizza yiyen insan değilim şimdi yalan olmasın, bir daha buradan ne zaman yerim bilmiyorum ama yerim yani o kesin.
  • uğradığımız her günü özel gün yapan, nefis italyan pizzalarının tadına doyulmayan nadide yer. ancak pazartesi günleri kapalı olması ağzınız sulanmış ve aşırı iştahla gidip üzülerek geri dönmenize neden olabilir.
  • benim gibi pizza severler için haftada bir kere uğranılmazsa olmaz, eksiklik hissedilen, aşçısı italyan olan, pizzacıdır. ilk önce yerini tarif edeyim: moda’ya çıktıktan sonra, sola dönüyorsunuz saint joseph lisesi tarafına. fransız lisesi’ni geçtikten 100 metre sonra, solda kalıyor.

pizzaları salvador isimli napolili italyan bir aşçı yapıyor. çok sıcakkanlı bir abimizdir kendisi. ayrıca kendisi türk biriyle evlidir ve eşi ile birlikte çalışıyorlar. bu adam çok lezzetli pizzalar yapıyor. baştan söyleyeyim onun pizzalarını yedikten sonra başka bir yerde pizza yiyemiyorsunuz.

benim en sevdiğim pizzalar fantasia (sucuk,mantar,zeytin,mozzarella, domates sos) ve carmela(mantar, jambon,mozzarella, domates sos). hamurları o kadar ince açıyor ki salvador, 8 dilimi çok kolay yiyorsunuz ve hiç ağır gelmiyor pizzaları.

fiyatlar ise ortalama 28 tl ama büyük boydur pizzaları ve çok lezzetlidir. yani hak ediyor bu parayı. ben ilk defa buraya kız arkadaşımla gitmiştim. biz öğrenciyiz dolayısıyla birazcık bütçemize uygun şekilde sadece ortaya tek pizza söyledik. bazı gittiğiniz mekânlarda sizin verdiğiniz siparişin boyutuna göre ilgilenirler.

bende korkuyordum ilk gittiğimizde acaba nasıl bir yer, nasıl davranacaklar diye. ama korktuğum gibi olmadı, salvador’un eşi bize çok güzel davrandı. hatta öğrenci olduğumuzu anlamıştı ve içecek bir şey ister misiniz diye bile sormamıştı.

bu davranışları ile benim kalbimi kazandılar. bu arada salvador’un eşi biraz soğuk biridir, size de mutlaka soğuk davranır ama bunu yanlış anlamayın, herkese bu şekilde davranıyor. sonuç olarak mutlaka gidip, pizzaları yenmeli salvador’un.
  • istanbul'daki en iyi pizzacılardan biri. bana göre en iyisi, fiyat/performans olarak bakarsak. üstelik baya şans eseri, aç sefil eve dönmek için dolmuşu kolaçan ederek aşağı yürürken keşfetmiş, gömdüğüm pizzalar sonrası dolmuşu sallayıp, eve yürümeye karar vermiştim.

ne zaman gitsem yer buluyorum dükkan küçük olmasına rağmen, sanırım paket istiyor herkes. önerim dükkana gidilmesi olur.