şükela:  tümü | bugün
  • bu ilacın ne kadar popüler olacağına şaşıracaksınız yakın zamanda..
  • kendi çalışma arkadaşlarıma anlatamadığım, hekimlerin ne olduğunu dahi bilmeden yazdığına emin olduğum ilaç: plaquenil.

eğer covid-19 pozitif test edilirseniz, genel durumunuz iyi diye elinize plaquenil verip ev izolasyonuna yollanırsanız bu ilacı kullanmayın.
    toplumun büyük bir kısmının kaçırdığı, sağlık sistemiyle haşır neşir olanlar dışında insanların bilmediği acı gerçek: virüse dair "kimse" bir şey bilmiyor. tüm süreç niteliksiz tavsiyeler üzerinde yükseliyor. bu kimsenin içine enfeksiyon hastalıkları profesörü de dahil (pek çoğu), bakkal hüseyin de.

"yok artık, abartma" diyorsunuz ama sıfır abartı. her gün başta çin ve abd'den olmak üzere onlarca preprint okuyor, hem virüsün tanılanma sürecini hem aşı çalışmalarını hem de yetkili sağlık kurumlarının ilaç rehberlerini düzenli olarak takip ediyorum. olgunlaşmamış çalışmalar, birbirinin zıttını iddia edenler, tam bir kaos!

"çin'den ilaç geldi, süper" dedikleri favipiraviri, o dönem çinli bilim insanları "pnömoni ağırlaşmadan daha etkili" diye kıçını yırtarken (ilacın türkiye'ye geldiği gün hastanemize de geldi, aynı gün tüm çalışmalar bunu söylüyordu) sadece durumu çok ağır hastalara kullandılar.
    ne oldu? hiç bir halta yaramadı.
    1 hafta sonra dediler ki "durumu kötü olmayıp oksijen satürasyonu 90 altında olan hastalara da verilebilir", bu 1 haftalık süreçte favipiravirin erken aşamada etkisi çok daha iyi analiz edildi, bizimkiler hala kısmi kötü genel durum arıyorlardı.
    ondan bir hafta sonra patır patır favipiravir vermeye başladılar.

tedavi ilk başladığında oseltamivir (enfluvir) + çinko + c vitamini + azitromisin + hidroksiklorokin sülfat (plaquenil) + kaletra (ritonavir + lopinavir) standart protoküldü.

ritonavir + lopinavir kombinasyonu için yürütülen ve umut veren ciddi çalışmaların patates olduğu ortaya çıktıktan "2 hafta sonra" önce kaletra elendi. dediler ki "yoğun bakım hastalarında etkisini göremiyoruz".
    sonra, henüz covid-19 yokken dahi tehlikesi bilinmesine rağmen uygulanan hidroksiklorokin sülfat + azitromisin kombinasyonundan vazgeçildi.
    baktılar ki hastaların zaten akciğerleri kötü, bir de ekgler yayık ayranın bakırdaki yol haritası gibi geliyor, azitromisinden vazgeçildi.
    arkasından enfluvir, arkasından sadece bağışıklığın önemli bir unsuru olduğu için verilen ve aslında zerre mantığı olmayan çinko elendi.

burada araya giriyorum: tıp, mucizevi olduğu kadar ilkeldir ve bugün bildiklerimizle öyle de kalmaya mahkumdür. binlerce siniri işlevsel kalmalarını sağlayarak kusursuz birleştirebilirsiniz ama genetiğinizin vücudunuza ön gördüğü sınırların dışına çinko alarak çıkamazsanız. o yüzden "bağışıklık destekleyici" gibi zırvalara çok kapılmayın. 60 yıl bok yer hasta olmazsınız, bilmemnenin kabuğu dokundu diye komalık olursunuz. bu, bugün bildiklerimizle maalesef böyle.
    devam.

