şükela:  tümü | bugün
 • planned parenthood federation of america'nin bir kolu olan, amerika'da (ve hatta bazi uygulamalariyla dunya capinda) faaliyet gosteren, kar amaci gutmeyen* organizasyon. hangi ulkenin vatandasi olursaniz olun, hatta ingilizce'yi hic konusamasaniz bile size karsiliksiz yardimda bulunan gercek bir yardim kurulusu. sadece o anda orada doldurdugunuz, kendi beyaniniza dayali formla "maddi yardima muhtac" (yani, eyalete gore degismekle birlikte, yillik $25,000-30,000 civari bir rakamin altinda kazaniyor) durumda oldugunuzu soyleyince size kurtajdan, bedava dogum kontrol seceneklerine kadar her konuda bilgi, hizmet ve materyal saglayan super olusum. "harbici aile planlamasi nasil yapilir?" sorusuna cevap niteliginde sivil yardim orgutu.

  herhangi bir calisanina "bizim basbakan da halkimiza 'en az uc cocuk yapin.' seklinde tavsiye veriyor. ekikikukuku..." desem ne tepki verir bilmiyorum.

  yeri gelir hayat kurtarir:

  http://www.plannedparenthood.org/
 • ne kadar iyi isler yaptiklarini gormek icin 2008-2009 yillik raporlarina bir goz atmak bile fikir verebilir. yaptiklari butun isler, kazandiklari (daha dogrusu gelir olarak isledikleri) ve harcadiklari toplamlar net bir sekilde kamuya sunulmus. bu arada, kondom kullanimini tesvik etmek icin unlu tasarimcilara sik* bir sekilde dizayn ettirdikleri kondomlarin o yil 20 milyondan fazla satmis olmasi bile organizasyonun konuya yaklasimina guzel bir ornek olmus.

  http://www.plannedparenthood.org/…inal-12-10-10.pdf
 • bu kliniğin lokasyonlarının önü ucubelerin toplaşma alanı gibidir. gün aşırı ucubeler ellerine kürtaja hayır pankartlarını alır ve planned parenthoodun yolunu tutar. pankartları birkaç saat ortalıkta sallar dururlar, yorulunca da bir sonraki ucube toplantısına kadar evlerine geri dönerler.
 • 2016 abd başkanlık tartışmalarının merkezinde bulunan devlet kurumu. özellikle cumhuriyetçiler "bebek organlarını satıyolar" diye yaygara yapıyor. yaygaranın sebebi ise center for medical progress (kürtaj karşıtı bir örgütü progresif bir isim kullanması, bizdeki evrim karşıtlarının bilimli dernek isimlerine benziyor biraz) isimli kürtaj karşıtı örgütün yayınladığı "gizli" videolar. 82 sayfalık bir transcripti de var. ama açıkçası okumadım hepsini.

  öncelikle videolardan bahsedelim. cmp, aktörler tutmuş, olmayan şirket çalışanı kılığında kuruma bunları gizli kameralarla yollamış. aktörler planned parenthood'dan (ppfa) fetal doku satın almaya çalışmış, pazarlık yapmış. iddiaların temelini, doku başında 30-100 usd istenmesi oluşturuyor. bundan yola çıkarak, kurumun canlı bebek organı sattığı iddia edildi. özellikle kurumun partial-birth abortion denilen yöntemle fetüse satabilmek için zarar vermeden çıkarıp sattığı (fetal doku satmak yasadışı) söylendi, ki böyle bir kürtaj abd'de illegal. yani kısaca ppfa, kürtajdan kar sağlamakla suçlanıyor.

  cmp'nin en çok eleştirildiği şey videoların montajlanmış olması. cmp, bunun üzerine isteyen videolarımızın ham halini izleyebilir dedi. birazını daha yayınladı.

  şimdi iddialara teker teker bakalım.

  - fetal doku satımı yasadışı

  doğru. abd yasalarına göre feta doku satılamaz. ama, bilimsel araştırmalar için üniversitelere ya da araştırma merkezlerine yollanabilir. bunun için ailenin izni gerekiyor. ppfa'nın satış yaptığına dair bir kanıt aslında videolarında yok. ppfa, doku bağışı karşısında masraflarını karşılamak için bir miktar ücret alıyor. videodaki doktor da bunu açıkça söylüyor.

  - ppfa bu işten kar sağlıyor.

  yanlış. video izlendiğinde doktorun bir dokunun 30-100 usd arası edebileceğini söylediği görülüyor. iddiaların merkezi de dediğim gibi, bu konuşma. ama bu tamamen bir propaganda malzemesi haline gelmiş durumda. çünkü, ppfa yetkilisi bu parayı, dokuyu gerekli yere ulaştırma karşılığı olduğunu söylüyor, masrafların karşılanması için. bu masrafların karşılanmasını istemesi ise abd yasalarına göre uygun. kurum sadece kar sağlayamaz.

  peki kurum bu ücretten kar sağlıyor mu?

  uzmanlara göre yine hayır. onlara göre muhtemelen ppfa, burdan zararlı çıkıyor çünkü temin edilişi, saklanması, yönetimi gibi dokuyla ilgili her lojistik şey, doku başında 100-500 dolar civarında. (harvard'dan bir doktorun açıklaması konuyla ilgili burda). ppfa, ayrıca en fazla 5 eyalette bu bağışları gerçekleştirildiğini açıkladı.

