• bu ilacın ne kadar popüler olacağına şaşıracaksınız yakın zamanda..
  • kendi çalışma arkadaşlarıma anlatamadığım, hekimlerin ne olduğunu dahi bilmeden yazdığına emin olduğum ilaç: plaquenil.

eğer covid-19 pozitif test edilirseniz, genel durumunuz iyi diye elinize plaquenil verip ev izolasyonuna yollanırsanız bu ilacı kullanmayın.
    toplumun büyük bir kısmının kaçırdığı, sağlık sistemiyle haşır neşir olanlar dışında insanların bilmediği acı gerçek: virüse dair "kimse" bir şey bilmiyor. tüm süreç niteliksiz tavsiyeler üzerinde yükseliyor. bu kimsenin içine enfeksiyon hastalıkları profesörü de dahil (pek çoğu), bakkal hüseyin de.

"yok artık, abartma" diyorsunuz ama sıfır abartı. her gün başta çin ve abd'den olmak üzere onlarca preprint okuyor, hem virüsün tanılanma sürecini hem aşı çalışmalarını hem de yetkili sağlık kurumlarının ilaç rehberlerini düzenli olarak takip ediyorum. olgunlaşmamış çalışmalar, birbirinin zıttını iddia edenler, tam bir kaos!

"çin'den ilaç geldi, süper" dedikleri favipiraviri, o dönem çinli bilim insanları "pnömoni ağırlaşmadan daha etkili" diye kıçını yırtarken (ilacın türkiye'ye geldiği gün hastanemize de geldi, aynı gün tüm çalışmalar bunu söylüyordu) sadece durumu çok ağır hastalara kullandılar.
    ne oldu? hiç bir halta yaramadı.
    1 hafta sonra dediler ki "durumu kötü olmayıp oksijen satürasyonu 90 altında olan hastalara da verilebilir", bu 1 haftalık süreçte favipiravirin erken aşamada etkisi çok daha iyi analiz edildi, bizimkiler hala kısmi kötü genel durum arıyorlardı.
    ondan bir hafta sonra patır patır favipiravir vermeye başladılar.

tedavi ilk başladığında oseltamivir (enfluvir) + çinko + c vitamini + azitromisin + hidroksiklorokin sülfat (plaquenil) + kaletra (ritonavir + lopinavir) standart protoküldü.

ritonavir + lopinavir kombinasyonu için yürütülen ve umut veren ciddi çalışmaların patates olduğu ortaya çıktıktan "2 hafta sonra" önce kaletra elendi. dediler ki "yoğun bakım hastalarında etkisini göremiyoruz".
    sonra, henüz covid-19 yokken dahi tehlikesi bilinmesine rağmen uygulanan hidroksiklorokin sülfat + azitromisin kombinasyonundan vazgeçildi.
    baktılar ki hastaların zaten akciğerleri kötü, bir de ekgler yayık ayranın bakırdaki yol haritası gibi geliyor, azitromisinden vazgeçildi.
    arkasından enfluvir, arkasından sadece bağışıklığın önemli bir unsuru olduğu için verilen ve aslında zerre mantığı olmayan çinko elendi.

burada araya giriyorum: tıp, mucizevi olduğu kadar ilkeldir ve bugün bildiklerimizle öyle de kalmaya mahkumdür. binlerce siniri işlevsel kalmalarını sağlayarak kusursuz birleştirebilirsiniz ama genetiğinizin vücudunuza ön gördüğü sınırların dışına çinko alarak çıkamazsanız. o yüzden "bağışıklık destekleyici" gibi zırvalara çok kapılmayın. 60 yıl bok yer hasta olmazsınız, bilmemnenin kabuğu dokundu diye komalık olursunuz. bu, bugün bildiklerimizle maalesef böyle.
    devam.

bugün elde plaquenil ve c vitamini dışında bir şey kalmadı.
    o zaman şu soruları sorabiliriz:

virüs yeni mi? evet
    virüsü tanıyor muyuz? hayır
    tedavisinin bilinmemesi normal mi? evet
    tedavisinin günden güne değişiklik göstermesi normal mi? evet
    bu bulguları takip etmesi gereken enfeksiyon hastalıkları hekimlerinin böyle bir zamanı var mı? hayır
    o hekimleri yönlendiren, tedavi protokollerini belirleyen bilim kurulu güvenilir bir oluşum mu? hayır
    bunu, geliştirdikleri tedavi planlarının güncel çalışmaların gerisinde ve kendi çalışmalarını yürütmüyor olmalarından mı anlıyoruz? evet
    bilim kurulu üyelerinin tüm yayınları takip edip, tedavi planında doğru adımlar attığı görülüyor mu? hayır.
    böyle bir zamanları var mı? hayır

e peki ne bu tedaviler?
    aynen düşündüğünüz gibi, çöp. sağlam temellere dayanmayan, bıraksanız kendiliğinden iyileşecek ya da kendiliğinden ölecek hastalar üzerinde yapılan anlamsız denemeler.

