şükela:  tümü | bugün
 • mühendislik ve tasarım ile ilgisi olmayanların arıza/hata ile karşılaştığı anda ortaya attıkları bir konudur. sanki firmalar sorunsuz, hatasız ve yıllarca kullanılabilecek ürünü her sefer yapabiliyorlar, sonra oturup o mükemmler ürünlerinin sağını solunu kolay bozulabilir yapıp satıyorlar.

  denk gelen iyi ürünler aynı seri/teknolojinin zamanla düzeltilmişleridir.
 • bir ürünün, üreticisinin belirlediği bir süre sonunda, ürünün kullanımından bağımsız olarak bozulacak veya ana işlevlerini yitirecek şekilde üretilmesidir. üretici bunu gizli olarak yapar. bu şekilde satın alınan ürün uzun süre kullanamayacak ve yeniden alınmak durumunda kalınılacaktır.
 • kapitalist üretim anlayışının hainliklerini gözler önüne seren, "marka" kavramına bakışınızı değiştiren, üretimin arka planında neler döndüğünü ve insanların ticarette ne kadar acımasız olabildiklerini örneklerle anlatan harika bir belgeseldir. teknolojiyi bu kadar yoğun kullanan neslin bilinçlenme adına kesinlikle izlemesi gerekir.
 • günümüzde gerçekleştirilmesi artık fiziksel ömürden farklı olarak, yazılımsal müdahale ile gerçekleşebileceği için eskisi kadar ince hesap gerektirmemektedir. güncelleme adı altında istediğiniz gibi cihazın ömrünü, performansını, kalitesini azaltabilir ve son kullanıcıyı yeni ürün almaya teşvik edebilirsiniz.
 • tüketicinin tüketme arzusuna karşı üreticinin daha çok ya da daha kısa dönemde tüketilebilecek ürün piyasaya sürebilmesi adına uyguladığı yöntem. sürümden kazanmak gibi, ama bunu fiyat ile oynayarak değil de kullanım ömrünü azaltarak yapıyorlar.

  geçmişten günümüze kullanılan ya da kullandığınız ürünlerin fiyat bandıyla alakası olmaksızın (bütün her şey için geçerli değil tabi ki) üretici eli ile giderek daha dandikleştirilmesi ya da üretimine eskisi kadar özen gösterilmemesi gözden kaçmayan bir gerçek. bunu seri üretime bağlamak da mümkün ancak o da yine talebi karşılamak adına tercih edilen üretim tipi olduğundan, seri üretimdeki ürünlerin kalitesinin düşmesi de bir çeşit planlı eskitme olarak kabul edilebilir.

  kapitalist üretimin şerefsizliği işte. maalesef kaçınılması da çok zor, bence.
 • özetlemek gerekirse;

  iphone 4 yıl.
  stock android 4 yıl
  ...
  ...
  sony trinitron (tüplü) : 18 yıl.
 • telefon üreticilerinin telefonlara gönderdiği "güncellemeler" de bu sınıftadır. güncelleme öncesi takır takır çalışan telefon, güncelleme sonrası aynı app'leri, aynı kamerayı, aynı fotoğraf galerisini elli saatte açmaya başlar, bir komutu hemen değil 5 saniyede yapar, sizi delirtir. çözüm için: (bkz: rom)