• kürt siyasi hareketinin etnik milliyetçilik batağına saplandığı gerçeğiyle garo pavlan'ın açıklamalarında kızılacak bir durum yoktur. 12 eylül askeri darbesinin akabinde yalnızca anadilini konuşuyor diye insanlara eziyet edilmeseydi bugün yaşadığımız kürt sorununu bu yoğunlukta görmezdik. bir grup insan konuştukları dil için ceza gördü bu ülkede, kurtuluşu da dağa çıkmak olarak gördüler. evet, emperyalist devletler de bu durumu kullandı ve 40 yıllık "bitmeyen savaş" başladı.

edit: bir entry girelim dedik mesaj kutumuz doldu... kürt sorununun bu kafayla çözülemeyeceği aşikar. "savaş" terimine takmış bazı arkadaşlar(!) terörle mücadele 40 bin insan kaybettik bu adı konulmamış bir savaştır. savaş ordular arasında olanlara da şu söylemek istiyorum: pkk 90'lı yıllarda ordu gibi davranmıştır, düzenli birlikler ile karakol baskınlarını bir araştırın öyle konuşalım. benim vatanseverliğimi sorgulamak kimsenin haddi değildir! acaba bana bu lafları eden arkadaşların kaç tanesini her bayram şehitlik ziyareti yapmış, şehit ailelerinin halini, hatırını sormuş? açılım döneminde yapılan yanlışları yüksek sesle siyasetçilerin yüzüne çarpmış!! kürt sorunu 12 eylül askeri darbesinin doğal sonucudur. pkk öncesi kürt anarşi hareketleri vardır fakat halk tarafından destekçi bulması evren'in faşizan diktatörlüğünün kabahatidir.
  • geri kalmışlığın bir sonucudur.
    1992 yılında kıbrısta yedek subay olarak görev yaptım. bulunduğum birlikte türkiyeyle görüşülebilen tek bir telefon vardı. askerler sıra bekleyerek ülkedeki yakınlarıyla görüşürlerdi. kürt asıllı askerler dede ve nineleriyle kürtçe konuşurlardı. özellikle ülkücü kökenli askerler neden kürtçe konuşuyorsunuz diye baskı yaptıklarını duyduğumda kürtçe konuşanlardan birisinin sözü bana çok önemli bir ders verdi. dedi ki '' ninem türkçe bilmiyor.''
    tabi bu bizim ayıbımız. pkk nın insan öldürmesi için bir gerekçe olamaz. yeterince uygarlaştığımızda tüm bu sorunları aşabileceğiz.
  • pkk, herkesin kullandığı bir terörist oluşumdur. devlet de kullanır, dış güçler de kullanır, hatta hdp bile kullanıyor. herkesin işine gelen böyle bir örgütü kim neden bitirmek istesin ki? bitirilmek istense seneler önce bitirmişlerdi. kontrollü darbeden sonra kontrollü terörü bize yaşatıyorlar şimdilerde. düşünün siz senelerdir terörü bitirememişsiniz; suriye'ye, libya'ya asker gönderiyorsunuz... dolayısı ile şunları söylüyorum diye bana hiç kızmayın; "pkk bir sonuçtur ama sonucu da açmamız lazım yalnız. bu şekliyle çok soyut bir açıklama olmuş. pkk, orospu çocukluğudur."
  • açıkçası tarihsel olayları bu bağlamda incelersek "sonuç" olmayan bir terör örgütü bulamayız. varsa da ben bilmiyorum. 2. sınıf süperkahraman filmleri tadında dünya'yı yokedeceğim diyen ve neden sorusunun cevabı olmayan kötü adamlar dünya'da varsa da ben görmedim.

ışid de bir sonuçtur. ışid'in özellikle avrupa'da yaptığı terör eylemleri de bu sonucun bir parçasıdır. el-kaide de bir sonuçtur. ira da bir sonuçtur ve sonuçta bunlar terör örgütüdür.

edit: bu açıklama cüneyt özdemir yayınından geldiği için aslında gazetecilik anlamında oldukça başarısız bir an olduğunu da düşünüyorum. cüneyt özdemir o kadar yoğunlaşmış ve konsantre olmuş ki soruya bu cevabı öteye taşıyamadı. yani bir terör örgütünü tanımlayan şey nedir o zaman size göre. ya da kriteri bu şekilde koyacaksak dünyada hangi terör örgütünü sayabiliriz.
  • "insanlara zulmederseniz, haksızlık yaparsanız, fena muamele yaparsanız, bunun karşılığında sabır gösterenler de olabilir, reddedenler de, bunun hesabını sormaya kalkanlar da olabilir."

yukarıdaki sözlerin sahibi beyefendi zulmedilenlerden, haksızlık yapılanlardan olsaymış, dağa çıkarmış.

