şükela:  tümü | bugün
  • konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamama rağmen sözlük yazarlarının durumu açıklığa kavuşturabileceğini düşündüğüm konudur. gazeteler diyor ki anayasaya göre kıyılar bütün halka aittir ve ücretsiz kullanılabilir. özel işletmelerin kıyılara girişi telle, duvarla vs. çevirmesi hiçbir şekilde sizin oraya ücretsiz girmenize engel değildir. özel plajlara girişte istenen para o plajın isteyenlere sunmuş olduğu duş, soyunma kabini, şezlong, şemsiye, lavabo vs. gibi hizmetlerin karşılığıdır. fakat siz bu hizmetlerden yararlanmayacağınızı ve sadece denize gireceğinizi söylerseniz eğer kendi havlu ve şemsiyenizle istediğiniz kıyıdan denize girebilirsiniz.

öyle mi lan gerçekten?

http://www.milliyet.com.tr/…etleri-ekonomi-2501266/
  • adamın götünü keserler.

dipnot: bizim gibi ülkelerde tabi.
  • teoride: (bkz: evet)

pratikte: (bkz: nah girersin)
  • (bkz: #61521676)
  • genelde ücretsiz tabi bazı yerler var mesela cehape'li büyükçekmece'de restoranın 5 metre yanında tam karşı hizasını da adam almış nasıl almışsa denizin dibinde beton alan hemen dibi su 2 m derinlik etrafı ufak çamlarla tellerle kapatmış şezlongları koymuş allahın denizini satıyor aynı zamanda masa sandalye denize sıfır yemek yeme imkanı. baktığın zaman orada o bokum olmasa belki millet rahat rahat yüzecek ama var işte. bu kısımların olmadığı yerlerde var mesela kumsal ama yine tabi kumsalda da çoğu yer satılmış çevirmişler etrafı girersen şezlonga oturman lazım o da para demek. her yaz binlerce lira kazanıyorlar peki ben bir şey soracağım allahın denizini kumu betonu neyse böyle verdin devletimiz ne kadar vergi kazandı bundan? ibb birkaç sefer geldi topladı buraları sonra yine kondu. cehape'ye gelin nefes alın kızlar, bırak ya.
  • alaçatı'da ya da bodrum'da ki beach party sunan hiç bir plajda yapılamayacağı gerçeğini taşıyan haber. bunun birçok nedeni var.

i. alaçatı, bodrum, antalya vb. birçok beach'lerde girişte çalışan kişiler, bilgisiz ve ne yazık ki cahildir. bu kişilere bu haber konusunda doğru bilgi vermeye kalktığınızda, sizi dinler gibi yaparlar ve sonuç olarak her şeyi kısa kesip "ücretsiz giriş yasaktır" ya da daha kaba tabirle "para vermeden giremezsiniz" gibi bir söylemde bulunurlar. daha da üstemeniz halinde hırpalanabilir, dayak yiyebilirsiniz. sonuç mu? burası kocaman bir türkiye, bir polis çağırırsınız bu haberden bahsedersiniz ve sizi hırpalayan görevlilerin gözü önünde içeri girersiniz. son dediğime inandınız mı? ben olsam bende inanmazdım, türkiye lan bura.

ii. bu tip paralı mekanlara gelen insanların %99'u, para harcamak için gelirler. sosyal statü denilen hedeyi internet mecrasında, sosyal medya hesaplarında önden başlangıç olarak instagram story, arkasından snapchat story, ara sıcak olarak whatsap story ve ana yemek olarak instragram'a gönderi şeklinde bu devam eder. bu nedenle bu haberi okuyan kitle, bu internette sosyal statü kasan kişler dahi olsa böyle bir şeye tenezzül etmeyeceği kadar, konusu bile açamayacak kadar paralıdırlar. *

iii. böyle haberlerin gazına gelip beach partilerinin olduğu mekanlarına gidip, huzursuz ve mutsuz olmak yerine (girdiğinizi hayal ediyorum, düşünüyorum demedim bakın hayal ediyorumasdf) halk plajlarında yerinizi ayırın, takılın, yüzün, çimin, güneşlenin.
  • şezlong kiralayan ve alarm halinde 10 saniyede toplanacak 40 tane kürdün dayağını yemenizle sonuçlanacak bir ana fikir...
  • bu ülkede adam dövmek, öldürmek, çete kurmak, mafya, aşiret, cemaat ve tarikat şeklinde örgütlenmek, hatta tüm bunları arkana bir siyasi partiyi alıp elini kolunu sallayarak, milletle hukukla, devletle, sistemle taşak geçerek yapmak da ücretsiz olduğu için çok güvenilmemesi gereken türk tipi hukuk şeysi...
  • evet ücretsizdir. ama örneğin belek'te otel ne yapar: sahile giden bilmem kaç hektar araziyi alır ve telle kapatır. yani teoride sahil herkesindir ama sahile gidebilmek için kullanılan arazi otelindir.