bugün elde plaquenil ve c vitamini dışında bir şey kalmadı.
    o zaman şu soruları sorabiliriz:

virüs yeni mi? evet
    virüsü tanıyor muyuz? hayır
    tedavisinin bilinmemesi normal mi? evet
    tedavisinin günden güne değişiklik göstermesi normal mi? evet
    bu bulguları takip etmesi gereken enfeksiyon hastalıkları hekimlerinin böyle bir zamanı var mı? hayır
    o hekimleri yönlendiren, tedavi protokollerini belirleyen bilim kurulu güvenilir bir oluşum mu? hayır
    bunu, geliştirdikleri tedavi planlarının güncel çalışmaların gerisinde ve kendi çalışmalarını yürütmüyor olmalarından mı anlıyoruz? evet
    bilim kurulu üyelerinin tüm yayınları takip edip, tedavi planında doğru adımlar attığı görülüyor mu? hayır.
    böyle bir zamanları var mı? hayır

e peki ne bu tedaviler?
    aynen düşündüğünüz gibi, çöp. sağlam temellere dayanmayan, bıraksanız kendiliğinden iyileşecek ya da kendiliğinden ölecek hastalar üzerinde yapılan anlamsız denemeler.

ben kendi bildiğim, kefil olduğum doğruları söyleyeyim. gönül rahatlığı ile yakama yapışabilirsiniz, hazırsanız zülfü livaneli modunu açıyorum:

1- virüs cirit ata ata ilerliyor. evine gelen poşeti cifle yıkayanların çoğu virüsü kapıp iyileşti, haberi yok.
    2- rakamlar "hiçbir şey" ifade etmiyor.
    3- covid-19 pozitifseniz ve genel durumunuz ayakta atlatabileceğiniz kadar iyiyse (solunum sıkıntınız yoksa) hiç bir tedaviye ihtiyacınız yok.

yok, ben bir manyak için sağlığımı riske atmam; ekşi sözlükten aldığım tıbbi bilgiyle doktorumu dinlemeyecek kadar kafayı üşütmedim diyorsanız (doğrusu bu) durumunuz iyi olduğu için plaquenil yazıp ev izolasyonuna yollayan hekiminize şunu sorun:

"hocam geçen haftaya kadar profilaksi için 12 adet verilen plaquenil 8 adete düşürülmüş, neye dayanarak profilaksi için plaquenil kullanıldığını ve neden 4 günden 3 güne düşürüldüğünü biliyor musunuz?"
    profilaksi kelimesinin anlamanı bilmeden, hekimin yüzüne bakarak cevabını alabileceğiniz bir soru. (belki de bu)

bu salgın dünyayı öyle de böyle de turlayacak, evinizde risk grubunda kimse yoksa boşuna korkuya kapılmayın.
    aşı bulmadan muhtemelen o sizi bulacak, belki de buldu. eğer iki sene evden çıkmayıp gelen poşetleri cifleyerek yaşayabilirim diyorsanız virüsten değil ruh sağlığınızdan korkun.

kimsenin sağlık durumunu el ayasına bakarak bilemeyeceğiniz için insanları enfekte etmenizi engelleyecek kişisel önlemlerinizi alın ve "umarım iyi bir bağışıklık sistemim vardır" diye evrene pozitif mesaj yollayın. en en en doğrusu bu.

plaquenil değil.

edit: fda hidroksiklorokin sülfatın yan etkileri nedeniyle sadece hastanelerde takip edilen hastalara kullanılmasını önerdi. sanırım çok da bir şey tartışmaya gerek kalmadı.
  • plaquenil 1946 'dan beri yan etkileri çok iyi bilinen ve güvenle kullanılan bir ilaçtır.

şu an avrupa'da mild/serious ve critical hastalarda remdesivir ile birlikte günde 400 mg (200 mg x 2) olarak 5 gün kullanılmaktadır.

plaquenil 200 mg 30 tablet olarak satıldığından, bir hastanın 5 gün kullanması ile beraber 3 hastaya yeter bir kutu ilaç

fakat, bilmeyenler profilaktik (yani hastalık öncesi) ya da hafif hastalıkta kullanırsa; gerçekten ihtiyacı olanlara kalmaz. o nedenle devlet tarafından kırmızı reçeteye alınmıştır.

fransa ve ingiltere önce kendi vatandaşım dediği için ihracatını durdurmuştur.

türkiye'de barkodu 8699809098688 olduğu için yerel üretildiğini tahmin ediyoruz. fakat, üretimdeki apı'ler dışarıdan olabilir, bunu çözmeye çalıştıklarına eminiz.