(bkz: bülent arınç)

* * *

anlamıyorum arkadaş. koca devlet pkk terörünü bitirememiş, toplumsal barış ve huzuru tesis edememiş, terör meselesinin uluslararası güçlerin ülkemizi istikrarsızlaştırmak için kullanacağı bir aparat haline gelmesini engelleyememiş.

şimdi bu terör ve ilintili olan toplumsal huzur sorunu, bir kesimin pkk'yı terör örgütü ilan etmesi ile mi çözülecek?

hadi ülkedeki 3-5 marjinal tip pkk terör örgütüdür desin. bunun üzerine pkk silah mı bırakacak, suriye'deki pkk ile ilintili terör unsurları kendilerini lağvedecek, abd bunlara silah desteğini sonlandıracak mı?

saçma sapan, yüzeysel, popülist muhabbetlerle nereye varmak istemekte bu insanlar?

yazık yahu. geçtiğimiz 40 yılda ödenen bedellerden, yitip giden canlardan, ülkenin içerde - dışarda içine düştüğü sıkıntılı durumdan hiç mi ders alınmadı?
  • dogru bir soylemdir. pkk'nin bir sonuc oldugu turkiye'nin anti-demokratik gecmisine bakarak cok rahat anlasilabilir. hatta bence hakli noktalardan ortaya cikmis ve destek bulmustur. fakat bunlarin hicbiri sivilleri olduren bir teror orgutu oldugu gercegini degistirmez.

pkk ile mucadelede israrla sorunun basi torpulenip en temelde bulunan demokratik haklar tarafi eksik birakiliyor. bu yuzden orgutun insan kaynagi sonlanmiyor. sayin paylan aslinda konusmasinda terorun bitirilmesinin anahtarini da veriyor. demokratik zemini olusturmasi gereken taraf devlettir. insanlarin 'ulan ben neden pkk destekcisi olim, neden pkk'ya katilim?' sorularinin cevapsiz birakildigi gun ulkemizde teror de bitecektir. bu sorulari cevapsiz birakmanin yolu da sozde degil ozde demokratiklesmede gecmektedir.
  • sidik yarıştırmaktan ziyade doğru düzgün bir üslupla ve ana avrat sövmeden sadece anlamak ve anlaşılmak amaçlı tartışılsa haklı bir çıkarımdır. (bkz: sosyal acı teorisi)

dolayısıyla;

ira neden değil sonuçtu. ingiltere (birleşik krallık) bu gerçeklikle yüzleştiğinden beri ira tarih oldu.
    eta neden değil sonuçtu. eski ispanya başbakanı zapatero bu gerçekliği fark edip diyalog kanallarının önünü açtığından beri eta'nın sesi soluğu kesildi. çünkü artık peşine takabileceği bir kitle bulamadı.
    pkk neden değil sonuçtur. fakat bu gerçeklik yıllardır bu memlekette anlaşılmadı. binlerce insan hayatını kaybetti. halen binlercemiz potansiyel hayatlarını kaybedebilecek insanlar olarak, kronik bir kaosu maalesef kuru sloganlarla besliyoruz. günümüzde de iktidarını bu sorunu suistimal ederek devam ettirebilme hesabı yapanlar yüzünden giderek daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
  • pkk nın terör örgütü olmasını ve neyin sonucunda terör eylemleri yaptığını bir kenara bırakarak, asarız keserizci ve hdp ye gürleyen milliyetçi tayfanın , bu eli kanlı örgütün lideriye ibb için seçim ittifakına girip, televizyon televizyon gezdiren mhp ve akp liderleri için neden cö ile beraber dut yemiş bülbüle döndükleri merak ettirek durumdur.

