• konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamama rağmen sözlük yazarlarının durumu açıklığa kavuşturabileceğini düşündüğüm konudur. gazeteler diyor ki anayasaya göre kıyılar bütün halka aittir ve ücretsiz kullanılabilir. özel işletmelerin kıyılara girişi telle, duvarla vs. çevirmesi hiçbir şekilde sizin oraya ücretsiz girmenize engel değildir. özel plajlara girişte istenen para o plajın isteyenlere sunmuş olduğu duş, soyunma kabini, şezlong, şemsiye, lavabo vs. gibi hizmetlerin karşılığıdır. fakat siz bu hizmetlerden yararlanmayacağınızı ve sadece denize gireceğinizi söylerseniz eğer kendi havlu ve şemsiyenizle istediğiniz kıyıdan denize girebilirsiniz.

öyle mi lan gerçekten?

http://www.milliyet.com.tr/…etleri-ekonomi-2501266/
  • plajlara şezlong atıp kendine işletmeci süsü veren bir takım insan sürüsü var 3 tarafı denizlerle kaplı ülkemde. kıyı kanununa göre plajlar hepimizin arkadaşlar. el ele verebilirsek bu sorunu çözebiliriz asawqewad
  • alaçatı'da ya da bodrum'da ki beach party sunan hiç bir plajda yapılamayacağı gerçeğini taşıyan haber. bunun birçok nedeni var.

i. alaçatı, bodrum, antalya vb. birçok beach'lerde girişte çalışan kişiler, bilgisiz ve ne yazık ki cahildir. bu kişilere bu haber konusunda doğru bilgi vermeye kalktığınızda, sizi dinler gibi yaparlar ve sonuç olarak her şeyi kısa kesip "ücretsiz giriş yasaktır" ya da daha kaba tabirle "para vermeden giremezsiniz" gibi bir söylemde bulunurlar. daha da üstemeniz halinde hırpalanabilir, dayak yiyebilirsiniz. sonuç mu? burası kocaman bir türkiye, bir polis çağırırsınız bu haberden bahsedersiniz ve sizi hırpalayan görevlilerin gözü önünde içeri girersiniz. son dediğime inandınız mı? ben olsam bende inanmazdım, türkiye lan bura.

ii. bu tip paralı mekanlara gelen insanların %99'u, para harcamak için gelirler. sosyal statü denilen hedeyi internet mecrasında, sosyal medya hesaplarında önden başlangıç olarak instagram story, arkasından snapchat story, ara sıcak olarak whatsap story ve ana yemek olarak instragram'a gönderi şeklinde bu devam eder. bu nedenle bu haberi okuyan kitle, bu internette sosyal statü kasan kişler dahi olsa böyle bir şeye tenezzül etmeyeceği kadar, konusu bile açamayacak kadar paralıdırlar. *

iii. böyle haberlerin gazına gelip beach partilerinin olduğu mekanlarına gidip, huzursuz ve mutsuz olmak yerine (girdiğinizi hayal ediyorum, düşünüyorum demedim bakın hayal ediyorumasdf) halk plajlarında yerinizi ayırın, takılın, yüzün, çimin, güneşlenin.
  • evet ücretsizdir. ama örneğin belek'te otel ne yapar: sahile giden bilmem kaç hektar araziyi alır ve telle kapatır. yani teoride sahil herkesindir ama sahile gidebilmek için kullanılan arazi otelindir.
  • kilyos ta hiçbir hizmet vermeden 50 tl isteniyor. içeri girdiğinizde de şezlong ve şemsiye kiralıyorsunuz.

girdiğiniz deniz dalgalı,buz gibi karadeniz

bazı yerler de 30 tl
  • plaja gidin denize girin parada vermeyin ki alışmasınlar bu hadiseye polisi çağırın , videoya çekin seni almak zorundaaaa
  • istemiyorum ben bunu, ücretsiz olmasın arkadaş, ücretsiz ola şile plajlarının halini görüyoruz. denizde 100 bin kişi, kadın olarak denize girmemiz imkansız.
    ayrıca evet zaten plaja girmek çoğu yerde ücretsiz, şezlong kiralamazsanız, takılırsınız. ya da girişi sağ ya da sol taraflarından yapabilirsiniz plaja.
  • öğrendiğim iyi oldu, beyaz paçalı donumla bekle beni alaçatı seni yenmeye geliyorum.
hesabın var mı? giriş yap