şükela:  tümü | bugün
 • halk arasında biksi olarak bilinen rus yapımı hafif makineli tüfek. tesirli menzili 1500 m, azami menzili 4000 m dir. şeritle beslenir. az tutukluk yaptığı ve hafif olduğu için tercih edilmektedir.
 • ks. pulemyot kalaşnikova modernizirovannıy

  pk* ya da halk arasında bilinen adıyla bixi'nin modernize edilmis halidir.
 • bunun da modernize edilmişi varmış: pkp pecheneg.
 • kendisi rus yapımı hafif makinalı tüfektir. tesirli menzili çatal ayakla beraber 1500 m, azami menzili ise 3800 m dir. silahın sökülüp takılması da oldukça basittir.
 • komando timlerinde, tim çavuşlarının taşıdığı silahtır.

  seride 500 mermi attıktan sonra namlusu şişer. namluyu söküp kendi kendine soğumasını beklemek gerekir. bu sırada çavuş yardımcısının* taşıdığı yedek namlu kullanılarak ateşe devam edilir. çavuş yardımcısı aynı zamanda silahın yedek mühimmatını taşımaktan da sorumludur.

  ahşap dipçiğinin içinde küçük bir yağ haznesi ve haznenin kapağını oluşturacak şekilde tasarlanmış fırçası vardır. ayrıca silahın sıfırlama ayarlarını yapmaya yarayan aparatlar da dipçiğin içindeki küçük bir metal kapsülde* bulunur. kapsülde ayrıca silahın üç parçadan oluşan harbisinin uç parçası vardır. harbinin diğer iki parçası da silahın çatalayaklarının içindedir.

  silahta üç delikli bir gaz ayar regülatörü bulunur. soğuk iklimlerde 1, ılıman iklimlerde 2, sıcak iklimlerde 3 delik açık bırakılarak gaz tahliyesi sağlanır. gaz tahliyesine göre dakikada 600-1000 arası mermi yakar.

  açık arpacık ve merdiven gezi vardır. gez ayarı 100m - 1500m arasındadır. muharebe nişangahı 300m, bipod kullanıldığında etkili menzili max 1000m, tripod kullanıldığında ise max 1500m'dir.

  g3 kadar tepmez. g3 gibi osuruktan nem kapıp tutukluk yapmaz. söküp takması da,* koruyucu bakımını yapması da g3'ten kısa sürer.
 • emniyeti sıkıntı yaratır...
  çok güzel tasarlanmış bir hafif makineli tüfektir....
 • aşık olduğum silahtır. kullanması, bakımını yapması vs her şeyiyle pratiktir.

  konuşmaya başlarsa herkes susar...