şükela:  tümü | bugün
  • afrin harekatıyla gazı alınmakta olan halkımın farkında olmadığı realite.

amerika 1991 den sonra 36. paralelin kuzeyini kendi koruma kalkanı içine aldı. sonuç pkk nın 20 yıldır bitirilemeyen saldırıları. adamlar göz göre göre pkk yı kuzey ırak'a yerleştirdiler ve müdahale etmemize izin vermeden sınırımızda terör bölgesi yarattılar.

bunun aynısı şu an suriyede yaşanıyor. fırat nehrinin doğusu amerikan hava şemsiyesi altında devletleşiyor. devasa bir alan pkk devleti yapılmış durumda. afrin de menbiç te amerikanın umurunda bile değil. açın bakın bop haritalarına. şu an türkiyenin müdahalelerine dümenden itiraz etmelerinin sebebi ölümü gösterip hastalığa razı etmek mantığından başka birşey değil.

incirlikte çalışan arkadaşımın söylediğine göre incirlikteki yabancı personelin çok büyük kısmı ürdün'e transfer edildi. yani adamlar işlerini bitirdiler ve çekip gidiyorlar. bop un eşbaşkanı erdoğan ülkemizin içine düştüğü bu durumun baş sorumlusudur. felaket tellallığı yapmak istemem ama benim yalnız ve güzel ülkemin geleceğini fetöyle birlikte bok edip bıraktı bu adamlar.
  • batının ve abd nin sayesindedir. teröristlere para, silah, eğitim ve meşruluk sağlayan sözde demokratik/müttefik ülkelerin ayıbıdır. hesap etmedikleri nokta ise ülkemizin buna müsade etmeyeceği, fare kılıklı teröristleri toprağa gömeceğidir. şuan afrinde olduğu gibi yarın fıratın doğusunda da bu dağ maymunları temizlenecektir. denize açılamayan bir kürt devleti kurulsa bile ermenistan gibi kuşatılmış bir devlet olacak. tasması batının elinde bir kukla devletten öteye geçemeyecektir.
  • maalesef doğru bir tespit. ''müttefikimiz'' amerika sağolsun uçak,tank,gemi hariç ne kadar ağır silah varsa ışid ile savaşma bahanesiyle ypg/pkk ya verdi.
    şanlı ordumuz hendek operasyonlarıyla pkk yı yurt içinde neredeyse bitirme noktasına getirdi fakat tehdit artık sınırlarımız dışarısında daha fazla.
    eğer hendek operasyonları olmasaydı bugün ne al bab'a nede afrin'e girebilirdik. afrin operasyonu ile saat başı bomba patlardı.
  • topukları göte vura vura kaçmada çok güçlüler bu vakitler.
  • 180 derece yanlış olan önermedir. gerçek tam tersidir.

pkk en güçlü dönemini 80'lerin sonu ve 90'ların ortası aralığında yaşamıştır. şehit sayıları bu dönemde tarihi zirvededir. 1.400 yurttaşı ve 1.200 güvenlik personelini kaybettiğimiz yıllar oldu. türkiye içindeki silahlı unsurların 10.000-15.000 aralığında seyrettiği dönemler oldu. artık bu rakamları bir daha göreceğimizi düşünmüyorum. nitekim 20 yıldır da görmüyoruz. şehit sayısı da militan sayısı da, allah'a şükür düştü.

sınırötesi operasyonlar ve kobra helikopterleri ile birlikte diğer teknolojik üstünlüğü katlayan görüngüler, bu dönemi tamamen kapattı. evet halen varlar, türkiye dışındaki militan sayıları da arttı ancak askerimiz botunu bağlamadan teknoloji sayesinde 15-20 terörist bir anda etkisiz hale getirilebiliyor.

abd ile bir ortaklığa girişmiş bulunabilirler. ülkeden suriye kuzeyine gidip pyd/ypg ile birlikte savaşan tikko ve bög gibi türk sosyalist örgütler de olabilir. hatta bu marksist-leninist insanlar, abd ile birlikte rakka'da ve diğer sdf operasyonlarında siper yoldaşlığı da yapmış olabilirler. ancak türkiye ordu envanteri mavzer, çakaralmaz ve planörden ibaret olsa dahi, bölgede bir güçtür. bir devlettir. nato üyesidir. yüksek irtifa savunma sistemi ve nükleer ve benzeri kitle imha silahları dışında her donanıma sahip, savunma sanayiinde millileşme sayesinde güçlenen bir ordusu vardır.

en önemlisi de, kürt halkı artık savaştan bıkmış durumdadır. türkiye içindeki kürtler, her okuduğuna inanan apo gerizekalısının "demokratik özerklik" adı altında mikro bir ulus devlet yaratma fikrini de sahiplenmemektedir. bölgenin ekonomik refaha ve ifade özgürlüğüne kavuşması halinde, dağdakilere saldırılmasa bile, iha'lar ve siha'lar yüzünden kafalarını çıkartamadıkları mağaralarında ecelleriyle ölmeleri beklenerek terör bitirilebilecek hale gelecektir...
  • 2000 li yıllarda (veya 80 li 90 lı ) pkklı terörist sayısı kaçtı şimdi kaç ?
    doğru bulduğum önerme
  • amerikan planında olan kürdistan kurulmaya yaklaştıkça, pkk'nın ordu haline dönüştürülmesi gayet normaldir. önemli olan bu durum karşısındaki türk planının ne olduğudur. şu ana kadar atılan fırat kalkanı ve zeytin dalı adımları doğru adımlardı. son dönemde zikredilmeye başlanılan sincar ve münbiç harekatları da yapılırsa olumlu olur.
  • cephede topuklarına baka baka kaçıyorlar yani yanlış bir önerme diyenlerin yanıldığı durum.

abd eski dışişleri bakanı henry kissinger ın ünlü bir sözü var. '' gerilla kaybetmiyorsa kazanıyordur'' . amerikan hava kuvvetleri kalkanı altında fıratın doğusunda devletleşen pkk ya müdahale edemediğin her gün, düşük yoğunluklu terör belasının ve uzun vadede güneydoğuda çıkacak iç karışıklıkların olasılığını arttırıyorsun demektir.

pkk nın tsk yı birebirde alt edebilme gibi bir ihtimali zaten yok ama önümüzdeki 50 seneyi güneydoğuda iran a kadarki 1000 km lik sınır hattında pkk ile komşu olarak geçirmekten bahsediyorum. olağanüstü hal durumu ve korkunç askeri harcamaların ileride ülkemin ekonomisinde yaratacağı tahribattan bahsediyorum. geleceğimizden bahsediyorum. sanayiye, eğitime veya altyapıya harcanabilecek yüz milyarca dolarımızı göz göre göre sınırımıza kurdurttuğumuz terör devletiyle mücadeleye harcayacak olmamızdan bahsediyorum.