şükela:  tümü | bugün
3131 entry daha
 • "kürtlerin hakkı nedir? ne değildir?" sorusunu soramıyoruz, çünkü bu soru eşzamanlı olarak "türklerin hakkı nedir? ne değildir?" sorusunu masaya koyuyor.

  bu soru üzerinden yüzleşme şart.

  misal frankafonun 21. yy karşılığı amerikan beyaz türklere paralel "daha yerli" bir beyaz yaka nesli yaratma hareketi olan fetö, hareketini dayandırdığı adam olan nursi 'nin her kitabını türkçeye ve dünya dillerine çevirtmiş. ama nursi 'nin kürt kimliğini yaşatmak ve dünya ile entegre etmek için bölgede kürtçe üniversite kurma girişimini de içeren bir kitabını kürtçe olarak bırakmış. bu tesadüf mü? hayır. kürt türk ayrımı her güç odağı için bu ülkede kullanışlı olmuştur. istisnasız.

  bu ülkede bir tek sosyal demokratlar devrimlerle kurulan bir ülkenin geleceğinin karşı devrimlere yol açan diğer devrimler olmadığının bilincindedir ve çok uzun süredir zor olanı yapıyor, rasyonel çözümlerle adım adım zamana yayılan bir süreçle bireylerin özgür olduğu ve kültürel kimliklerini kuşanmak zorunda kalarak, birey olmasının önüne kendisi engel koyarak bireyselleşmenin güç kazanmasının imkansızlaştığı, bireysel iradeye lüzum bırakılmayan bir türkiye 'yi en sancısız şekilde nasıl geride bırakırız politikasını sürdürüyor.

  "türkiyeyi biz türkler inşa ettik dolayısıyla türkiye türklerindir" algısıyla toplumun yüzleşip, bu tezi ne kadar gerçek ne kadar değil önce kendine ispat etmesi lazım. çıkacak sonuca dair en ufak bir kaygım veya ilgim yoktur. mesele sonuca ulaşma değil, bu sorgulamanın yapılması.

  çünkü bu sorgulama, bu kendini kendine ispat etme arzusu geçmişi geride bırakmak için gereklidir. gelecekte bu sorgunun yeri yoktur. "kim ne yaptı bu ülkeye?" sorusu gündem oluşturmaya devam ediyorsa biliniz ki biz toplum olarak hala geçmişte yaşamaya devam ediyoruz. uyanıp geleceği inşa etmeye başlamamışız.

  her birey kendisi seçmediği halde içine doğduğu kültürün onu tanımlayan asli unsur olmasını kendi önündeki en büyük engel olarak görecek gelecekte, artık görüyor. tüm dünyada gelişen tüketicinin kendi kültürünü ürettiği, mikro kültürlerin bütünü oluşturduğu bir çağa giriyoruz. tüm dünya bireylerin birbirlerine olan ihtiyacından doğan devletin evrensel tanımına doğru evriliyor, devlet varsa millet vardır tezi rafa kalkıyor.

  tüm bu tasvire daha önce de yazdığımı ilave edeyim. pkk hiç var olmayabilirdi, silahlı direnişe yol açmayacak zamanının ötesinde bir toplum kurgulanabilir kürt hafızası marksist devrimlerden güç almak, sınıf mücadelesi içine gizlenmek ve çorbaya dönmek zorunda kalmayabilirdi. öcalan ancak tecrit edilince yazdığı üzere soykırımla eşdeğer çocuk ve kadın infazlarına girilmesini önleyebilir ve onurunu koruyabilirdi. bunların hiçbiri olmadı ve bugün var elimizde. artık misyonunu tamamlayanların sahneden inmesi ve fikirlerin çatışmasına zemin yaratılması gerektiği bir dönemdeyiz.

  batı insan genomunu hayvanlarla birleştirirken, kadını erkeksiz çoğaltırken vs. siz türetin artık nereye gidiyoruz tüm dünya olarak?

  artık "dünyanın türkiyeyi nereye taşıdığı" sorusu, türkiyenin geçmişe daha ne kadar tutunacağı sorusunun önüne geçmiş durumda. sadece son 2-3 senede gerçekleşen beyin göçü size bir şeyler anlatmıyor mu?

  bizim hala bu ülkede kanaat önderlerinin eli silahlı "okumuş" cahillerden veya 1000 sene öncesini bugün var etmeye zorlayan masalcılardan* oluşması hepimizin ayıbıdır , türkiye kendi kaderini tayin ederken hala futbolu gündeme taşıyıp elin topçusunun kazandığı milyonlarla mastürbasyon yapan tüm toplum kendinden utanmalıdır.

  (*:islamın yayılıp medeniyetlerle buluştuğu yani gelişime darbe vurulmamış, kütüphaneler yakılıp yıkılmamış, islam kendi içine kapanmamış ve hatta islamın hristiyan medeniyeti tarafından sapkın hristiyanlar olarak yani ibrahimi dinlerin devamı olarak nitelendiği, bugünkü geçmişe dönük sonradan yazılan resmi din tarihinin henüz yazılmadığı o altın çağlarda kullanıma sokulan, edebiyata sanata etki eden buluşları, anlayışları ve yaşam algısını bugün islamı temsil edenlerin anlaması imkansızdır https://www.youtube.com/watch?v=amgah0vbkeq)
 • ya ilk kez bölge halkı tarafından böyle eleştiriliyor ya da medya ilk kez bunu haberleştiriyor. iki açıdan da oldukça değerli bu başkaldırı.
 • 1980'li yılların ikinci yarısında "otorite olmak için insan öldürmeliyiz" diyen abdullah öcalan'ın elebaşı olduğu terör örgütü.

  kast ettiği insanlarsa kürt kökenli insanlardı o dönem için...
4 entry daha