şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günümüzde kürt hareketine destek veren eski tüfeklerin durumunu açıklayan tespittir. ne kadar doğrudur / yanlıştır tatrışılır ama bugün 68 kuşağından "eski tkp'li" birisinden "kürtler solcuları sırtüstü bıraktılar" tespitini duyunca genel yargının bu yönde olduğu konusunda düşünmeye başladım.
 • bir pkk'nin akp'yi tarla gibi surmesi degildir.

  (bkz: imrali sureci)

  e tabi gudumlu tarlalar lazim, surum surum surulmus.
 • utanılası bir durumdur. bir taraf hırsız bir taraf terörist katil.
 • türk solu denen ucubenin, türkiye'de sınıfsal yapı olmadığı için dayanacağı yegane yer zaten azınlık ırkçılığıydı dolayısıyla biz bunu hep biliyorduk. keriz gezmişler falan babasının hayrına halklar vb.. diye yırtınmadılar.

  tanım : kapak gibi niteleme, doğrusundan.
 • bir türkiye gerçeğidir.
  ama komünist yoldaşlar pek kabul etmez bunu. onlara göre ezilen ulus milliyetçiliği, halkların birarada özgür yaşayabilmesi, üretim araçlarının proletarya üzerindeki asdajdsdsajdaj. tövbe bismillah bir gülme geldi aniden.
 • 2000'li yıllar ile birlikte türk komunistinin resmi ideolojisi apocu ideoloji haline gelmiştir.

  özellikle 80 darbesi sonrası sahipsiz kalan türk solu en nihayetinde ciddi anlamda aktif kalabilen tek hareket olan pkk etrafında toplanmıştır. pkk için mahir çayan'ın thkp-c'sinin içinden çıkmış ve ideolojik iskeletinin temelini ibrahim kaypakkaya'nın kemalizm eleştirisi tezlerinden alıntıların oluşturduğu bir hareket demek mümkündür. bir dönem kombo namazlar kılan dini bütün bir şeriatçı olan apo, sol ve ateizm ile thkp-c aracılığı ile tanışmış ve hastalıklı ideolojisini thkp-c bünyesindeyken oluşturmuştur.

  ben devrimciliği gereksiz ve zavallıca bulan biriyim. bana göre gelişmemiş toplumlarda kurtuluşun yolu sinsi ihtilalciliktir. yani postalcılık ve darbeciliktir. devrim denen aksiyonun gerçekleşebilmesi zaten mümkün değildir. hele hele islam ülkelerinde dünyanın en büyük hayalidir sosyalist devrimcilik. üretimi olmayan, ilkokul 4. sınıf terk eğitim ortalamasına sahip müslüman bir orta doğu ülkesinin vatandaşı olarak sovyetlerin olmadığı bir dünyada 15 trilyon dolarlık bir ekonomik güce karşı koyabilmenin çok ciddi mariuana içmiş olmayı gerektirdiğini düşünüyorum. haliyle sinsi ihtilalcilik ve postalcılık islam ülkelerinde batılı muadilleri kadar üstün olmasa da orta doğulu yamyam komşuları kadar da berbat olmayan görece müreffeh bir sistem kurabilmenin yegane yoludur, kapitalizm kan emecektir ama sana yetecek kadarını da bırakacaktır damarında çünkü damarına ihtiyacı var ve damarında sana kalan kan miktarını arttırmak eğitim ortalamsını 4. sınıftan 9. sınıfa çıkarmakla ilgilidir. sinsi ihtilalcilik geçmişte kemalistlerin 90 yıl boyunca mükemmel bir şekilde uyguladığı, kürtlerin siyasal islamcılara omuz vermesi ile dağılma dönemine girmiş, bugün de siyasal islamcıların uygulamaya çalıştığı ama en son tayyip-fetullah kavgası ile anlaşıldığı üzere beceremediği sistemdir. bu sistem geri kalmış toplumları görece huzur içinde idare edebilmenin yegane yoludur. eğer sizin modern eğitim, iş, aş, haydar baş gibi bir kaygılarınız varsa bunu devrimle filan gerçekleştiremezsiniz. bunu gerçekleştirebilmenin yolu ihtilal yapmak ve demokrasi adı altına bir ihtilal düzeni uygulamaktır. eğer imam hatip nesli gibi bir hedefiniz varsa da bugün iş bitirici, pragmatsit ve sonuç odaklı mücadele akepe'nin yaptığıdır . haliyle devrimciler, basit, kendini aşağılanmış hisseden, hayalbaz ve acizdirler.

