şükela:  tümü | bugün
  • konu hakkında fikri olmayan bünyede, kucaktaki kedinin göbeğinin sıcaklığıdır falan gibi bir beklenti oluyor haliylen; pek sevimli bir adı olan cehennemden gelen kedi göbeği imiş aslen.
  • planck uzunluğunun sonucu olarak ortaya çıkmış, varsayımsal bir sıcaklık seviyesi. evrendeki en yüksek sıcaklıktan ziyade fiziksel olarak mantıklı olan en yüksek sıcaklığı gösterir. aşağı yukarı 1.4x10^32 kelvinlik bir sıcaklığa denk gelmektedir. elde edilişi de şu şekil oluyor; ısıtılan her cisim belirli bir noktadan sonra blackbody radiation denen bir ışıma yapıyor (yani bir nevi akkor hale gelip ışık saçıyor) ve bu cismin sıcaklığı arttıkça bu ışımanın frekansı artıyor, yani dalga boyu küçülüyor. bir takım bilim adamları da, "ulan küçüle küçüle nereye kadar?" diye yola çıkarak, bu dalga boyunun 1 planck uzunluğuna kadar inmesi için cismin kaç derece sıcaklığa sahip olması gerektiğini hesaplamışlar ve sonuç olarak planck sıcaklığı dediğimiz değer ortaya çıkmış. tabi evrende bu sıcaklığa sahip bir cisim gözlemlenmemiş ve planck sıcaklığına sahip bir cismi daha da ısıtırsak neler olacağı konusunda fizik kuralları çerçevesinde bir yorum yapılamıyor.
  • nutella uretiminde kullanilan sicakliktir.
  • (bkz: planck sabiti)
  • bir nevi mutlak sıfırın tersi. bilim adamlarının inanışına göre evrende bu sıcaklığa yalnızca bir kez ulaşılmış o da 10^-43 saniye içinde gerçekleştiği için gözlemeyememişiz. zaten o gün de big bang yaşanmış sonrası malum. o kadar ütopik bir kavram ki bilim adamları bile miş'li, muş'lu konuşuyor. güneşin bilinen sıcaklığı olan 15*10^6 kelvin bile bunun yanında ufak kalıyor.

    burada çok güzel ve basit bir dille anlatılmış:
    [http://www.straightdope.com/…osite-of-absolute-zero http://www.straightdope.com/…osite-of-absolute-zero]
  • (bkz: max planck)