şu an bilmeyenlerin bu ilacı alıp kullanmaları hem hastaları öldürecek, hem de sağlıklı insanlara zarar verecektir.

lütfen, ilaçları devlete ve hekimlere bırakınız.
  • gelişmiş ülkelerde covid-19 için kullanımı denenmiş ama gözlemler sonucu yasaklanmış, hiçbir fayda sağlamadığı hatta ciddi negatif etkileri olabileceği (örneğin ikisi de bir olup kalbe yükleniyor) somut veriler ve güçlü makalelerle ortaya konmuş fazlasıyla tartışmalı bir ilaç. dünya sağlık örgütü, oxford üniversitesi, fda, amerika birleşik devletleri ve tüm avrupa birliği bu ilacı covid için kullanmayı yasaklamış/sakıncalı bulmuşken biz neden ısrarla kullanmayı sürdürüyoruz, sürdürüyorsak da bu ilaçla beraber elde ettiğimiz "mucizevi" sonuçların detaylarını dünya ile neden paylaşmıyoruz? o ülkelerin göremeyip bizim gördüğümüz ne?

sorunun cevabı tamamen duygusal olabilir. favipiravir ile birlikte medipol sabita tarafından yerli sentezi üretildiği (kaynak) ve diğer tüm plaquenil'lerin eczanelerden toplatılarak medipol'ün ürettiği plaquenil'lerin kullanıma sunulduğu bilgisi, sonuçlar aciklanmadikca farklı bir cevaba götürecektir çünkü medipol'ün sahibi halı hazırda sağlık bakanı olan fahrettin koca.

tanım: covid-19 tedavisi için çok çok yüksek ihtimalle bir halta yaramasa da birilerine farklı bir şeklide yarayan covid için tehlikeli ilaç. covid'seniz şayet kullanmadan önce covid tedavisi için oldukça şaibeli olan bu ilaci iyice araştırıp kararı veriniz, türkiye'de zorunlu tutulduğundan dolayı bircok doktor istemeyerek prosedür gereği vermek zorunda.

edit: bilim kurulu üyesi alpay azap'ın derneği (klimik) yapılan araştırmaları değerlendirip bu ilacın kullanılmasını yanlış bulduğunu beyan etmiştir. bilim kurulu üyeleri bile önermezken hala devam ettiren kişiye dair tüm oklar fahrettin koca'yı göstermektedir. kaynak
  • 2020 mart-nisan aylarında yetersiz hatta çarpıtılmış verilerle yapılan prototip araştırmaları/tahminleri referans göstererek "covid-19 için mutlaka kullanılmalı" diyerek yanıltıcı bilgi veren ya bilgisiz ya da kötü niyetli (uyardım geri dönmedi) yazarlarca (görsel) savulan ve kesin yargılarda bulunulan, bir süredir etkisizliği ve tehlikeleri kanıtlanmış ilaçtır kendisi. türkiye dışında covid için kullanımı yasaklanan bu ilaca dair 7-8 ay önceki değil son görüşlere göz atmak isterseniz:

klimik (türkçe kaynak)
    the lancet
    nejm
    nature
    oxford üniversitesi
    fda
    who
    amerika hükümetine bağlı hekim anthony fauci

ha bunlara değil de fahrettin koca'nın nur yüzüne de güvenebilirsiniz, size kalmış.
  • aslen sıtma tedavisi için kullanılan ancak şu an (bkz: lupus) ve (bkz: romatoid artrit) gibi hastalıklarda, hastalığı modifiye edici olarak kullanılan antimalaryal ilaç. bu şekilde bağışıklık sisteminin sağlam dokulara saldırısı zayıflatılıyor. fazlası şurada mevcut.
  • lupus olduğumdan dolayı 6 aydır kullandığım ilaç. coronavirüsün tedavisinde olumlu sonuç gösterdiği için şu an tüm bilinçsiz aptal insanlar stokluyor. gerçekten ne yaptıklarının farkında değiller. bu ilaç sıtma, romatoid artrit ve lupus ve daha birçok romatizmal hastalığın tedavisinde kullanılıyor. kaç tane eczane gezdim ve hiçbir yerde kalmamıştı. bu tarz insanlar yüzünden gerçekten ihtiyacı olanlar kullanamıyor.

sen bu ilacı aldığında kafana göre kullanabileceğini mi sanıyorsun? bu ilacı minoset gibi bir şey mi sanıyorsun? tabii ki çok ağır bir ilaç değil. fakat ciddi yan etkileri var. özellikle de yaşlılar için. gözle alakalı. uzun süreli kullanmadan önce gözle ilgili testler yapılır hatta. bilir kişi değilim fakat bu kadar insanın bu kadar bilinçsizce ve aptalca özellikle de açgözlü olduğunu tahmin edemezdim. insanlar birçok konuda o kafar açgözlüymüş ki hiçbir yerde gerçekten ihtiyacı olanlar için ne maske bıraktılar ne eldiven ne de basit bir tuvalet kağıdı.

