şükela:  tümü | bugün
 • pet şişelerin üretildiği yöntem değildir, cünkü bu sekilde üretilemezler pet siseler, plastik döküldükten sonra kalıbın şişenin icinden cıkması mümkün değildir.(bkz: blow molding)(bkz: plastik/8)

  edit: evet anlatamamışım ben bunu. pet şişelerin son haline gelmesi için tek başına yeterli olan, esas formunu kazandıran yöntem değildir demek istemiştim... valla bak. (düzeltme için rexnebular' a teşekkürler)
 • plastik enjeksiyon : (bkz: granül) haldeki hammaddenin (pe,pp,abs vs) yüksek sıcaklık ile vida-kovan grubu içerisinde ergiyik hale getirilip , enjeksiyon memesi (nozzle) aracılığı ile kalıp içerisine basılması ve 50ton-4500 ton arasındaki kalıp-mengene kapama kuvveti sayesinde ergiyik hammaddenin kalıbın şeklini alarak belli bir soğutma süresi sonunda bitmiş ürün olarak üretimine verilen addır.

  (bkz: pet şişeler) ele alındığında, plastik (bkz: şişirme) makinaları ile üretildiği gibi pet enjeksiyon makinaları ile de üretilebilir.
 • pet şişe üretiminin ilk aşamasında kullanılan teknoloji.

  granül halindeki pet hammaddeden, enjeksiyon yoluyla preform denilen, bir ucu şişe ağzı şeklinde tüpler üretilir (http://img.alibaba.com/…to/50111382/pet_preform.jpg).

  daha sonra, bu tüpler blow molding (ya da şişirme) tabir edilen yöntemle şişe haline getirilir.
 • plastik enjeksiyonda termoplastikler (en çok da polystyrene, abs, nylon, polipropilen, polietilen, pvcler) kullanılır.
 • bu yontemin esas amaci, yuksek basinc (1200-1800 bar) ile eriyik termoplastigin kalipta olusturulan urun bosluguna en kısa surede enjekte edilmesidir. diger kaliplama yontemlerine gore cok daha seri ve kalite bir uretimi olanakli kilar.
 • hemen hemen tüm plastik ürünlerin üretiminde kullanılan yöntem. çevremize baktığımızda plastik ürünlerin ne kadar çok olduğunu görüp, nasıl bir piyasası olduğu hakkında fikir sahibi olabiliriz. ayrıca bu yöntem kalıpçılık sektörünün bel kemiğidir.
 • (bkz: senmak)
 • gelişen mühendislik, teknoloji ve kalıp imalatı sayesinde artık uzay mekiği* bile basabileceğiniz plastik malzeme üretim tekniği.

  granül haldeki hammadde bir silindirin* içinde eritilir. eriyik haldeki materyal, yüksek bir basınç ile kalıbın içerisine zerk* edilir. kapalı vaziyetteki kalıbın içerisinde istenen şekli alan materyal bir süre ütüleme tabir edilen bir basınç altında tutulur ki bu da malzemenin görünümü, boyutsal ölçüleri, vs gibi istenen değerleri elde etmek içindir. son olarak belirlenen bir süre kalıp içerisinde soğutulan* materyal, eğer kalıbınızda sorun yoksa bitmiş ürün ya da yarı mamul olarak çıkar.

  plastik hammaddelerin büyük kısmı geri dönüşümlü olduğu için eskaza imal edilmiş hatalı ürünleri tekrar granül haline getirerek kullanma olasılığınız vardır. hammaddenin yenisini almak yerine, ürünleri kırıp, tekrar granül haline getirmek ve elde edilen kırma hammadde ile enjeksiyon prosesini tekrarlamak hemen hemen her zaman daha karlıdır.

  basılacak parçaya göre kalıp imal etmek, hammaddenin tipini, özelliklerini belirlemek, çevrim süresinin ne kadar olacağına karar vermek, vb kriterler genellikle proje aşamasında belirlenir. projeler bir çok süreç içermektedir. tasarım, prototip kalıp imalatı, parça onayı, seri imalat kalıp yapımı, seri imalat onayı, vb.

  plastik enjeksiyon tekniği ile para kazanmanın anahtarı çevrim süresinden geçer. eğer müşteri ile anlaşılmış olan çevrim süresinin üzerine çıkmışsanız bu, her baskı başına zarar edeceğiniz anlamına gelir. anlaşılan çevrim süresinin altında gerçekleştirdiğiniz her baskı ise ekstradan para kazanacaksınız demektir. çevrim süreleri parçaların ebatına, kullanılan hammaddenin tipine, kalıp tasarımına göre değişiklik gösterir. örneğin, 120 saniyede bir adet parça* basabileceğiniz gibi, 6 saniyede 32 parça* da basabilirsiniz.

  basit gibi görünse de çok teferruatlı bir tekniktir vesselam.
 • işlemi yapan makina şöyle birşeydir.

  (bkz:http://img132.imageshack.us/…2/9566/97770150so3.jpg )

  türkiyede bu makineyi alan işletmelerin tamamı leasing yolunu tercih eder.
 • size, "ne iş yapıyorsun" diyo soran vatandaşa "plastik enjeksiyon işi yapıyorum" deseniz büyük olasılıkla aklına enjektör gelecektir.