şükela:  tümü | bugün
 • dişlerdeki plaktan bahsetmiyoruz tabi ki.

  müzik medyası olan plaktan bahsediyoruz.

  bir adet şundan alıyoruz. plağı kısık suda öncelikle ılık suyun altına koyup yıkıyoruz. baskısının olduğu orta kısmı çok suya değdirmemeye çalışıyoruz, yapışkanı atabilir çünkü. daha sonra bir tabak içine bulaşık deterjanı koyuyoruz biraz, üstüne ılık sudan ekliyoruz. daha sonra fazla köpürtmeden süngerimizin ucuyla o karışımdan suyu alıp plağımızı yivleri doğrultusunda yumuşak bir şekilde siliyoruz. birkaç dakika bu işlemi gerçekleştirden sonra sıra durulamaya geliyor. plağımızı yine kısık ılık suda yıkıyoruz. su çok sıcak olmasın sakın plağınız zarar görecektir. durulama işlemi bittikten sonra plağımızı güzel bir bez üstüne koyup kurulama işlemini gerçekleştiriyoruz. kurularken de yivleri takip etmeyi unutmayın.

  yine her dinlemeden önce plağımızın tozunu alıyoruz. toz almak için de bir sır vereyim. anti statik fırçanız yoksa güzel bir kadife bu iş için biçilmiş kaftandır. plaklarınıza dikkat edin. pikaplar her zaman alınır ama plaklar bulunmayabilir.
 • yuz yillardir en guzel temizlik şeklinin sabun (kükürtlü kalip sabun) -ılık su olduğu test edilip onaylanmistir. artik pamuklu temiz bir bezle guzelce kurulanip dinlenmeye biraktigimiz plaklarimizi temiz temiz yatagimiza alabiliriz.
  edit: 2. suserlığımda 1000. entry'mi plak için girmişim. ne güzel etmişim de girmişim.
 • en garanti yol odadaki havayı vakumlamaktır. allahın belası o toz ne yapıp ne edip plağın üzerine düşüyor.
 • bir arkadaşım su aldığından kabarmış plağı ilk önce ütüye bastırıp sonra da saç kurutma makinesinden geçirdiğimizde eskisi gibi dümdüz olacağını, çalacağını söylemişti. kafa mı buldu, doğru mu söyledi bilmiyorum. bir tane "ajdar plağını" deneyerek sonucu öğrenebilirsiniz. *
 • - top uçlu yumuşak kıllı makyaj fırçası
  - izopropil alkol
  - sıvı arap sabunu
  - saf su (pamuklu tişört kumaşından süzülmüş klima suyu da olur)
  - izopropil alkol solüsyonu: 50% izopropil alkol-50% saf su sprey şişesinde karıştırılır (başta ısınabilir panik yapmayın).

  yeni alınmış eski plaklar: akan soğuk olmayan suyun altında sıvı arap sabunu ve fırça ile köpüklü biçimde temizlenir, durulanır. sonra çeşme suyunun kalıntılarını gidermek için yine aynı fırça ile saf su eşliğinde durulanır. silmeyin, kağıt havlu varsa yüzleri sırasıyla üzerine koyun suyunu çeksin. izopropil alkol solüsyonu püskürtüp yine yumuşak ve düz bir mikrofiber bez (bim'de var) ile izlerin yönünde dairesel hareketlerle silinir. birçok çiziklerin sebebi olan eski iç kap kirlidir onu kullanmayın. anti statik korumalı yeni iç kaba koyun.

  yeni alınmış yeni baskı plaklar: ilk kullanımda gözlük temizleme kumaşı kullanarak izopropil solüsyon ile temizleyin çünkü sıfır paketten havadaki kirleri ya da kabın kağıt zerrelerini toplamış halde çıkan çok plak gördüm. orijinal iç kap genellikle iyi olmaz değiştirin. bu plaklar kullanımdan sonra yine felaket kirleniyor bir sonraki dinlemede plato üzerinde yine izopropil alkol solüsyonu ile dairesel şekilde silin.
 • - ıslak mendil ile yapılmaması gereken temizlik. ıslak mendil, plağın yüzeyini temizler eyvallah; ama tüyleri kanallara dolar ve plağınız dönerken, iğnede bir öbek tüy oluşur ki bu pek hoş değildir zira o öbeği oradan alırken iğnenin zarar görme ihtimali yüksektir. yüzeysel bir temizlik olarak iyi görünse de ıslak mendil ile temizliği, tüylendirdiği için pek tavsiye etmem şahsen.

  - ahşap tutkalı ile yapılanı gayet iyi sonuç veriyor. plak dönerken üzerinde şeritler oluşturacak şekilde döküyorum. sonra yine dönerken, o şeritleri, plağın göbek etiketine gelmemesine dikkat ederek, düz bir pasta haline gelecek şekilde bir kağıtla düzeltiyorum ve kurumaya bırakıyorum.

  ıslakken beyaz olan ahşap tutkalı, kurudukça şeffaflaşıp, silikon bir tabaka halini alıyor. bıraktığınız yerdeki hava akımına göre 2 - 3 saatte kuruyor. kuruduktan sonra çıkartması çok zevkli!

  çıkan silikon tabakaya bakınca plağın tamamen bir kopyasını da çıkartmış olduğunuzu görüyorsunuz. kanallara giren tutkal, çıkarken güzel bir temizlik yapmış oluyor. çıkan pisliği göremiyorsunuz; ama duyabiliyorsunuz!

  - izopropil alkol ve saf su karışımını, alkolü internetten, suyu da eczaneden tedarik etmiş olmama rağmen henüz denemedim. etkili bir yöntem olduğu aşikar, deneyince görüşlerimi ekleyeceğim.