şükela:  tümü | bugün
 • planlı alanlar tip imar yönetmeliği isimli kabusun yeni adı.
  memleketi nizama sokacak tek yönetmelik. (bkz: one yönetmelik to rule them all)

  edit: sonunda yayınlandı. eski başvurulara 3 ay ek süre verilmiş.
  http://www.resmigazete.gov.tr/…17/07/20170703-8.pdf
 • çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından 3/7/2017 tarih ve 30113 sayılı resmi gazete'de yayınlanan yönetmeliktir. 1/10/2017 tarihinde yürürlüğe girecektir.
  önemli değişikliklerden bazıları:
  yönetmelik'in yürürlüğe girmesi ile artık stüdyo daire (1+0) yapılamayacaktır. daireler en az 1+1 şeklinde olacaktır.
  ayrıca askeri alanlar tanımından planlı alanlar tip imar yönetmeliği'nde bulunan jandarma genel komutanlığı ve sahil güvenlik komutanlığı'na ait alanlar çıkarılmıştır.
 • riskli yapı tespiti yapılmış ya da riskli alan kapsamına alınmış olup, maliklerin en az üçte ikisi ile noter onaylı kat karşılığı inşaat sözleşmesi düzenlenmiş olup yapı ruhsatı düzenlenmemiş yapılar hariç bırakılarak, artık yürürlüğe girmiş yönetmelik.

  hökümetimizin bir yönetmeliği bile ancak 3,5 senede yürürlüğe sokabildiğinin muhteşem bir örneğidir. süper koordinasyon, üst akıl resmen.
 • (bkz: 1 haziran öncesi yönetmeliği), (bkz: 1 haziran yönetmeliği), (bkz: 8 eylül yönetmeliği) gibi karmaşalara son vermesinin yanı sıra çarpıcı değişikliklere ve yeniliklere imza atarak ağzımızı açık bırakan yönejsjkklfd...

  en sonuncu planlı alanlar imar yönetmeliği (bkz: 03.07.2017 yönetmeliği).çok büyük değişiklikler yok. bunlar arasında da, tabii ki mimarların en çok önemsediği kısım, aynı zamanda en yoğun değişiklikleri içeren; emsal hesabıyla ilgili (bkz: 22. madde): emsale hariç alanlar, emsale esas alanın %30’unu aşamaz. emsale hariç olan alanlar da değişmiş olmakla birlikte, 8 eylül yönetmeliğindeki katsayı %20’ydi. bu %30 hesabına dahil edilecek alanlar, 03.07.2017 yönetmeliğinden sonra(30.09.2017'de) tekrar değişmiş oraya dikkat etmenizi tavsiye ederim. çünkü zırt pırt yapılan değişiklikler sonucunda, internette eski yönetmeliğe ait emsal hesapları tablolarına denk gelebilirsiniz.. en basitinden, ''konutların zemin veya bodrum katlarında, ortak alan niteliğindeki mescit ve müştemilatın 100 m2`si''nin %30'u değil, zemin kat veya bodrum katlarında olmasına bakılmaksızın ortak alan niteliğindeki mescit ve müştemilatın tüm alanının %30'u emsale dahil olmayacak. (bkz: ne diyorum ben bile anlamadım.)

  bir de dikkatimi çeken bir konu; 3 temmuz 2017 yönetmeliğinde, çok yüksek yapılarda 60.50 metre yükseklikten sonra artan her kat için blok ile parsel sınırı arasındaki mesafeye 1’er metre ilave edilmesi değişikliği(daha önceden 0.5 metreydi). yönetmeliğin son durumunda ise (30 eylül 2017) bu tekrar 0.50’ye çekilmiş. artık ortada nasıl otoriteler varsa, rezidanslar illa öpüşsün istiyor :)
 • 30.09.2017 tarihinde yürürlüğe giren planlı alanlar imar yönetmeliği havada kalmıştır.

  bazı maddelerin belediye yorumlarına bırakılması, bazıları için bakanlıktan beklenen yazılar derken yine mimarları çıldırma noktasına getirmeyi başarmışlardır.

  yeniden bir yönetmelik değişikliği olacağı, bunun da ocak 2018'e kadar netleşeceği konuşuluyor.

  çatı piyeslerinin durumu özellikle soru işaretlerinin başında geliyor. mimarlar odası tarafından düzenlenen bilgilendirme amaçlı toplantılarda, açık açık ''mimarlar bir süre tatile çıksın'' dediler.

  kapıcı dairesi zeminde olursa %30'a giriyor, bodrum katta olursa emsal dışı fakat 1 cephesi açıkta kalmak şartı ile. (varsa eğimin gel kardeşim)
  daire içi koridorlar 120 cm olmak zorunda.
  su basman 120 cm.
  3 kata kadar olan binalarda asansör kuyusu bırakmak zorunlu,4 veya daha fazla katlarda asansör zorunludur.
  bodrum katlarda konut alanları için %10, ticari alanlar için %50'si kadar depo emsale dahil edilmeden yapılabilir.
  balkonlar, cephenin 1/10’unu geçemez. mutfak ve odalara eklenti olacak şekilde yapılacak balkonlara koridordan kapı açılamaz.

  çok sıkıldım gidiyorum.
 • yanlış zamanda çıkmış yönetmelik 2013 te çıkması gerekirken , 2017 de çıkmıştır.
 • 10 yıldır tam olarak olması gerekeni tarif ettiğim şekilde 01 ekim 2017 de güncellenen yönetmelik, ama biraz daha açılması gerek , kişisel inisiyatif azaldıysa da belirsizlik arttı.
 • hava bacalarını şönt baca tipinde yapmayı yasaklayan yönetmelik (madde 32-4)
  her bağımsız bölüme bir hava bacası mı istiyor bu maddeyi yazan arkadaş sormak lazım. 60-70 bağımsız bölümden oluşan bir blokta çatıda baca dışında hiçbir şey olmasın istemiş sanıırım.
  uygulayan belediyeye rast gelmedim henüz bu maddeyi ama ne akılla, hangi keyif verici maddenin tesirinde iken yazılıp yönetmeliğe eklendi büyük merak içerisindeyim.
 • sürekli imar yönetmeliğinin değiştiği bir ülkede, muallak maddelerin olduğu,birçok maddesi istanbul da uygulanması mümkün görünmeyen,bu sebepten de ibb imar yönetmeliğiyle revize edilip uygulanmaya çalışılan fakat hala anlaşmazlık dolayısıyla bakanlık ve ibb arasında gidip gelen yönetmeliktir.bu yönetmelikleri yazan arkadaşlar sanırım türkiye nin hiç bir ilini masa başından kalkıp da gezmemişlerdir.zira konya ile istanbul a aynı yönetmeliği uygulatmaya çalışmak ancak çevre bakanlığının yapabileceği bir komedidir..mesela parsel inşaat alanı olarak 80 m2 imar veriliyor ancak 3 kat ve üstü asansör zorunlu.istanbul un beklediği ibb yönetmeliği de hala yayımlanmış değil bakanlık ile ibb arasında gidip geliyor.
 • istanbul imar yönetmeliği bunun üzerine kurularak meclisten geçmiştir.

  (bkz: http://www.ibb.gov.tr/…ul-imar-yonetmeligi-2018.pdf)