şükela:  tümü | bugün
  • londra'nın planet rock radyo istasyonunun 58 bin dinleyicisinin oylarıyla tüm zamanların en iyi 10 rock grubunu seçme olayı. gruplar şöyle sıralanmış:

1-pink floyd
    2-led zeppelin
    3-the rolling stones
    4-the who
    5-ac/dc
    6-u2
    7-guns n' roses
    8-nirvana
    9-bon jovi
    10-jimi hendrix
  • buna göre gelmiş geçmiş en iyi rock grubu pink floyd seçilmiş. buna (haliyle) bir itirazımız olmasa da nerede the beatles, nerede queen demekten de kendimizi alamıyoruz.
  • ilk 6 sıranın 4'ünü ingiliz, 1'ini irlandalı, 1'ini de -hala temsili olarak birleşik krallığa bağlı olan- avusturalyalı grupların oluşturduğuna dikkat edersek, ingiliz dinleyicisinin nispeten ingiliz merkezli tercihler yaptığını görüyoruz. tabi bu durumda bazı harika amerikan gruplarına ilk 10'da yer kalmamış oluyor.

halbuki bence bon jovi ilk 10'u hakediyorsa, aerosmith, kiss, van halen vs de kesinlikle ediyor. ya da jimi hendrix girdiyse janis joplin, the doors niye giremedi gibi düşünebilir insan.

ayrıca 20 grupluk bir liste olsaydı the eagles, lynyrd skynyrd, foriegner, boston, cheap trick, journey gibi gruplar da girebilirdi mutlaka.
  • ben de 10 grupluk bi liste oluştursam aşağı yukarı böyle olurdu dedirten liste. yalnız u2 ve bon jovi'yi koymazdım ben. onlar yerine the doors ve jethro tull daha şık olurdu. bi de sıralamada değişiklik yapardım. led zeppelin ilk sırada, jethro tull ikinci sırada, ac/dc de üçüncü sırada olurdu.
  • eksikleri omasına rağmen pink floyd'un ilk sırada olması ile tebessümümü kazanmış liste.
  • kontra-atak olarak şenkardeşler magazine'in very best wonderful superb amazing rock bands listesi hazırladığı liste. yakında açıklanır ama birincisi kesin gibi. nirvana sesi yükseliyor kulislerden.
  • pink floyd'u birinci siraya yerle$tirmesi ile bana gore "ba$arili" olarak degerlendirmeyi hakeden liste. nirvana ve bon jovi biraz siritmaktadir listede o kadar. onlarin yerine de queen ile the beatles olsa tamamdir.
  • her ankette olduğu gibi tartışmalı seçimler bulunduran bir liste.. ama queen ve the beatles gibi grupların bulunmasının gerekliliği süphesizdir. oldu olacak mor ve ötesi'nide koyalım..
  • (bkz: dire straits)
  • (bkz: black sabbath)