• izleme firsatini bulamadiğim ama konusu uzaylilarin dunyayi ele geçirmek için uyguladığı ilk 8 planın işi yaramaması üzerine ölüleri uyandırıp dünyayı ele geçirmesine dayalı 9. planlarını uygulamasını anlatan bir ed wood yapıtı.
    dünyanın en kötü yapımı olarak adlandırılıyor.
    ed wood'un hayatını anlatan filmden hatırladığım kadarıyla bela lugosi bu film çekilmeden ölüyor ve filme ölmeden önce onun çekilmiş alakasız sahneleri konuyor. ve onun oynaması gereken bölümü de yüzü kapalı bi şekilde ed wood'un karısının doktoru oynuyor.
    film için ed wood'un istediği ama yapımcının reddettiği isim "grave robbers from outer space".
    ve son olarak da yanlış hatırlamıyorsam filmdeki şehre gelen ufoların çekimi için, oltayla sallandırılan tencere kapakları kullanılıyor
  • bir gremlin adventure'idir ayni zamanda.. (bkz: plan 9)
  • ve polis ufo'ya eliyle vurur
    tang tang
    -bildiğimiz hiç bir metala benzemiyor
  • bir kaç yıl önce istanbul film festivali bünyesinde izleme fırsatı bulduğum felaket film. biz kara muratlarımızla, dünyayı kurtaran adamlarımızla övünürken ed wood gibi dahilerin de boş durmadığını gösteren en büyük yapıt. eğlenceden de öte eglence yaşatan bir eser. uzaylılar dünyayı istila etmeye çalışmaktadır, bir kaç dünyalı da buna engel olacagim diye uğraşmaktadır. ufolarını indirmek için uzaylıların seçtiği mekan bir mezarlıktır ki bu da filmin korku ögelerini ön plana çıkarır. filmde duyulan alakasız kadın çığlıkları ve tencere veya cant kapağından yapılmış ufoların dünyadan kaçarken uzay boşluğunda alev alev yanmaları izleyiciyi büyülemekten öte içine çekiyor. sen çok yaşa ey ed wood.
  • anlatıldığı üzere teknik ve oyunculuk açısından acayip ilkel, absürd bir film..
    zaten dvd kapağında dahi film övülmeyip yerilmiş..
    efektler için not so much special effects , başrol oyuncusu için ise almost starring gibi yazılar mevcut..
  • (bkz: ed wood)
  • filmin adi uzaylilar arasinda gecen su diyalogdan gelir:
    (bu arada uzaylilar parlak ve abuk subuk elbiseler giymis insanlardir, makyaj falan yoktur, basbaya insan)

- efendim, dunyayi isgal etmeye haziriz!
    - hmm, peki hangi plani uyguluyoruz?
    - plan 9.

efendileri dusunur, masasinin ustundeki kagitlari karistirir. sonra:
    - hmm... plan 9... su oluleri diriltip insanlar uzerinde kullanacagimizi belirten plan.
    - evet efendim.
    - peki komutan, size guveniyorum. ama beni yuzustu birakmayin.
  • baska bir abuk diyalog.
    filmin basi, 2 pilot ucak kabinindeler. birden 3 tane tencere tabagi-abajur karisimi ufo goruyorlar (iplerle sallaniyor belli).
    - aman tanrim, bunlar da nedir?
    - bilemiyorum, ufo olmali!

hostes gelir.
    - kaptan gordunuz mu? neydi bunlar boyle?
    - buyuk ihtimalle ufo. ya yolcular, onlar gordu mu?
    - hayir, hepsi uyuyor.
    - iyi; unutmayin bu bir sir olarak kalmali, yetkililer ve bizlerden baska kimse bilmemeli.

kult, kult, kult... kut!
  • bir filmde iki kisinin bir diyalogunu cekecekseniz, bir birini, bir otekini cekmek yerine; once birisinin repliklerini ve sonra ikincisini cekersiniz. tabii bunu yaparken dikkat etmeniz gereken iki basit kural var. 1) replikleri ayni yerde cek. 2) ayni zamanda cek. sevgili ´ed wood´ ise iki kurali da ihlal etmeyi basariyor. karekterlerden birisi yol kenarinda gunduy vakti konusurken, digeri bir ahirin yaninda ve gece vakti konusuyor oluyor.
  • ufodaki kontrol merkezine yani ufonun kullanildigi yere giden kapi bez bir perde. uzaylilar perdeyi aralayip giriyorlar kopruye :))
hesabın var mı? giriş yap