şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir ios oyunu. patojen yonetiyoruz. tum dunyaya bulastirip dunyayi yoketmek amacimiz. zor bi strateji oyunu.
  bakteri ile basliyoruz virus bilmemne derken biyolojik silaha kadar yolu var. ama gercekten casual disindaki zorluklar harbi zor.

  elimden dusuremiyorum telefonu.
 • son bölümü olan bio-weapon kısmını bir türlü geçemediğim oyun.
 • oldukça zevkli olan ios oyunu.

  ilk başta hastalığınızı yaymak istediğiniz ülkeyi seçiyorsunuz ve bir doktor sizi keşfedene kadar insanlara bulaşmaya başlıyorsunuz. bu sırada kazandığınız dna puanları ile kendinizi üç kategori arasında geliştirip (infectivity-severity-lethality) ölümcül bir hastalık olmaya çalışıyorsunuz. bir süre sonra insanlar diğer ülkelere seyahat ettikçe hastalık daha da büyüyor ve en sonunda bütün dünyanın kökünü kurutuyoruz. normal oyuncular için orta zorluk seviyesi yeterlidir. brutal zorluğunda daha bir kıtaya anca hakim olmuşken baltık ülkelerinden biri sizin için cure çıkartıp sonunuzu getiriyor.

  oynayınız, oynatınız.

  birkaç yıl sonra gelen edit: oyunu rasgele appstore'da görmüştüm ne kadar büyüdü şimdi steam'de falan satılıyor. yapımcısına yürü ya kulum demişler demek ki.

  bu arada baltık derken iskandinavya kastedilmiştir.
 • hayvanlarla yayarsanız fazla mutasyon geçirmeye başlıyorsunuz. bakalım ben parazitim insomnia yapsın istiyor muyum? değil mi ama? fark edilmemek için sürekli devolve etmeniz gerekebilir. greenland denen lanet yere hastalık gelene kadar bin saat geçiyor diye oradan başlayıp yaymaya çalışıyordum genelde ama oyun zorlaştıkça çok avantajsız bir başlangıç noktası haline geldi. zira daha 3-5 kişi hastayken ve bir semptom bile yokken andavalın biri nereden haber alıyorsa cure bulma işine giriyor. sonra uğraş ki dünyaya yayılsın. o yüzden bence mısır en iyisi, uçak-gemi falan da var, göçmen kuşların uğrak noktası (kuşların göç edeceğine dair haber gelince bunu kullanırsanız daha çok yere sıçrıyor) ve bir fakir ülke klişesi olan kan yoluyla bulaşmasını kullanırsanız tüm kıtayı hemen hasta edebilirsiniz. dünya üzerinde hasta olmayan kimse kalmadığında öldürmeye başlamak lazım yoksa o hasta olmayanlara bir türlü bulaşmıyor. (evden mi çıkmıyorlar aq bilmiyorum) bir de fark ettim ki, baktınız rusya-kanada'da falan çok zor bulaşıyor hastalık (ama dünyanın geri kalanında yayılmış olmanız gerek) semptom olarak terlemeyi evolve ettiğinizde hızlıca yayılabiliyorsunuz.
 • sanırım orjinali birkaç sene önce çıkmış bir flash oyunu. lakin ismi aynı mı hatırlamıyorum.
 • madakaskarı brutal seviyesinde bir türlü hasta edemediğim oyun. sinir olup madagaskardan nano-virüs yaymaya çalıştım, daha 4 (dört ulan dört !!!) kişi hastalıklıyken hemen cure üzerinde çalışmaya başladılar. başka bir oyunda kanada'dan başlayıp 6 milyar 700 milyon kişiyi öldürdüm, madagaskarda hasta bile yoktu. hep cemaatin işi bunlar, madagaskardaki türk okulları işe yarıyor heralde.
 • internet fenomeni pandemic'in cilalı bir kopyasıdır. görev mörev bişey olsaydı iyiydi. ne bilim x kıtasını şu kadar zamanda yok et vs.
 • gercek hayati simule ettigini iddia eden bu oyuna gore, butun hipokondriyaklarin falan madagaskar'a tasinmasi gerek. bi turlu bulastiramiyorum bu denyolara :/ hayir, abd'mis rusya'mis telef ediyorum, lakin bu madagaskar'in havasindan mi suyundan mi, ne kuslar ucurdum, kanlar, hapsiriklar, iyilesmeyen yaralar evolve ettim, ama madagaskar'a hep madarayim :(
 • kanımca en zorlayıcı patojen nanovirus. oyun başlar başlamaz cure geliştirilmeye başlıyor ve cure diğer patojenlere oranla on kat hızlı geliştiriliyor. insan neslini yok edene kadar imanım gevredi. ama sonuçta yok ettim mı, ettim.**
 • ayrıca oyunun şöyle mantıksızlıkları var: bir mutasyon yarattığınız anda bu mutasyon dunyanın her yerindeki patojenlerde geçerli oluyor. cure gelişir gelişmez fakir zengin demeden bütün ülkelerin vatandaşları şifa buluyor. eğer gen yerlestirmezsek transmission ve ability mutasyonları olmuyor. genetik reshuffle'dan sonra her orijinal strain'e de daha geç cure bulunuyor.

  ha tabi tüm bu mantıksızlıkların olmadıgı bir oyun binlerce yıldır doğada oynanıyor ve patojen acısından pek olumlu sonuclar verebilmiş değil henüz...
hesabın var mı? giriş yap