ben kendi bildiğim, kefil olduğum doğruları söyleyeyim. gönül rahatlığı ile yakama yapışabilirsiniz, hazırsanız zülfü livaneli modunu açıyorum:

1- virüs cirit ata ata ilerliyor. evine gelen poşeti cifle yıkayanların çoğu virüsü kapıp iyileşti, haberi yok.
    2- rakamlar "hiçbir şey" ifade etmiyor.
    3- covid-19 pozitifseniz ve genel durumunuz ayakta atlatabileceğiniz kadar iyiyse (solunum sıkıntınız yoksa) hiç bir tedaviye ihtiyacınız yok.

yok, ben bir manyak için sağlığımı riske atmam; ekşi sözlükten aldığım tıbbi bilgiyle doktorumu dinlemeyecek kadar kafayı üşütmedim diyorsanız (doğrusu bu) durumunuz iyi olduğu için plaquenil yazıp ev izolasyonuna yollayan hekiminize şunu sorun:

"hocam geçen haftaya kadar profilaksi için 12 adet verilen plaquenil 8 adete düşürülmüş, neye dayanarak profilaksi için plaquenil kullanıldığını ve neden 4 günden 3 güne düşürüldüğünü biliyor musunuz?"
    profilaksi kelimesinin anlamanı bilmeden, hekimin yüzüne bakarak cevabını alabileceğiniz bir soru. (belki de bu)

bu salgın dünyayı öyle de böyle de turlayacak, evinizde risk grubunda kimse yoksa boşuna korkuya kapılmayın.
    aşı bulmadan muhtemelen o sizi bulacak, belki de buldu. eğer iki sene evden çıkmayıp gelen poşetleri cifleyerek yaşayabilirim diyorsanız virüsten değil ruh sağlığınızdan korkun.

kimsenin sağlık durumunu el ayasına bakarak bilemeyeceğiniz için insanları enfekte etmenizi engelleyecek kişisel önlemlerinizi alın ve "umarım iyi bir bağışıklık sistemim vardır" diye evrene pozitif mesaj yollayın. en en en doğrusu bu.

plaquenil değil.

edit: fda hidroksiklorokin sülfatın yan etkileri nedeniyle sadece hastanelerde takip edilen hastalara kullanılmasını önerdi. sanırım çok da bir şey tartışmaya gerek kalmadı.
  • 2020 mart-nisan aylarında yetersiz hatta çarpıtılmış verilerle yapılmış prototip tahminleri göstererek "covid-19 için mutlaka kullanılmalı" şeklinde yanıltıcı bilgi veren ya bilgisiz ya da kötü niyetli yazarlarca (görsel) savulan, bir süredir etkisizliği ve tehlikeleri kanıtlanmış ilaçtır. türkiye dışında covid'e kullanımı yasaklanan bu ilaca dair 8 ay önceki değil son görüşlere göz atmak isterseniz:
    klimik (türkçe kaynak)
    the lancet
    nejm
    nature
    oxford üniversitesi
    fda
    who
    amerika hükümetine bağlı hekim anthony fauci

