şükela:  tümü | bugün
 • boyut kaçışı... fantastik dünyada uç nokta, tüm ad&d dünyalarının ötesinde ne war, karakterler ölünce nereye giderler, kötü büyücülerin çağırdığı iblislerin yeri yurdu yoq mu ? sorularının cewapları burdadır. planescape'de cennetler, cehennemler ve arasındaki tüm diğer boyutlar bir macera alanı haline gelir... tüm bu evrenin merkezinde simit şeklindeki şehir (bkz: sigil) wardır, kendine özgü keskin üsluba sahip planescape'de oyuncular evrenlerin varoluşundan tutun da nereye gidiyoruz sorusuna kadar cewap aramaktadırlar, üçler kuralı ve 12 partinin neleri temsil ettiğini öğrenmek yada acılar hanımefendisi'nin [ahıa] bıçaklarını hissetmek için bu boyuta gidilmesi gerekir.
 • oyuncular: kaliteli olmalı.. deneyimli olmalı.. bilgisayar oyunu mantığı ile ilerlememeli.. üzerlerine vazife olmayan işlere karışmamalı.. bir sonraki adımlarına dikkat etmeli.. herbuldukları eşyayı yanlarına almamalı.. herbuldukları portal dan geçmemeli.. bilmedikleri şeyleri yememeli.. tanımadıkları varlıklar ile konuşmamalı.. bilmedikleri yerlere girmemeli.. küçük ve güçsüz görünen varlıklara dalaşmadan önce 3 kere düşünmeli.. bir healer ile dolaşmalı.. buldukları her gizli odaya girmemeli.. kötü birşey yaparken yakalanmamalı.. kanun koruyuculara dalaşmamalı.. eve (prime dünyalara) dönmeyi unutmalı.. dırlar
 • en felsefik ad&d oyunu dm i zor bulunur
 • dm kabusu setting. temel fikirleri çok güzel, çok hoş oturmuştur ve etkileyicidirler (bkz: planescape torment). fakat oyun alanı sonsuz adet sonsuz boyuttan oluşur. bu haliyle oldukça geniş bir alandır. bu boyutlar hakkında yayınlanmış dökümanter oldukça azdır. karakterler azıcık palazlanıp üç beş portal yeri öğrendikten sonra etrafta dolanmaya başlayınca zavallı dm bu sonsuz kere sonsuzluğu bir ucundan başlayarak doldurmaya çalışır durur.
 • iyi bir dm ve powerplayci olmayan roleplayci oyuncu larla inanilmaz keyifli vakitler gecirmek mumkundur bu settingde. ama dokumani cok degildir dm hayalgucu sahibi olmasi gerekir. kitaplari cok degisik guzeldir mizah ogesi agir basar bircok kitapta. yani oynanmasa bile okunacak guzel kitaplari vardir. ayrica diterlizzi cizer.
 • bence oynanmamasi (faction war gibi muhte$em bir hazir adventure haricinde.), sadece kitaplarinin okunmasi gereken, hitchhikers guide to galaxy ile birlikte okurken en cok eglendigim kitaplarin baz aldigi setting. kitaplar ilk i$ forgotten realms, dragonlance de bir karakter sahibi, krynn'de toril'de bir amac ugruna sava$an, ölen, ölenin arkasindan aglayan herkesi a$agilar, onemsizliklerini bir guzel yuzlerine carpar. degil prime material plane, daha kendi gezegenlerinin di$ina cikmami$ bu varliklar sonsuz multiverse'de clueless diye anilir. bunun di$inda bir $ekilde boyut yolculugunun sirrina ermi$, kendi anlamsiz dunyasinda hatiri sayilir guce sahip prime'dan gelme bir buyucunun sigil'de gorecegi muamele horgorulmedir, a$agilanmadir. o henuz ortalikta doneni anlayabilmekten cok uzaktir. planescape'in multiverse'inde prime'dan gelme birisi icin onemli olan butun kavramlar cok olagan, gundelik $eylerdir. $eytan? milyonlarcasi blood warda birbirini kirmakla me$guldur, insanlari kotu yola sevketmek gibi i$lerle ugra$acak vakti yoktur hic birinin. tanri? yarattigi kucuk dunyanin sakinlerine kabul ettirdiginin aksine butun evreni o yaratmami$tir, yarattigi dunya evrenin merkezi falan da degildir. o da butun tanrilar gibi ona tapinan ölümlüler olmadigi takdirde yokolup gidecektir, onlarcasinin kaderi boyle olmu$tur. cennet? cehennem? aciklayayim, baator, abyss, elysium, mount celestia.. isteyen ve kendine guvenen gidip gezebilir. o yuce, yenilmez ejderhalar multiverse'deki bir cok yaratigin yaninda cocuk gibi kalir. prime'in en guclu "unique" yaratigi tarrasque, burada suruler halinde gorulebilir..

