şükela:  tümü | bugün
 • alması, açması (hele de uzun süredir merakla beklenen bir albümse) koleksiyoneri için çok ayrı bir keyif olan (bkz: orgazmdan daha zevkli anlar) şey.
  özellikle 2014'te jack white'ın lazaretto'su sayesinde piyasa bayağı bir hareketlendi. neyse ki "çok ayağa düştü, çok popülerleşti yiaaa" gibi bir durum yok, biraz sabır ve özen işi olduğu için biriktirmesi; koleksiyonerleri doğal seçilimle eleniyor. 2016'da çıkması beklenen plaklar ile sektör daha da hareketlenecektir.
 • 2 adet hugh laurie plağım ile benim de artık sahip olduğum müzik aracı. işin acemisiyim, pikabımdan bellidir büyük ihtimalle acemi olduğum zaten. plaklarımı yazın türkiye'ye gittiğimde dinleyebileceğim, şimdilik hugh abim öyle kitaplığımdan bana bakıyor. yerli plaklar yönünden sanırım biraz şanslıyım, annemin genç kızlığından ciddi bir koleksiyonu var. ciddi ciddi koleksiyonculardan önerilere açığım. blues ve türk sanat müziği aşığı bir adamım. ingiltere'de blues plakları açısından sıkıntı çekmeyeceğimi düşünüyorum ama tsm konusunda nerelerden bulabilirim plakları merak ediyorum. bir de ilginin çok ciddi şekilde arttığını söyleyenler var. belki dağıtımcılar bu plak işine biraz önem verirler artık.

  edit: dnr'da toplam 10 tane plak var satılan. başka websiteleri var mıdır bu iş için özel?
 • son yıllarda artıyor kullanan sayısı, bunu geçen kanat atkaya da köşe yazısında dile getirdi zaten.

  ben de yaklaşık 2 yıldır koleksiyon yapmaya çalışıyorum, önce kendi beğendiğim albümleri alıyorum (en övündüğüm pink floyd - division bell 20. yıl özel albümü)

  project debut carbon var, çok da memnunum.
 • kendi çapımda online olarak yurtdışından görece uygun fiyata plak alabileceğiniz sitelerin ufak bir listesini yapmak istiyorum nacizane.

  http://www.hhv.de/ (%19 vat indirimi yapıyor öderken, 9.99 eur sabit kargo var, fedexle yolluyorlar ama 75 euroyu geçerse tr'de mng "hop gardaşım" diyor. 75 euro geçirmemek gerek)

  http://www.juno.co.uk/ (vat indirimi burada da var, ama ip'den ülke tespit edip ona göre fiyat gösteriyor sitede, öderken ekstra indirim yok. kargo fiyatları uygun sayılabilir ama 3 plak sonrası sigorta falan koyuyor uymuyor o da)

  http://www.recordstore.co.uk/ (çok tercih ettiğim bir site değil, bazı plakların özel vers. olabiliyor. kargo 3 küsür pound falan)

  http://www.normanrecords.com/ (arşivi genişlerden. kargosu biraz tuzlu diğerlerine göre, arada indirim falan yapıyorlar. ingiliz menşeili)

  http://shop.bilocationrecords.com/ (son dönemde keşfettim, harika rock/metal arşivi var tam aradığım şeyleri buldum. kargo fiks 19 eur. biraz tuzlu ama toplu alıp maliyeti düşürebilirsiniz, plaklar çok ucuz, kayıt olunca vat düşüyor)

  http://www.bandcamp.com/ (bandcamp biraz farklı kafada. amatöründen pro'suna milyor grubun sayfaları var, hemen hemen hepsi ürünlerini satıyor. kargo fiyatları bu yüzden gruptan gruba farklı, sepete ekleyip kargolarını görebilirsiniz bazen ciddi ucuz olabiliyor)

  https://www.grooves-inc.com/ (tek plağa bile kargo almadığını söyleyen bir site. ama fiyatlar tuzlu doğal olarak. hiç kullanmadım)

  http://www.jpc.de/ (son dönem yoğun kullandıklarımdan. bazı ürünler çok ucuz bazıları gereksiz pahalı, sepette vat düşüyor, en önemli özelliği kargo fiyat sabit ve 5,99 eur)

  http://www.piccadillyrecords.com/ (inceden sempati beslediğim bir site. bir keresinde bir ürünü ucuz ilerde satarım diye 3 tane sipariş verdim mail atıp "ya 3 tane sipariş vermişsiniz ama yanlış mı verdiniz bir teyit edelim dedik" diyerek benden tam not aldılar. site biraz kullanışsız ama ürün çeşidi yüksek, sipariş sistemi biraz kötü sipariş verdikten sonra adamlar vat düşüp shipping ekleyip mail order çekiyorlar sanırım. ama shipping fiyatı falan hepsi yazıyor sipariş verirken.)

