şükela:  tümü | bugün
  • şiddetli topuk ağrılarına neden olan bir rahatsızlık. halk arasında topuk dikeni ile karıştırılsa da aslında farklıdır. zira topuk dikeni bir nevi kemik çıkıntısıdır ve varlığı röntgenle teşhis edilebilir. ancak plantar fasciitis durumunda topuk ağrısının karakteristiği topuk dikeniyle benzer olsa da ağrı nedeni kemikten değil, fasya denen topuğun altındaki bağ dokusunun zedelenmesinden doğar. özellikle sabahları ayağın üstüne basmayı cehennem azabına dönüştürecek şiddette ağrılara neden olur. birkaç adımın ertesinde şikayetler azalır. çok yürümek, çok uzun süre ayakta durmak, şiddetli bir travma (düşme, ayak burkması vs.) ertesinde ortaya çıkabilir. meslekleri gereği sert bir zeminde sürekli ayakta durmak zorunda kalan kişilerde sıklıkla görülür. (tezgahtar, öğretmen vs) koşu veya yürüyüş sporları için üretilmiş spor ayakkabılarını kullanmak, kösele tabanlı ayakkabılardan uzak durmak, aşırı yüksek topuk ve/veya hiç topuksuz ayakkabıdan kaçınmak, ağrı durumunda topuğa soğuk kompres yapmak, ayakları yukarı kaldırıp dinlenmek şikayetleri azaltır. ilerleyen durumlarda kısa süreli steroid tedavisi uygulanır.
  • haftada 6 gün 40 dakika cardio yapmaktan dolayı yakalandığım hastalık. 3 gündür ayağımın üstüne basamıyorum evin içinde tuvalete bile gitmek için acıdan ağlıyorum nerdeyse. bel fıtığı ağrısından yürüyemediğim günler de olmuştu ama ayak tabanının 4-5 tane bıçak batıyormuş gibi korkunç derecede acıması ve üstüne basamamak ömrümde tecrübe ettiğim en kötü his oldu.

sadece sağlıklı yürüyebiliyor olmak bile çok büyük bir nimetmiş gerçekten kıymetini bilin.
  • ayak tabanındaki bağ dokusunun iltihaplanmasıdır. genellikle sebebi bilinmez. bazen bir anda ortaya çıkabilirken genelde yavaş yavaş ağrı artar. birkaç gün yataktan çıkamamanıza bile neden olabilir. sabahları ağrı maksimum düzeyde görülür. kronik ve tekrarlayan bir hastalık haline gelebilir bazı insanlar için. bazen ağrıların tamamen geçmesi 1 yılı bulabilir. akut fazda 2-3 gün dayanılmaz şekilde taban ağrısı görülebilir. istatistiksel olarak insanların %10'u hayatlarında en az bir kez bu hastalıktan şikayetçi olur. abd'de her yıl 2 milyon yeni insanda bu hastalık ortaya çıkar. ilerlerse topuk dikeni hastalığına yol açtığı düşünülür. hastaların ortalama %95'i cerrahi girişime gerek kalmadan iyileşir. ilk 6 ay boyunca cerrahi girişimden kaçınılır, 6 ay sonunda hala ağrılar devam ediyorsa cerrahi girişime başvurulabilir.

yapılacak en doğru şey acilen bir ortopediste başvurmaktır.

eğer doktora gidemeyecek kadar çaresiz durumdaysanız ayak tabanına soğuk kompresyon uygulayın. sırtüstü yatıp ayağınızın altına iki yastık koyun. varsa antienflamatuar ve analjezik jel sürebilirsiniz. topallayarak yürürken en çok ağrıyan baş parmak dibi ve topuğun ön iç yan kısmına fazla ağırlık bindirmemeye dikkat edin. voltaren sr 75 tablet kullanabilirsiniz, o da antienflamatuar ve antiromatizmal ama çok etkili bi ilaçtır. mide problemleri olanların bu ilacı kullanmaları tavsiye edilmez. mide kanaması falan, allah korusun.
    not: bunlar tamamen önerilerdir. yazar yazdıklarından sorumlu tutulamaz. doğru tanı ve tedavi için doktora görünmeniz gerekir.
  • agrisi dayanilmaz, sizi topal topal yurutur, ortopedistin yaptigi mesaj deli gibi caninizi acitir ama sonrasinda ferahlarsiniz.

