şükela:  tümü | bugün
  • bir fotonun enerjisinin frekansina bölünmesiyle elde edilen sayi. adindan da anlasilacagi üzere, her tür isima için sabittir ve alman fizikçi max planck tarafindan bulunmustur. kuantum aleminde pek mühim bir yeri vardir.

yaklasik degeri 6,6.10^-34 js'dir.
  • h ile gosterilir yazilir veya her ne ise
  • enerjinin kuantı, kara cisimlerin neden her dalgaboyunda ışıma yapmadıklarının açıklaması, fotonun frekansı bir arttığında enerjisi ne kadar artar sorusunun cevabıdır; ilk defa e=hf formulünde yer bulmuştur kendisine.

gerçekte sıradan bir sayı gibi görünür ama varlığı hem çok güzel ve hem de çok ürkütücüdür.

bir fotonun enerjisini h/2 kadar arttıramazsınız; gerili olduğu için e kadar potansiyel enerjiye sabit bir yayın enerjisini de e+(h/2) yapamazsınız, bir demir çubuğun enerjisini, ne kadar hassas olursanız olun, h/2 kadar arttıramazsınız. tüm enerji h'ın katları olmak zorunda.
    çılgınca.
  • çizdiğimiz enerji grafiklerini anlamsızlaştıran, matematik ile fiziği ayıran kavram. hastasıyız.
  • "seviyeli bir enerji artışına ne dersin" önermesindeki basamakları ifade eden büyüklük. (ara: seviyeli) (ara: düzeyli)
  • (bkz: planck zabiti).
  • broglie dalga boyunu hesaplamak için - bunula başka ne hesaplanır bilmiyorum- kullanılan sabit.
  • farklı birimler kullanırsak 4.136*10^-21 mev*s oluverir bir anda. ne biçim sabit bu dedirtir.
  • bir de bunun açısal olanı vardır, "h" harfinin çizgisi üzerine bir çentik koyulur,öyle gösterilir.
    hesaplaması ise, h/2*pi şeklindedir.
    değeri yaklaşık olarak 1.0545 * 10^-34 js'dir.
    ayrıca hem planck sabitinde hem de açısal planck sabitinde ppm düzeyinde 0.6 belirsizlik oldugunu okumuştum.
  • h olarak kısaltılır ve değeri şöyledir ..

h = 6,63 x 10-34 j.s (joule x saniye)= 4,14 x 10-15 ev.s (elektronvolt x saniye)= 1,58 x 10-34 cal.s (kalori x saniye)