şimdi madem bu pkk ya terörist diyemeyen vatan haini kabul da, bu pkk örgütünün resmi lideriyle beraber seçime giren ne oluyor ?
  • pkk eğer gerçekten gerilla olduğunu iddia eden bir yapıda olsaydı, kesinlikle sivillere silahını çevirmezdi. sadece türk ordusuyla savaşabilirdi. savaş kanununa göre hareket ederdi. belli bir komuta merkezi ve birliği olan silah ve forma açık gezen birlikler gerilladır.

silahını ve bombalarını sivillere çeviren bir yapının gerilla hareketi olduğunu iddia etmek komikliktir. bu yüzden pkk açıkça bir terör örgütüdür. lakin terör örgütü olsa bile bu devlet tarafından düşman olarak görüldüğü söylenemez. devlet, pkk'yı kendi lehine ve kendi halkına karşı kullandığı zamanlar da olmuştur. (bkz: ergenekon davası tanıkları)(bkz: oslo görüşmeleri) (bkz: öcalan emriyle yapılan paris suikastleri)

en yakın ve en acı verici örnek, 17 haziran seçimleri sonucu olan bombalama olaylarında buna dair izler vardır. (bkz: millet kaosu seçti) güç değiştiğinde bu acı gerçek çok su kaldıracaktır.

kürtler darbe sonrasında müthiş zulüm ve baskı görmüşler midir evet görmüşlerdir. dilleri yasaklanmıştır yok sayılmışlardır. lakin bunun sonucu pkk değildir. pkk mit odaklı kurulan bir örgüttür. darbeci zihniyet ve onu yöneten gladyo zihniyetinin meyvesidir. ve bugün kontrollü bir biçimde gerek devlet gerekse dış odaklar tarafından kullanılan bir terör örgütüdür. örgütün başının eski mit ajanı olduğu zaten tespit edilmiştir. bugün pkk'yı sahiplenen hdp'nin ibresi çok yanlış yerde. bu hdp'nin umrunda mıdır? sanmıyorum. onlar kürt halkını dolaylı olarak aldatıyorlar.

işin acı yönü ise ibresinin yanlış olması en çok akp devletinin işine yarıyor. belli bir düşman gösterip kitleleri örgütleyebiliyor. eğer hdp gerçekten kürt ve türk halkının yanında olabilseydi pkk gibi taşeron bir terör örgütüyle tüm bağlarını koparırdı. 17 haziran'da partinin bu yönde eğilimi vardı. pkk etkinliğinin silindiğini farkedince yine harekete geçti. devlet istihbaharatı ise bu eylemlere karşı ise yüzünü başka yere çevirdi. sonuç müthiş kaos ve kan.. ve bunla gelen korkuyla beraber müthiş bir iktidar yetkisi. sonrasını çocuklar bile biliyor zaten..

vatan millet sakarya edebiyatına devam. kirletilmeyen birşey kalmadı anlayamıyorsunuz...
  • gayet yerinde bir önerme.

her ne kadar dile getirmeye korksalar da, bütün bilinçli insanlar da bunun farkında. pkk gökten zembille inmedi, 80'lerdeki anti-demokratik kararların ve daha öncesinden süre gelen tarihsel olayların kombinasyonundan doğdu. cüno gibi gerçekleri "meşrulaştırma olmuyor mu?" diyerek sansürlemeye çalışmak da bu sonuçsuzluğu sürdürmekten öte hiçbir işe yaramaz.

asıl sorulması gereken soru şu: pkk neden hala var?

ypg'yi anlıyorum, pjak'ı da anlıyorum ama pkk'nın varlığını devam ettiren motivasyonlar tamamen değişti ve kesinlikle yeterli değil. kürtçe konuşmak artık serbest. kürt kimliği artık meşru. mecliste siyaset yolu artık tamamen açık(idi). şimdilerde pkk yöneticileri amaç olarak özgürlük, demokrasi gibi sadece kürtleri değil, bütün türkiye'yi ilgilendiren oldukça geniş perspektifli sorunlar sunuyorlar.

bu sorunları çözmek için artık şiddet yolunu tercih etmiş bir grubu hayatta tutmak çözüm olmadığı gibi, akp gibi yozlaşmış iktidarların anti-demokratik kararlarını da meşrulaştırır. pkk artık çözüm isteyen taraf değil, sorun yaratan/var olan sorunları daha fazla derinleştiren taraf.

kısacası, pkk 'sonucu' bütün 'meşru' sebeplerini yitirmiş, kürt hareketini kangren etmiş, savunduğunu iddia ettiği halka sadece kan ve gözyaşı vaad eden, çağ dışı bir silahlı örgüttür. kürt halkı artık bu gerçeğin farkına varmalı.
hesabın var mı? giriş yap