şükela:  tümü | bugün
 • yuz yillardir en guzel temizlik şeklinin sabun (kükürtlü kalip sabun) -ılık su olduğu test edilip onaylanmistir. artik pamuklu temiz bir bezle guzelce kurulanip dinlenmeye biraktigimiz plaklarimizi temiz temiz yatagimiza alabiliriz.
  edit: 2. suserlığımda 1000. entry'mi plak için girmişim. ne güzel etmişim de girmişim.
 • en garanti yol odadaki havayı vakumlamaktır. allahın belası o toz ne yapıp ne edip plağın üzerine düşüyor.
 • bir arkadaşım su aldığından kabarmış plağı ilk önce ütüye bastırıp sonra da saç kurutma makinesinden geçirdiğimizde eskisi gibi dümdüz olacağını, çalacağını söylemişti. kafa mı buldu, doğru mu söyledi bilmiyorum. bir tane "ajdar plağını" deneyerek sonucu öğrenebilirsiniz. *
 • - top uçlu yumuşak kıllı makyaj fırçası
  - izopropil alkol
  - sıvı arap sabunu
  - saf su (pamuklu tişört kumaşından süzülmüş klima suyu da olur)
  - izopropil alkol solüsyonu: 50% izopropil alkol-50% saf su sprey şişesinde karıştırılır (başta ısınabilir panik yapmayın).

  yeni alınmış eski plaklar: akan soğuk olmayan suyun altında sıvı arap sabunu ve fırça ile köpüklü biçimde temizlenir, durulanır. sonra çeşme suyunun kalıntılarını gidermek için yine aynı fırça ile saf su eşliğinde durulanır. silmeyin, kağıt havlu varsa yüzleri sırasıyla üzerine koyun suyunu çeksin. izopropil alkol solüsyonu püskürtüp yine yumuşak ve düz bir mikrofiber bez (bim'de var) ile izlerin yönünde dairesel hareketlerle silinir. birçok çiziklerin sebebi olan eski iç kap kirlidir onu kullanmayın. anti statik korumalı yeni iç kaba koyun.

  yeni alınmış yeni baskı plaklar: ilk kullanımda gözlük temizleme kumaşı kullanarak izopropil solüsyon ile temizleyin çünkü sıfır paketten havadaki kirleri ya da kabın kağıt zerrelerini toplamış halde çıkan çok plak gördüm. orijinal iç kap genellikle iyi olmaz değiştirin. bu plaklar kullanımdan sonra yine felaket kirleniyor bir sonraki dinlemede plato üzerinde yine izopropil alkol solüsyonu ile dairesel şekilde silin.