ha bunlara değil de fahrettin koca'nın nur yüzüne de güvenebilirsiniz, size kalmış.
  • aslen sıtma tedavisi için kullanılan ancak şu an (bkz: lupus) ve (bkz: romatoid artrit) gibi hastalıklarda, hastalığı modifiye edici olarak kullanılan antimalaryal ilaç. bu şekilde bağışıklık sisteminin sağlam dokulara saldırısı zayıflatılıyor. fazlası şurada mevcut.
  • lupus hastası olduğum için tam 11 yıldır, günde iki tablet (400 mg) kullandığım ilaçtır.
    entrylerde yazılan abartılı yan etkilerin hiç birini yaşamadım...
    kör olmadım , böbrek ya da karaciğer iflası yaşamadım, kalbim sapasağlam...
    1 hafta 10 gün kullanınca öleceğini zannedenler; tam 11 yıldır günde iki adet kullanıyorum...
    covid19 dan korur mu? tedavi eder mi? bu konuda ahkâm kesemem.
    romatolog değilim, hastayım sadece.
    ama prospektüsde okuduğunuz yan etkileri sıralayıp, covid19 hastalarını bu kadar korkutmayın.
    tam 11 yıldır , bilmem kaç yüz haftadır kullanıyorum.
    öyle bir hafta kullanıp," ölüyorum amk" moduna girmeyin ...
    sadece ilk 1-2 gün mide bulantısı yarattu bende okadar.
    tokken içerseniz onu da yapmaz.
    "ilacı alınca uykum geldi" diyen yalancılar bile var.
    kininin bir formu olan bu ilaç tam aksine , kininin yarattığı uykusuzluk sorununa yol açar...
    doktorunuz verdiyse, gönül rahatlığı ile içiniz. doktorunuz vermediyse içmeyiniz...
    hasta olarak doktorunuza saygılı olunuz yeterli.
  • bir romatoloji hocası tarafından "sakın bunu kullandığınız için göğsünüzü gere gere dolaşmayın. koruyuculuğu olmadığı gibi tedavi ediciliği de şüpheli. ucuz ve bol olduğu için dağıtıyorlar covid hastalarına , aman diyeyim." denilerek hakkında uyarıldığım ilaç.

hekim değilim, anlamam ama bütün dünya niye bıraktı, biz niye hala kullanıyoruz sahiden merak ediyorum.

yan etkisinden korkanlar için: senelerdir her gün alırım, bir şey çıkmadı.

edit: bir şey çıkmadı derken, altı ayda bir kan tahlilleri ve görme alanı taraması şart. kullananları yanlış yönlendirmeyelim.
  • sjögren hastası validemin kullandığı ilaç. lenf kanserine yakalanma yüzdesini düşürmesi için kullanıyoruz. dakat şu aşamada retinaya zarar verdiği ve körlüğe götürebileceği için göz doktorumuz tarafından acilen kesilmesi önerilen ilaçtır. ya bırakıp lenf kanserine yakalanma olasılığını arttıracağız ya da devam edip kör kalma olasılığına koşar adımla gideceğiz.
  • arkadaşlar saçmalamayın bu basit bir ilaç değil. annemde deri sarkoidozu olduğu için 2 senedir bu ilacı kullanıyor. her testini yaptırdık reçeteli bir ilaç. şeker hastaları kesinlikle kullanamıyor ayrıca bunu kullanabilmek için göz dibi muayenesi yapılması gerekiyor. yapmayın çevrenize sakın tavsiye etmeyin.
  • covid 19 tedavi algoritmasından kaldırılan ilaçtır. yararı olmadığı gibi; yan etkileri nedeniyle zarar da görebilirsiniz...

edit: türk toraks derneğinin bildirisinde şöyle bir ifade yer almakta;

tedavideki ilaç protokollerinde hâlâ hidroksiklorokin bulunması güncel literatür ile uyumlu değildir.
  • maalesef anne ve babamin test sonuçları pozitif açıklandı ve evlerinde 37-38 civarında ateşle yatıyorlar. dün test için hastaneye gittiler bugün sonuçları çıktı ve eve ilaç getirdiler. verdikleri ilaç da malum plaquenil. yan etkilerini ben de ufaktan takip ettim ama anladığım kadarıyla bu süreçte yapacak başka bir şey olmadığı için almaları gerekli. bir iki ay önce okuduğum kadarıyla, bu ilacı kullanıp iyileşen vaka oranı %85+. umarim bizimkiler için de etkili olur. yaşları 58-63 olduğu için ve herhangi bir sıkıntıları olmadığı için çok endişe etmiyorum ama ne olursa olsun onlar anne ve baba.

edit : hal hatır soran herkese teşekkür ederim. annem evde atlattı ama babam yoğun bakımda şu anda durumu iyiye gidiyor ve iki gün içinde yoğun bakımdan çıkacak.

edit 2: babam hala yoğun bakımda bu hafta evine dönecek ben de zaten konuyla ilgili bilgilendirici bir entry yazacağım. insanlara kılavuzluk etmesi için...

edit 3: süreçle ilgili yazdığım insanları bilgilendirmek istediğim yazı; (bkz: #110708013)
hesabın var mı? giriş yap