siz evinizde depo yaptığınız tuvalet kağıtlarınızla, makarnanızla, 100 litre yağınızla, maskenizle, hakkında hiçbir şey bilmediğiniz plaquenille mutluyken şu an birçok ihtiyacı olan hasta bu ilacı arıyor. sayenizde ilaç reçeteli oldu ve erişimi engelleniyor.

umarım bir gün akıllanırsınız.
  • covid19 testi daha pozitif cikmadan tomografiniz sakat ciktiysa azitromisin ile beraber verilen sitma ilaci. yan etkileri cok fazladir. bundan on sene once turkiyede olmayan ve yurt disina gidince aldigimiz/ yurt disina gidenlere aldirdigimiz ilactir. almanyada quensyl adi ile satilir. kalp hastaliginiz ya da kalbinizi etkileyecek bir durumunuz varsa her gun ekg ile kontrol edilmelidir. zaten o durumda da hastaneye yatiriyorlar. ilk iki doz cift sonra tek doz devam edilen tedavide, besinci gun cekilen akciger grafisi ile doktor ikinci bes gunluk tedaviye devam edebilir.
    bana ilaci hastaneden verdiler. stoklar cabuk bitmesin diye sanirim eczaneden kutu olarak vermediler. antibiyotik olarak verilen azitromisin yeterli gelmezse antibiyotik tedavisine de devam ediliyor. iyilesmek icin kullandigim ilaclarin iyilestikten sonra vucudumda birakacagi hasari minimum seviyede tutabilmek icin daha cok kendime bakip daha cok ugrasmam gerekecek. lutfen usenmeyin,erinmeyin, maskenizi takin, elinizi yikayin, mesafenizi koruyun. etrafimda hic covid19+ yokken hasta oldum, eger atesiniz bir derece bile yuksekse olmasi gerekenden, koku veya tat alamama, kuru oksuruk(illa ta cigerden gelmesine gerek yok), nefes alirken zorlanma, gecmeyen bas agrisi (ozellikle goz cevres ve arkasinda) belirtilerinden biri bile varsa, hicbiri yok ama covidliye maruz kaldiysaniz, lutfen hastaneye gidin. belirtiler cok hafif olmasina ragmen cigerlerimin durumu aksi derecede cok kotu cikti. kendinizi kotu hissetmemeniz hastaliginizin kotu olmadigi anlamina gelmez. tetkik sonuclari ile hastanin klinik durumu birbiriyle hic ortusmeyebiliyor.
    ve son kez rica ediyorum, oturun su evinizde allah askina! az once terlik almaya giden teyzeyi okudum gazetede, yine sinirlerim zipladi!
  • maalesef anne ve babamin test sonuçları pozitif açıklandı ve evlerinde 37-38 civarında ateşle yatıyorlar. dün test için hastaneye gittiler bugün sonuçları çıktı ve eve ilaç getirdiler. verdikleri ilaç da malum plaquenil. yan etkilerini ben de ufaktan takip ettim ama anladığım kadarıyla bu süreçte yapacak başka bir şey olmadığı için almaları gerekli. bir iki ay önce okuduğum kadarıyla, bu ilacı kullanıp iyileşen vaka oranı %85+. umarim bizimkiler için de etkili olur. yaşları 58-63 olduğu için ve herhangi bir sıkıntıları olmadığı için çok endişe etmiyorum ama ne olursa olsun onlar anne ve baba.

edit : hal hatır soran herkese teşekkür ederim. annem evde atlattı ama babam yoğun bakımda şu anda durumu iyiye gidiyor ve iki gün içinde yoğun bakımdan çıkacak.

edit 2: babam hala yoğun bakımda bu hafta evine dönecek ben de zaten konuyla ilgili bilgilendirici bir entry yazacağım. insanlara kılavuzluk etmesi için...

edit 3: süreçle ilgili yazdığım insanları bilgilendirmek istediğim yazı; (bkz: #110708013)
  • acil servis calisani olarak da ilac ismi vermemek gerekir.