  http://www.amazon.com/ (malumunuz, çoklu siparişte ürün başına kargo düşüyor, arada çok efsane indirimler denk gelebiliyor düzenli takip etmek gerek. canısı)

  http://www.amazon.co.uk/ (bunun amazon tarafından satılan ürünleri genelde tuzlu, ödeme yaparken vat düşer. en önemli kısmı da 3rd party sellerlar tabir edilen diğer satıcılar. ürünün diğer fiyatlarına bakın genelde uygun oluyorlar, kargo fiyatı da 1,87 gbp mi ne ürün başına. tekli alımda çok mantıklı. all your music denen gerizekalılardan uzak durun, aylarca gelmez, kötü paketleme vs. buradan dodax ve nagiry iyi satıcılar)

  http://www.amazon.de/ (fiyatlar çok dengesiz. bazen çok uygun şeyler denk gelebiliyor. fiyatları us-uk- de diye sırayla bakmak lazım. vat düşer, kargo fiyatı fena değil gene) (edit: sanıyorum 45 euro sonrası kargo ücreti almıyor artık, bu yönüyle bayağı hesaplı gelebilir. dikkat!)

  http://www.discogs.com/ (malum site. ebay'le birlikte en çok plak piyasası dönen yer. aradığınız hemen hemen her şey bulursunuz, pazarlık yapıp uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. nadir ürünler genelde ebayde olmaz burada olur)

  not: vat hesabı genelde ürün fiyatı/6x5 şeklinde oluyor. %19 diyorlar ama tam değil sanki

  bazılar siteler için "ahah bunu da mı yazdın lan" demeyin ilk başlayanlar için hayati önem taşıyabilir bilmeyen birisi için. zaman içinde eklemeler, siteler hakkında bilgiler, öneriler vs. güncellenebilir bu entry.

  ek: ve illa "hacı ben plak alırken dokunmam gerek" diyorsanız şuraya bir göz atın: (bkz: velvet indieground)
 • müzik marketlerde vs. yeniden sıkça karşıma çıkmaya başladı son zamanlarda plaklar. sanatçılar albümlerini genelde plak olarak da çıkarır oldu. benim merak ettiğim bu plakları kim nasıl dinliyor. kaç kişinin evinde pikap var?
 • müzik marketlerde satılan türkçe plakların neredeyse çoğu dijitalden çekimdir.(d&r vs. yerlerde bulunan 50 liralık cem karaca, barış manço vs.) bu 50 liralık plaklardan hayır beklenmemelidir. (ebru gündeş, teoman vs. bunlardan da pek ümit beklemeyin)

  çoğu eski yabancı grubun yeni plakları orijinalden kopyadır. adamlar analog kopyaları saklıyor, inanılmaz arşiv yapıyorlar. bizimkiler geleceği görememiş. kıymet bilememiş.

  barış manço, cem karaca türküolanın çıkardığı sıfır plaklar da orijinalden kopyadır. bu plaklar mağazalarda bulunmuyor. yabancı sitelerden, gittigidiyordan temin edebilirsiniz. (fiyatları yüksek olabiliyor, 150 liraya kadar çıkabiliyor)

  bir de shadoks olayı var, bunlar da nadir plakları, cdleri sınırlı sayıda basıyor ve sitesinden satıyorlar(hardal, mazhar ve fuat, bunalımlar, fikret kızılok vs)

  sık sık takip etmek lazım piyasayı, ve facebookta bulabildiğiniz kadar plak grubuna üye olun. yeni çıkacak plaklar hakkında bilginiz olacaktır.

  rainbow45 record denen oluşum var bir de. bu arkadaşların bastıkları plaklar da çok iyidir. (bülent ortaçgil, yavuz çetin vb) gerçekten saygıyı hak ediyorlar ve işini özenle yapan bir şirket.

  50 liraya sıfır müzeyyen senar plağı alınmaz. o para da nereye, kime gidiyor belli değil. gerçek, iyi bir müzeyyen senar albümü yüzlerce liradır. bunlar da internette, ve sahaflarda satılmakta. ya da akrabanızın çatısında yatmakta.

