şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ulker takım yildizi manasına geliyor (bkz: pleiades)
 • emine emily olur da ülker pladis olmaz mı? yine de plates daha iyi olurdu.
 • yıldız holding'in içindeki "yıldız food" şirketleri olan ülker, united bisquits, godiva ve de met's 'i içinde barındıran yeni global marka.

  örneklemek gerekirse mondelez ne ise pladis'de odur. mondelez kraft foods'u almış onun için de caddburry bunların alt markaları milka, oreo, toblerone vs... günün sonunda hepsi mondelez markası. pladis'de işte böyle şemsiye bir marka ve yönetim şekli olacak.

  yapılan haber'den alıntı;

  yıldız holding, bünyesinde bulundurduğu dünya markaları godiva, united biscuits, demet’s ve ülker’i “pladis” çatısı altında birleştirme kararı aldı. pladis, 350 milyar dolarlık küresel atıştırmalık pazarında liderliği hedefliyor.

  çikolata ve bisküvide dünya devlerini satın alarak küresel oyunculuk yolculuğuna iddialı başlayan yıldız holding, yeni hedefini dünya liderliği olarak belirledi. bugün 14 ülkede 77 fabrikada 50 bin kişiyi aşkın bir istihdam yaratan, 300’den fazla marka ile binlerce satış noktasında ürünlerini tüketicilerle buluşturan yıldız holding, ana işi olan bisküvi, çikolata, şekerlemeye odaklanmak adına yeni bir yapılanmaya gitti.

  yıldız holding, bünyesindeki dünya markaları godiva, united biscuits, demet’s ve ülker’i ‘pladis’ adıyla operasyonel bir şirket çatısı altında birleştirme kararı aldı. merkezi londra’da bulunan şirket, 5,2 milyar dolarlık bir büyüklükte olacak. yeni küresel fırsat alanı olarak güney yarımküre ve pasifik’e odaklanacak olan şirket için çin, rusya, kısmen güney doğu asya yeni kurulacak ve geliştirilecek bölgeler olacak.

  yeni yapılanma çerçevesinde şirket yapısını yeniden organize eden yıldız holding, dünyayı bölgelere ayırdı ve ceo’larına bu bölgeleri paylaştırdı. mehmet tütüncü, türkiye ortadoğu, kuzey afrika ve türki cumhuriyetlerden, mohamed elsarky, global godiva’nın yanı sıra amerika kıtası ve japonya’dan, jeff van der eems ise ingiltere, kıta avrupası ve afrika’dan sorumlu olacak.

  holdingin global inovasyon ve kalite grup başkanlığını da yapan ali ülker kendi sahasında global mesuliyet üstlenirken, cem karakaş da işin idaresinde yönetim kurulu başkanı murat ülker’e yardımcı olacak.

  murat ülker: hedefte liderlik var
  pladis ve yeni organizasyonun tanıtımıyla ilgili toplantıda konuşan yıldız holding yönetim kurulu başkanı murat ülker, dünyada gelişen nüfus dinamikleri ve tüketici ihtiyaçları paralelinde küresel bir şirket olmanın gerekliliklerine uygun adımlar attıklarını, yeni şirketin bu ihtiyacı yönelik bir yapılanma olduğunu kaydetti. ülker, “bu hamle bizi tamamen global bir şirket haline getiriyor. amacımız, gücümüzü, şirketlerimizi tek bir çatı altında birleştirerek atıştırmalık işinde lider olmak. sonuç olarak, işimizde lider, toplumda önder olup tüketicilerimizin mutluluğunu hedefliyoruz. sloganımız; mutlu et mutlu ol” diye konuştu.

  yolculuğuna bir aile şirketi olarak başlayan ülker’in bugün godiva, mcvitie’s, demet’s gibi dünya devlerini bünyesinde barındırdığına dikkat çeken murat ülker, “bu şirketleri toplasanız 350 yılı aşkın tecrübe çıkar. işte bugün, bu işlerimizi global hedeflerimiz için birleştiriyoruz” dedi.

  murat ülker, pladis isminin hikayesini ise şöyle anlattı:

  “aslında bu ismin özel bir manası yok. fakat bana bir şey hatırlatıyor: aztekler buna maya diyorlar. japonlar subaru, iran’da pervin, arapçada süreyya, bizde ülker manasına gelen, latince yedi yıldızdan oluşan pleiades takım yıldızı isminden ilham aldık. yani nasipse ülker’i globale tercüme ettik.”

  ali ülker: hedefimiz dünyada birincilik
  yıldız holding yönetim kurulu başkan yardımcısı ali ülker ise farklı coğrafyalarda farklı stratejilerle yerlerini sağlamlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. ali ülker, “5 senelik hedefimizin içerisinde dünyada iyi pozisyonda bulunduğumuz kategorilerde, güçlü olduğumuz pazarlarda eğer birinciysek daha da güçlü birinci olmak. yeni coğrafyalara güçlü bir giriş yapmayı, belli bir süre içerisinde oralarda da lider olmayı hedefliyoruz” dedi.
 • candy industry'e göre bu yıl, dünyanın 7. büyük çikolata ve şekerleme şirketi/grubu.
 • bugün birinci yaş gününü kutlayan şirket.
  umarım hedeflenen başarılara kısa zamanda ulaşır.
 • türkiye'nin çocukluk markası ülker, dünyaca ünlü godiva ve mcvitie's in birleştirilip aynı çatı altına alındığı, merkezi ingiltere, londra olan türk şirketi.
  (bkz: godiva)(bkz: mcvitie's)(bkz: ülker)
  pladis webpage
 • 2019'da ülker markası altında kakao tarlaları ve işleme tesisi alarak, türk tüketicisinin ucuz ve fiyatı dövizle dalgalanmayan kakao'ya ulaşmasını sağlayacak holdingdir.