  kitaplarin, planelerin yapilarinin icerdigi bu yogun mizah, hayatimizin anlamsizligini bize hatirlatmak icindir sanki..

  bu kadar geni$ bir dunyayi boyle muhte$em bir dengeyle kurduklari icin tanri olduklarindan $upheleniyorum planescape'in yaraticilarinin.
 • adnd'nin klasik dünyalarıdan gelme oyuncuların, kendilerini daha önceden sadece monstrous manualde gördükleri marilith, planetar, gelugon gibi elemanlarla yan yana hanın birinde şarap içer bulunca değme clueless'ten, değme berkten daha şaşkaloz hale sokabilecekleri mekan.
 • "you figure a sword and a bunch of spells make you tough? it ain't what you got that counts, berk. it's what you know."
  -fairven, a cipher-
  planescape boxed set'ten.
 • planescape'de işlerin nasıl yürüdüğünü anlatmak için bir kaç quote:
  "we're marooned in baator, you've lost the gate key, a dozen pit fiends are headed this way, the paladin is down and might be dead, and your power key is a fake- so what?"
  -hortaz of the bleak cabal-
  kıssadan hisse: priest kardeşler için power key demek biraz daha uzun yaşam demektir, tanrınıza yakın durun ya da power key'inizin sağlam olduğundan emin olun.
  "everything decays. we're just here to help it along."
  -factol pentar of the doomguard-
  kıssa sayılmasa da: factionlar ve felsefe burada herşeyden daha önemlidir. sağ kalmak istiyorsanız kendinize bir faction bulun, ve bu faction'a sadık kalın.
  "where do i go to see the blood war?"
  -herhangi bir clueless
  kıssadan hisse: burnunuzu herşeye sokmayın.
  "'course i'll talk to her! hey, i can bob a baatezu, charm an aasimon and get a modron to turn stag - i can certainly talk to the lady of pain!"
  -darel silvatong, rattling her bone box for the last time.
  kıssadan hisse: hörmet edin, bulaşmayın, dikkatini çekmeyin. kimden bahsettiğimi biliyorsunuz.
  "he screamed, turned purple and writhed on the floor for an hour after just one sip? i'll give it a try."
  -flishard willowheels. a sensate-
  kıssadan hisse: hiçbir zaman adam olmayacak factionlar vardır, ya da bazı factionlar gerçekten eğlencelidir.
  "like the wiev? it's all yours... for a small price."
  -malkaresh of baator-
  kıssadan hisse: asla, ama asla baatezu ile iş yapmayın.
  barren? yes. but no one crosses the silver void without our knowledge."
  -sivisk imchal, githyanki.
  kıssadan hisse: astral her yere kısa yoldur, ama astral demek githyanki demektir, githyanki demek bela demektir.
  "waterdeep? never heard of it."
  -factol pentar, doomguard.
  kıssadan hisse: artık o küçük prime dünyanda değilsin, berk. uyan ve etrafına bak.
  "touch it, smell it, taste it, see it, hit it."
  -factol erin of the sensates.
  kıssadan hisse: bazı factionlar gerçekten eğlencelidir, ya da erin "darkflame" montgomery sigil'in en karizmatik hatunudur.
  "there are two answers to every question, ours and the wrong one."
  -harmonium rule
  kıssadan hisse: ve bazı factionlar için umut yoktur.
 • alignment kavramının değiştiği, alignmentlerin arasındaki geçişlerin bile kendi başlarına bir kişilik kazandığı setting.
  lawful'u "bulunduğu bölgenin yasalarına, kurallarına olabildğince uymaya çalışan, bilerek bu kuralları bozmayan" diye tanımladığınızda, bir noktayı kaçırırsınız, felsefeyi... lakin felsefe, planes'te nefes almaktan daha önemlidir. bir alignment'e sahip olanın ne yapacağı değildir planescape'de esas olan, bir alignment'in neyi yücelttiğidir. onun için, lawful, chaotic, good, evil kavramlarının tanımını yaparken, biraz daha derin düşünme gerektirir bu setting.
  dolayısıyla, neyin ne olduğuyla değil ne yapması gerektiğiyle ilgilenen rookie tayfasının kapısından bile geçmemesi gereken bir settingdir planescape. planescape oyuncusunun aklına ilk damage'i veya ac'i gelmemelidir zira.
hesabın var mı? giriş yap