şükela:  tümü | bugün
  • trailer'i soyleymis:
    http://www.youtube.com/watch?v=-ed7aexwoi0

eglenceliye benziyor. gelse de gitsek.
  • turkiye gosterim tarihi 25 aralik 2009 cuma olarak gorunen animasyon.

eglenceli birseye benziyor...
  • tam anlamıyla bir büyük animasyonu denebilir, çok eglenceli, kesinlikle sıkmayan ve harika gondermeleri ile yerlere yatıran son zamanlarda izledigim en guzel animasyon film. özgün konusu da cabası.. bence en önemli yanı filmin bir pixar studios filmi olmaması çünkü pixar a saglam bir rakip geliyor gibi gözüktü benim gözüme, bu rekabet daha iyi ürünler almamızı sağlayabilir... (bkz: ilion animation studios). nemo, cars, toy story, bolt gibi çizgi filmleri benim gibi severek ve çokça gülerek izleyen birinin katıla katıla izleyeceğine eminim.
  • spies like us'taki pepsi makinesini aktive ederek gizli üsse girme sahnesini de içeriyor bu film. filmde son sahnede francis bacon ve h.r. giger ürünü ev köpeğinin gemiye gizlice girmesi de çok hoş bir alien göndermesi olmuş. bunlar için ve, kronolojik olmayan medeniyet gelişimi ile ilgili yaptığı hafif spekülasyonlar için izlenebilir.

not: rover, wall-e'den direk aşırma olmuş, ama taşla kafayı bozan bir sonda olarak taş yağmuru altında fred astaire'lik etmesini çok tuttum, yarım yarım ayağa kalkarak alkışlar gibi oldum.
  • fragmanını izlediğimde tam bir aile filmi olduğuna inandığım ve wall-e gibi bir şahaser beklemediğim için inanılmaz hoşuma gitti. bu filmin belki de en önemli yanı ne pixar'a, ne de dreamworks'e ait olmasıdır. daha önce hiç duymadığım (belki benim cahilliğimden olabilir) bir stüdyoya ait olan planet 51'de kesinlikle çizimler vasat değil, hatta yazılardan sonra çıkan kısa sahnenin tasarım mı, yoksa gerçek dünyadan bir kesiti çizgi filmle mi birleştirdiler anlayamadım (prof.un gizli kapaktan çıktığı sahne).

eğer biraz animasyon seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir film.
  • --- spoiler ---

bana göre filmin en başarılı ve en karizma karakteri uzaylıların komutanı idi. ayrıca filmde herşeyi ters düz etme mantığının getirdiği, uzaylı gezegende bütün düzenin daireler üzerine kurulmuş olması güzel düşünülmüş.. yani dünyadaki kare, dikdörtgen gibi köşeli düzenin karşılığında uçan daireden yola çıkılarak herşeyin daire şeklinde olması falan filan. biraz çocuk filmine kaymış** olsa da yetişkin insanı sıkmıyor.

--- spoiler ---
  • kurbağamsı pıtırcık mundar yaratıkların yaşadığı gezegen.. hatta filmi bile var
    http://www.sinemalar.com/film/7672/gezegen-51/
  • bugüne kadar gördüğüm afişler içinde en çok spoiler veren filmdir. afişe bir kez bakıyorsunuz ve giriş, gelişme ve sonucunu anlıyorsunuz.

ama bu tabii ki filmin güzelliğini ve tadını öldürmüyor. ben çok sevdim. hem çocuklara hem de uzay temasına meraklı büyükleri tavlayacak olgunlukta.

rapid linkleri .... pardon dvdsi bitmeden gidin alın (hehe)
  • beklentim yüksekti ama gördüğüm iyi konu, vasat espriler, vasat senaryo oldu. yine de keyifli bir film. beklentiyi yüksek tutmadan izlemeli.
  • arasıra güldürebilen totalde bayık bi film.

bizim nasa astronotu da tüm uzaylılar da ingilizce konuşup gayet şahane anlaşıyorlar ilk karşılaşmadan itibaren. dedim du bakali bunun altından ne çıkacak; belki planet 51'e 2001 a space odyssey'in monolithi misali bişeyler düşmüştür evvel zaman içinde, medeniyet öyle öyle alıp yürümüştür, o yüzden onlar da ingilizce konuşuyolardır, hatta ordu bunun ortaya çıkmaması için özellikle "uzaylıların alayı şerefsiz" propagandası yaptırıyodur... ama hiç üzerinde bile durmadılar niye tamamen aynı dili konuştuklarının iyi mi.

göndermesi bol da bana mı bol?? filme bi katkısı yok ki çoğunun. sonunda "she's so heavy!!" diye beatles göndermesi bile var ama neye yarar.

uhe: 6/10 (5 + "singing in the rain" falan)
    imdb: 6.1/10

(bkz: imdb notu 7'den düşük filmleri izlememek/#20001764) q.e.d. bitchezz