  (bkz: yeni basım türkçe plaklardaki üçkağıtçılık)

  plak satışları spotify ve youtube’un toplam gelirini geride bıraktı
 • uzun zamandır albüm koleksiyonu yapan bendenizin bundan tatmin olamaması sonucunda geçen gün geçiş yaptığı kayıt sistemidir. önce cüzi bir fiyata pikap aldım sonra 2 adet plak siparişi verdim ve plaklarım bugün geldi. birisi cem karaca diğeri ise moğollar'ın 1971de fransa'da ödül aldığı anadolu pop plağı. gerçekten bu zamana kadar o şarkıları dinlerken bu kadar etkilenmemiştim. cem karaca dinlerken gözlerim doldu, tüylerim diken dikendi. öyle bir ses, öyle bir kayıt.

  şu an 2 adet 33lük plağım var, yavaş yavaş artacak. 45liklere de yönelmeye başladım mı bu iş tamamdır. 78liklerin fiyatı biraz uçuk ama onlardan da uygun fiyata bulur işlem her şey daha bi' iyi olur...
 • ikinci ya da bilmem kaçıncı el türkçe olanlarının günümüzde saçma sapan fiyatlarla satışa sunulduğu medya.

  beş senedir plak topluyorum. son bir senedir türkçe plak alamaz oldum. fiyatlarda resmen konut fiyatlarına benzer bir şişme var. 3-4 sene önce 50-150 tl arasında fiyatlarla aldığım ibrahim tatlıses, müslüm gürses, nilüfer, ajda pekkan gibi isimlerin aynı plakları şu an 250-300 tl'den aşağıda sunulmuyor. günümüzde bulunması zorlaşan ilk basım anadolu rock plakları için neredeyse asgari ücrete yakın fiyatlar isteniyor.

  analog ses avantajına sahip olsalar bile çoğunluğu yeterli stüdyo imkanları altında kaydedilememiş bu albümler için istenen ücretler gerçekten saçmalık derecesine ulaştı. master kayıtların olmaması, plaklardaki eserlerin doğru düzgün şekilde cd'lere basılmaması gibi faktörler de plaklardaki bu saçma enflasyonun diğer sebeplerini oluşturuyor. son bir senedir plak işine ilgi duyanlar ciddi şekilde dezavantajlı durumdalar. ilk zamanlarda topladığım plakları şimdi toplamaya kalksam, büyük kısmını alamam, emin olun. yıllardır alışveriş yaptığım plak sahafından bir ay önce, sahibinin çılgın fiyatlar söylemesi sebebiyle ilk defa elim boş ayrıldım. cidden bir 45lik olsun dahi almak istedim ama çıtırtıdan gebermek üzere olan bir türk halk müziği 45liğine bile 100 tl fiyat çekilince başka çarem kalmadı.

  kısacası bir ilgi alanı daha ülkedeki kısadan köşe olma hevesleri yüzünden astral boyutlara yükseldi. geçmiş ola, ne diyeyim....
 • babadan kalma pikapla geç başladığım olay.çakallar yüzünden aşırı pahalı şu aralar.
 • ıssız adamdan sonra başlayan plak modası iyiden iyiye karizmatik bir duruş aldı. “canım ben yalnız plak dinliyorum, onun çıtırtısı, cızırtısı ayrı bir keyif.” diyen bir kısım ince zevk sahibi insanlar var. kimi hevesten, kimi özentiden, kimi de hakikaten sevdiğinden. türkiye’de plak işi biraz pahalı bir zevk. arada vintage pazarlar kuruluyor oralarda 10 – 20 tl’ye de plaklar oluyor tabii. takip etmek lazım. iyi plaklar getiren yerler var ama fiyatı da basım tarihi, yeri, ne kadar az bulunduğuna göre değişiyor. yurt dışında bu iş daha kolay. bu işin olayı yurt dışı diyebilirim. birkaç yuroya çok sağlam albümler alınabildiğini duydum sağdan soldan. nerelerden plak baksak diye araştırırken de şu yazıyı buldum. arkadaşlar birkaç plakçı listelemiş. en azından bu ülkelerde plak fiyatları nedir, nerelerden bulabilirim bakılabilir.

  [http://www.mylittleworldtour.com/plak/ http://www.mylittleworldtour.com/plak/]