  işte bu aşağılanmışlık ve acziyet devrimciye, terör saldırıları düzenleyen, masumları katleden, savcıyı odasında kurşunlayan dhkp-c'yi bile desteklettirir. çünkü devrimci asla sosyalizmle barışmayacağını bildiği bu halka nefretle bakar ve halktan tiksinir. kemalistler de tiksinir avam halktan ama devrimcinin tiksinitisi nefret de içerir. devrimcinin bir hayali vardır: muktedirleri, sistemi ve sistemin içindeki her şeyi alaşağı ederek sonsuza kadar hüküm sürecek sosyalist parti iktidarını kurmak ve ardından kapitalist dünya ile tüm bağları kesip halkı özgürleştirmek, burjuvaları indirip herkesi eşitlemek, insanları eğiterek eğitimli nüfusu arttırmak ve ulusal gelişme ile aydınlanmayı sağlamak, çiçeklerle ve böceklerle; kelebekler uçarken mutlu mesut yaşayıp gitmek. bu kadar mantıklı bir kurguyu kabullenemeyen köylüden öyle tiksinir ve de nefret ederler ki devrimciler , en sonunda bu nefret onları terörü meşrulaştırma seviyesine dahi götürebilir.

  kendi oğlu da askerde olan devrimci "pkk sivilleri tehdit etmediği sürece davasında haklıdır" yorumları yapar, "askere vurmasına bir şey demiyorum savaş sonuçta" der. bu kadar kendinden geçmiştir devlet ve halk nefretinden. devlet ve anlattıklarına kulak asmayan halk devrimciyi öyle aşağılamıştır ki özellikle darbe döneminde ve sonrasında; devrimci bugün devlete ve halka en fazla zararı olanın tarafını tutar. sorduğun zaman münafık bir şekilde "pkk solcu mu lan sanki" der ama içten içe de destekler. seçim ve oy konusunda da affetmez tabi...

  işte bugünün artık devrimciliği kalmamış kindar komunistlerinin apocu ideolojiyi benimsemesinin ve pkk tarafından davar gibi güdülmesinin sebebi budur. tkp kuşa dönmüştür. pkk karşıtı tkp, apocuların tahakkümüne giren asimile türk solcuları tarafından türkiye kemalist partisi diye adlandırılmaktadır. çünkü apocu dağ ayılarına göre pkk dışında kalan her şey kemalizmdir, mesela fransız anayasası da kemalizmdir.

  apoyu saymazsak pkk'nın bugünkü 1 numarası olan cemil bayık'ın 1972'deki düşüncelerinden bir pasaj vereyim:

  "apoyla tanışmadan önce sosyalist türklerden bir farkım yoktu, eğer tüm sosyalist birliklerle sosyalist bir devrim yapabilirsek, türk-kürt farketmeksizin herkes özgür olur, hayatımda kürdistan diye bir şeyi hiç düşünmedim, gerek görmedim."

  1970'lerde kürt ırkçısı diye sol hareketten dışlanan ve sol hareketin %0,001'ini oluşturan apo ve çetesi bugün türkiye solunun %99'unun sahibi oldu. ya sizin 70'lerdeki babalarınız geri zekalıydı ki apoyu dışladılar ya da siz ağır geri zekalısınız ki apoya güdülüyorsunuz.

  https://www.facebook.com/…373728329/?type=2&theater (yıldız-pkk halktır halk burada)
  https://www.youtube.com/watch?v=ad0cqzm0x_s (istanbul üni halay)
  https://www.facebook.com/dodefytu/videos (dödef ytü sayfası)
  https://www.facebook.com/…503864789695238?sk=videos dödef itü videosu)
  https://www.youtube.com/watch?v=jmvj0rxqkke (pkk'nın güttüğü davarlar tgb'ye saldırmış)
  https://www.facebook.com/…127254337285531/timeline/ (2010 odtü'de pkk istemiyoruz facebook sayfası)
  https://www.youtube.com/watch?v=bo4ureyyes8 (vuruyor apocular yine iü)
  https://scontent.xx.fbcdn.net/…1a9ddc4f&oe=56a070d3 odtü'de devrim yazısı+apo+pkk yazısı
  http://www.yeniyol.org/yeniyolun-15-sayisi-cikti/ türk troçkistler de kendini pkk'ya güttürüyor.
  http://emep.org/…ttifaki-ve-ittifak-hukuku-uzerine/ (1980'de izmirde kurulan hdkp 1996'da emep'e dönüştü ve uzunca bir süredir de pkk tarafından güdülüyor)
  http://t24.com.tr/…ilerine-tesekkur-ediyoruz,297505 dhkp-c, gazi mahallesi, tuzluçayır vs. tümü pkk'nın kanatları altında.
  http://www.radikal.com.tr/…estekleyebiliriz-1433898 - ta 1974'de kurulan kurtuluş hareketinin halefi ödp: pkk'ya güdülmeye hazırız.
 • kendisini solcu olarak gören bir gazetede yayınlanan - ismini verip rencide etmek istemiyorum, twitter'da yeteri kadar mal hakareti gördüler zaten- röportajın pkklılar tarafından sosyal medyada eleştirilmesiyle röportajı internet sitesinden kaldıran sözüm ona özgür basın savunucularını görünce istemsizce akla gelen olay.