doktor tavsiyeleri: 3-4 gun cok fazla yurumemeye calisin, bir pet siseye su doldurup dondurun. buzluktan cikarip ayaginizi uzerinde gezdirin, yuvarlayin yani 10 dk boyunca. sonra yine her aksam buz kompresi yapin.
  • hangi tip ayakkabi kullanabileceginize dair:
    http://bestshoesforplantarfasciitis.net/…fasciitis/
  • gene basladi. rezalet bir sey. acil pet siseye su doldurup ustune basmam lazim. tek iyi gelen sey buz.
  • genelde hep bu saatlerde oluyor, yolda beldeyseniz ve yaninizda donmus pet sise yoksa buz uygulamak da mumkun olmuyor; ayakkabilari giymek hepten izdirap hale geliyor. zorla girip yavas yavas yuruyecek ve esneme hareketleri yapmaya calisacaksiniz, baska care yok. cok kotu ve sacma bi rahatsizlik. allah kimseye vermesin.
  • böyle hastalığın ben aq. ne öldürüyor ne güldürüyor. sabahları işkence, ne sürsen etsen fayda etmiyor. kaç ay geçti resmen hayatımın içine sıçtı. kiloluydum, daha da kilo aldım. yürümek ızdırap haline geldi.

türkiye'deki medikal işini de anlamadım. arkadaş bir tane bile plantar faciitis için gece ateli yok. yaşadığım yerde bulamadım, internette de yok. şu sikko ateli taaaa çin'den mi getirteceğim şimdi ben? işin ilginç tarafı sıkça rastlanan bir hastalık deniyor ama nedense türkçe kaynak, alet edevat yok aq yok.

yukarıdaki entry'de doktorun dediklerini de yazdım. bütün ilaçları, sürülecek şeyleri kullandım. bir sik değişmedi. gittim bu hastalıkla ilgili ayakkabı araştırması yaptım, onu aldım. ama gram değişiklik yok allahın belası şeyde.

şu gece atelinden bulan veya başka bir çözümü olanı mesaj kutuma bekliyorum.
  • 3 yıldır kronikleşmiş bir plantar fasciitis hastasıyım. denemediğim yöntem kalmadı desem yeridir.

şu mucizevi videoda anlatılanları sadece 5 dakika uyguladıktan hemen sonra ağrım "geçici de olsa" tamamen sıfırlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=hauyux-ucq8

inanılmaz bir teknik bu. üstelik sadece elinizle yapıyorsunuz.

ne yazık ki türkiye'de gittiğim hiçbir doktor ve fizyoterapist bana bu yöntemi önermedi ya da uygulamadı. deneyelim denetelim, şu lanetten kurtulalım.

edit:arkadaşlar link ölmüş. yenisini bulamadım.
    edit 2: arkadaşlar, teknik ağrıyı hafifletiyordu ama hiçbir kalıcı faydasını göremedim. halen daha plantar fasyam üzerinde çalışmalarım devam ediyor.
  • ayak tabanınızda pes kavus adı verilen sinir bozucu şekil bozukluğu varsa, koşmayı seviyorsanız ve de bilhassa uzun mesafe koşmayı seviyorsanız; daha sonra da bir süre sonra sabahları kalktığınız zaman topuğunuzun üstüne 5-10 dakika basamıyorsanız, akabinde biraz esnetme egzersizi yaptıktan bir süre sonra kendinize geliyorsanız, koşu antrenmanlarının ertesi günü söz konusu sabah kalkınca topuğun üstüne basamama hali en çekilmezinden oluyorsa; tebrikler, siz de plantar fasciitis denen dertten muzdaripsiniz.

şimdi ilk iş olarak kendinize adam gibi tabanlıkları olan bir yer bulup, bundan sonraki koşularınızı spor ayakkabınızın içinde size özel verdikleri tabanlıkları kullanarak yapmaya başlıyorsunuz. hemen geçmesini beklemeyin; aylar sürer. koşuyu bırakıp diğer sporlara yönelseniz bile aylar sürer. eswt iyi geliyormuş. denemek lazım.