  - satışlar ailelerden gizli yapılıyor.

  yanlış. videoda doktor bu konuda açıkça ailelerin izniyle bu işlemin gerçekleşebileceğini söylüyor.

  - ppfa, doku satabilmek için partial-birth abortion yöntemlerini geliştirdi. bütünlüğü bozulmamış fetal dokular için yasadışı işlemler yapıyor.

  bu konuda evet veya hayır diyemiyorum. ancak ppfa avukatları yapılan işlemlerin hepsinin yasalara uygun olduğunu açıkladı. ancak bazı bioetikçiler, eğer böyle bir şey varsa olabilecek en yanlış şeyin yapıldığını çünkü asıl önemli olanın kadının sağlığı olduğunu belirtti. yani daha iyi bir araştırma ihtimali için kadının hayatına zarar vermek yapılabilecek en yanlış şey.

  bebek organı satıyorlar iddiası oldukça konuyu oldukça çarpıtıyor. ve ppfa'nın kürtaj karşıtları tarafından hedef alınmasının nedenlerinden biri de devlet kurumunun uyguladığı kürtaj politikası. 30 yıldan fazla süredir sağ kanat ppfa'ya ayrılan fonun kesilmesi için uğraşıyor. 2010'da da buna benzer bir girişim olmuş, ancak yapılan incelemeler sonucu kurumun yasadışı bir işlem yapmadığı ortaya çıkmıştı. ppfa, ayrıca işlemlerinin sadece yüzde 3'ünün kürtaja yönelik olduğunu söylerken (rakama itiraz edenler var) hiv taraması, meme kanseri, rahim ağzı kanseri gibi konularda ortalama 3 milyon hastaya hizmet verdiğini belirtiyor.

  peki şimdi ki cmp'nin girişimi ne sonuç verdi?

  - 3 ayrı kongre komitesi ve birçok eyalet yönetimi kurum hakkında inceleme başlattı.

  - bir tek florida'da (cumhuriyetçi bir eyalet) incelemelerin sonucunda ppfa'yı suçladı. 3 ppfa kiliniğinin 13+ (2nd trimester) haftalık gebelere gerekli izinler olmadan kürtaj yaptığını açıkladı ve kiliniklerin fetal dokulara ne olduğunu düzgün raporlamadığını iddia etti. ppfa, açıklamaya itiraz etti.

  - georgia, ındiana, massachusetts, güney dakota ve kansas incelemeler sonucunda yasadışı bir şey bulamadıklarını açıkladı.

  - california ise cmp'nin yaptıklarına karşı inceleme başlattı. gizli video çekimi, vs. gibi

  - tam olarak bir şey bulunamasa da ppfa'nın fonlarının kesilmesi için girişimler oldu. federal fonun kesilmesi önerisi reddedildi.

  - louisiana valisi, louisiana sağlık departmanının ppfa ile kontratını iptal ettiğini açıkladı. kontrat ppfa'ya fon sağlıyordu. alabama, new hampshire ve utah da fonları kesti. colorado state uni, ppfa'dan fetal doku almayı bıraktığını açıkladı.

  (kaynak wikipedia. siyasi etkileri oturup uzun uzun araştırmadım.)

  tüm bunların 2016 abd başkanlık seçimlerine etkisi de oldu.

  16 eylül'deki gop debate'te (cnn'deki cumhuriyetçi başkan adayları münazarası) konu çokça dile getirildi. 500 milyon dolarlık fonun kesilmesi/sınırlanması istendi.
  carly fiorina, chris christie ve ted cruz konuyu cinayete, bebek organ ticaretine ve kalbi atan tam oluşmuş fetüs'ün para için öldürülmesine getirdi. christie, hillary clinton sistematik olarak bebek cinayetine destek veriyor, dedi.

  diğer yandan demokratların en önemli adayı ve başkanlık yarışını da şimdilik anketlerde önde götüren hillary clinton da konuyla ilgili açıklama yaptı. konuya politik yaklaştı ve görüntüleri rahatsız edici bulduğunu söyledi, ancak ppfa'nın kadınlar için birçok iyi şey yaptığını belirtti. bu yüzden fonu kesmeyeceğini açıkladı. saldırıların, milyonlarca kadına, erkeğe ve gence sağlanan koruyu/önleyici sağlık hizmetine (profilaksi) zarar verdiğini söyledi.

  son olarak, fetal doku araştırmaları hiv'den ebola'ya, çocuk felcinden diyabete, meme kanserinden parkinson'a kadar birçok hastalığın tedavisini bulmak için kullanılıyor.
 • bugun 241-187 oyla house of representatives den 1 seneligine devletten gelen fundingin kesilmesi icin yapilan yasa tasarisi gecmis bulunmaktadir. olaya sadece kurtaja hayir olarak bakan aptal republicanlarin isidir tabii ki, cunku pp bundan cok daha fazlasini yapmaktadir ve en buyuk yardimlari bazi medikal islemleri (bkz: pap smear) normalde finansal sebeplerle yaptiramayan insanlaradir.

  link: http://www.npr.org/…ease-funding-planned-parenthood