şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin yakın geleceğiyle ilgili felaket senaryosu. oldukça kısa bir süre zarfında ışid'le mücadelesiyle pkk/ypg'ye verilen silahlar türkiye'ye dönecektir. bugüne kadar türkiye'de eylem yapmak için ermenistan, suriye ve kuzey ırak'ın kucağına oturan pkk'nın ilk defa bir kucağa ihtiyacı kalmadı. pkk'nın uzatılmış savaş doktrini'nin son aşaması için ihtiyacı olan egemenlik alanını kuzey suriye'de türkiye kendi eliyle oluşturmuş durumda. pkk'nın türkiye'ye savaş açması için hava ve zemin son derece müsait.

  nedir uzatılmış savaş doktrini? kısaca bir devlet yapısıyla mücadele edemeyecek grupların on yıllara dayanan düşük yoğunluklu silahlı propagandayla önce kendisine bir kitle oluşturması sonra da bu kitleyi coğrafi açıdan konsantre bir alanda toplayıp eylem biçimini konvansiyonel savaşa çevirmesi. alan boşaltma ve alan birleştirme diye de anılır.

  geldiğimiz nokta itibariyle kuzey suriye'deki alanı kendi elimizle biz boşalttık. üç (veya daha fazla) milyon suriyeliyi içerideki muhalefeti sandık ve çeşitli hukuksuzluklarla susturan iktidar tamamı kuzey suriye'nin yerli halkı olan bu insanları yaşadıkları alanlardan türkiye'deki şehir merkezlerine taşıdı ve/veya taşınmasına göz yumdu.

  ikinci aşamada boşaltılmış alana önce ypg/pkk örgütlü muhalefet gücü olarak yerleşti. ve yerleştiği alanda terörle yıldırma politikası uygulayarak daha fazla arabın bölgeyi terk etmesini sağladı. uzun bir zamandır da fiilen devlet yapılanmasını derinleştirdi. son olarak ışid'le mücadele adı altında bizzat abd'den ağır silahlar temin eden pkk/ypg bunları kullanmayı da ışid'le mücadele sırasında pratik ediyor.

  elinde yüksek miktarda anti-tank ve sam bulunan pkk'nın türkiye'yle savaşı göze almamak için hiç bir nedeni yok.

  kobani ve afrin gibi müstahkem pkk mevkiileri bir çeşit kutsal toprak konumuna gelmiş durumda ve kendi büyük şehirlerimizde bizim pasaportumuzu taşıyan halkla çatışmayı göze almadan buralara müdahale etme şansımız yok.

  kuzey suriye derinliğinde ilerlerken helikopter ve tank faaliyetlerimizi hizbullah'ın lübnan'da yaptığına benzer biçimde durdurabilecek kadar adam şu an suriye'de bu silahları kullanmayı öğreniyor.

  stratejik cephe gerisinde urfa'da mardin'de şırnak'ta yaşayacaklarımız ve büyük şehirlerimizde yükselecek alevlerin dünya kamuoyunda yapacağı etki bu hesabın dışında.

  kürtlerle ilgili iç savaş hezeyanlarımıza bir de dış savaş seçeneğini eklemek gerekiyor artık. bu reza zerrab davasından çok daha tehlikeli. islamcı politikaların on beş yılda ülkeyi sürüklediği macera önümüzdeki birkaç yıl içinde suriye'de pkk tow'larıyla yanan askeri araçlarla düşürülen helikopter ve nakliye uçakları gibi bir dehşeti bize yaşatabilir.