• new york da bulunan rose centre da ebatı güneş olarak ölçü alındıgında etrafına modüler olarak güneş sisteminin modellendiği ve merkezde bulunan güneşin içinde bir salon oluşturarak üst tarafta iç bükey oluşan küresel yüzeyde ortada özel bir projeksiyon cihazı ile uzayda gerçekleştirilen olayların üç boyutlu algılanmasına neden olan teknolojik sinema salonu. en pahalısının maliyeti 5milyon usd imiş.
 • gökcisimlerinin dünyadan göründükleri şekliyle yarı küresel bir kubbe ekran üzerinde gösterildiği geniş salon.
 • orrery de denen cihaz. mekana da bu adın verilmesi cihazı içinde barındırmasındandır.
 • ilkokulda varna da gördüğüm müthiş cihaz. kubbe şeklinde bir binanın ortasına yerleştiriliyor, etrafındaki sandalyelere oturuyorsunuz ve olaylar gelişiyor.

  önce gün batışını izliyorsunuz, ufukta siluetleri görünen binalar, camlarından parlayan ışıklar ve gitgide maviden siyaha dönüşen ufuk sizi inanılmaz bir havaya sokuyor; ondan sonra gökyüzünde yıldızlar beliriyor; ancak tüm bir geceyi 1 saatte fln sığdırdıkları için yıldızların gökyüzündeki hareketini farkedebiliyorsunuz.

  bütün bir geceyi size 1 saatte yaşattıktan sonra, planetaryumun bulunduğu binadan çıkınca esnemeye, kendinizi tüm gece uyumamış gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

  tabi ben o yıllarda küçücük olduğumdan bide dönen sandalyelerde döndüm durdum, geceyi izledim fln. o yüzden 2 kez beni uyarmak için kestiler gösteriyi. ama yinede müthişti. keşke türkiyede de halka açık bi planetaryum salonu olsa da gitsek.

  bilgi: planetaryum bina/mekan değil gökyüzünü tavana yansıtan cihazdır.

  şöyle bişi: http://www.zeiss.de/planetariums
 • derinmavi yıldızevi tarafından içi hava ile doldurulan kubbe şeklindeki bir çadırda gerçekleştirilen gösteride kullanılan makina.

  iletişime geçip bulunduğunuz mekana çağırabiliyor, çoluk çoçuğu (tabii anne ve babaları da) yıldızlarla ilgili bilgilendirebiliyorsunuz bedeli mukabilinde.

  http://www.derinmavi.com.tr/
 • türkçe karşılığı yıldızevi'dir. en azından bikez ethem derman hocamız tarafından bu şekilde düzeltilmiştim. bu şekilde söyleyince hiç "yıldızevi" görmemiş birisine onun ne olduğunu anlatmak da kolaylaşıyor hem...
 • dürbünsüz izlemek olmaz, hatta gereksiz olur. dürbününüz yoksa, bi köy yerinde gökyüzüne bakin, daha guzelini görürsünüz.
 • ışık kirliliğinden nasibini almış büyük şehir insanlarının tepesinde gizlenip unuttukları gökyüzünü onlara hatırlatma vazifesi taşır. dolayısıyla köy yerine/dağ evine gitme şansı olmayanlara hitap eder. ama bi köy yerine gitme şansınız varsa tabii ki gökyüzünün daha güzelini görürsünüz. ve köye giderken dürbün almayı unutmayın, bazen teleskoptan bile faydalı olur...
 • türkçede gezegenevi olarak kullanılır. türkiye'nin ilk gezegenevi izmir'de açılmış bulunuyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/437870.asp
 • tdk tarafından yıldızlık olarak da kabul edilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap