şükela:  tümü | bugün
 • vardır böyle albümler.

  sanatçı : shadow
  albüm adı : d'hardest
  plak şirketi : shadow records
  çıkış yılı : 1980
  bulma ihtimali : imkansıza yakın.

  trinidad & tobago'dan çıkan soca / disco kırması çalışmalar (ki daha sonra buradaki arkadaşları abd'deki plak şirketleri "disco hitleri" üretmek amacıyla kendi ülkelerine ithal etmişlerdir) ve karayip'te 70-80'ler arasında estiren dans hitlerine ait albüm plaklarının çoğu bu listeye kafalama girer.

  yakında bu başlıkta daha detaylı incelenecektir :

  (bkz: trinidad & tobago'dan çıkmış en iyi 10 disco parça)

  gelelim d'hardest'e. eşsiz bir çalışmadır. plak koleksiyoncuları arasında "holy grail" olarak sınıflandırılmasında sakınca yoktur. winston bailey tarafından 1980'de kendi plak şirketi shadow records'dan çıkarılan "d'hardest" daha sonra invisible city tarafından repress edilmişse de, o az sayıda basılan orijinal üretimine ulaşmak için karayiplere gidip birilerini öldürmeniz, çocuklarını kaçırıp fidye olarak d'hardest'i istemeniz gerekiyor.
 • sanatçı : ihsan al-munzir
  albüm adı : belly dance disco
  plak şirketi : voix de l'orient
  çıkış yılı : 1979
  bulma ihtimali : piyasası değişiyor. sağlam kopyası çok az.

  sadece voix de l'orient tarafından çıkarılmış olsa şuan plak başına 800 / 900$ istenecek belly dance disco'yu o dönemde keşfeden emi takımı ekstra bir üretim yaparak günümüze gelen sağlam kopya sayısını bir nebze de olsa arttırmıştır. "dancefloor killa" olarak nitelendirilebilecek bu albümün çiziksiz bir kopyasını istiyorsanız 350 / 400 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. jamileh gibi bir "moog showdown" barındıran bu albümün bi repress'i geçen yıl fortuna tarafından yapılmıştır.
 • sanatçı : grazia
  albüm adı : grazia
  plak şirketi : koliphone
  çıkış yılı : 1978
  bulma ihtimali : zor. iyi bir kopyası 1500 / 2000 tl'ye koleksiyonunuza girer.

  israilli plak şirketi koliphone'un baş tacı albüm. koliphone'un yetenek avcıları 16 yaşındaki israilli vokal grazia peretz'ı akdeniz'de çıktığı düğünlerde ve barlarda keşfediyor ve "neden olmasın" diyerek "grazia"'yı kaydediyorlar.

  albümde kemancı, türk doğdum, artık sevmeyeceğim gibi klasikler de var. tamamı cover. albüm prodüktörü marko bachar moog'u ve "deneysel saykodelik kafayı" abartınca ortaya zamanının ötesinde bir iş çıkıyor ve o dönemde beklenen etkiyi yapamıyor. grazia peretz'in ilk ve tek albümü de böylece tarihin derinliklerine gömülüyor.
 • sanatçı : george enescu
  albüm adı : enesco plays bach sonatas
  plak şirketi : continental
  çıkış yılı : 1950
  bulma ihtimali : "en iyisi siz bu işin peşini bırakın." diyecek kadar zor. zaten kaç tane basıldığı belli değil. 100 diyen var, 200 diyen var, 300 diyen var. bir tane kopyası şuan 20.000 tl'ye satılıyor. albümün tam bir rip'i internette yok.

  enescu, romanya'dan çıkmış en saygıdeğer müzik adamlarından biri. rapsodia romana'yı buraya koymak yeterli aslında.

  3 plaklık bir "box set" olan bu albüm, 1949 yılında enescu'nun bach sonata no. 1 in g minor, sonata no. 2 in a minor, sonata no. 3 in c major, partita no. 1 ın b minor, partita no. 2 in d minor, partita no. 3 in e major'u icra etmesiyle oluşturulmuş.
 • sanatçı : röyksopp
  albüm adı : melody a.m.
  plak şirketi : wall of sound
  çıkış yılı : 2002
  bulma ihtimali : normal bir melody a.m. rahatlıkla bulunabilirken limitli üretim olan (100 adet), albüm kapağı banksy tarafından yapılan versiyonu için 3000 - 4000 tl'lik bir bütçe gerekiyor.

  normal basımdan artwork dışında tek farkı, parçalarda kullanılan sample'ların da sleeve içinde belirtilmiş olması.
 • iron maiden - fear of the dark
 • belly dance disco 75-100 usd arası
  grazia 200-250 usd arası
  yani o kadar da bulunması zor plaklar değildir ama şu hariç:
  enescu plays bach sonatas 5000 euro
  d'hardest adı üstünde varlığı bile tartışmalı.
  kaynak: discogs

  genelde 70'lerden kalma üçüncü dünya ülkelerinden progressive rock gruplarının plaklarının girdiği kategoridir.
  20000 usd'ye endonezyalı progresif grubunun albümünü satan gördü bu gözler.
 • sanatçı : kim jung mi
  albüm adı : now
  plak şirketi : fontana
  çıkış yılı : 1973
  bulma ihtimali : 1973 fontana basımını bulmak neredeyse imkansız. toplamda 100 adet basıldığı tahmin ediliyor. sırf it's raining için bile peşine düşülür yoksa.
 • (bkz: the delfonics) tüm albümleri..
 • sanatçı : derdiyoklar ikilisi
  albüm adı : disco-folk
  plak şirketi : türküola
  çıkış yılı : 1984
  bulma ihtimali : yerlisinden yabancısına tüm koleksiyoncuların gözü gibi baktığı bir albüm. satışa çok nadiren çıkıyor. ayrıca, 1980'de çıkan yerli disko-folk'la karıştırılmaması gerekiyor. tamamen farklı albümler ve 1984 almanya baskısı esas nadir parça. tam hali internete yüklenmemiş, yine de :

  yaz gazeteci

  veren olmaz bizim elin tadını