• dünyanın gelecekte yüzleşeceği en önemli problemlerden biri.

  1950 yılından 2018 yılına kadar üretilen plastik miktarı 6.300.000.000 ton (6,3 milyar ton). bunun yaklaşık yüzde 9'unun geri dönüştürüldüğü, yaklaşık yüzde 12'sinin yakılarak yok edildiği tahmin ediliyor. günümüzde yılda ortalama 400 milyon ton plastik üretiliyor.

  2050 yılında okyanuslardaki plastiklerin toplam ağırlığının balıkların toplam ağırlığını geçeceği tahmin ediliyor.

  plastik bardak ile çay kahve su içip bardağı çöpe atıyoruz, o bardak 50 yıl doğada kalıyor. bebek bezi bile 500 yıl doğada kalıyor. bir şişe su alıyoruz mesela, o tek kullanımlık plastik şişenin doğada çözünmesi için 500 yıl gerekiyor.

  plastikler doğada yüzyıllar içinde çözünmeleri sorununun yanında çözünürken bisphenol a gibi birçok kanserojen maddelerin yayılmasına sebep oluyor.

  2017'de yapılan bir araştırmada dünyadaki içme sularının yüzde 83'ünde plastik partikülleri bulunmuş. plastik ile kontamine içme suyu oranı yüzde 94 ile en çok amerika'da görülmüş. ingiltere, almanya ve fransa plastik ile en az kontamine olmuş içme sularına sahip bulunmuş ama onlarda bile plastikle kontamine içme suyu oranı yüzde 72 civarında. insanların içme suyu ile yılda ortalama 3500 plastik parçası yuttuğu tahmin ediliyor.

  dünyada plastik kirliliğine en çok sebep olan ülkeler sıralamasında çin yüzde 27.7 ile birinci sırada. türkiye 14. sırada, amerika 20. sırada. bütün avrupa birliği ülkelerinin toplamı hesaplandığında 18. sırada oluyormuş. türkiye tek başına tüm avrupa'nın toplamından daha çok plastik kirliliğine neden oluyor.

  çözüm geri dönüşüm değil tüketimin azaltılması.
  bu konuda 20 dakikalık bir belgesel

  devletlerin bu konularda adımlar atması gerektiğini, bireysel olarak daha az plastik kullanmak dışında fazla yapabileceğimiz bir şey olmadığını düşünüyorum.
  yine de çocuklarımızı bilinçlendirip daha az plastik kullanarak bir çaba gösterebiliriz.

  what goes in the ocean goes in you

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…xjlm_05yqrd21ag

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…jxpxvliwiymlnty

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…cjvzkvahdo9a4nt

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…spmqirebcqascqn

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…3d0hdjyztqglpfh
 • dünya ekonomik forumu verilerine göre üretilen tüm plastiklerin

  yüzde 32'si yerlerde kıyılarda denizlerde vs çöp olarak duruyormuş
  yüzde 40'ı çöp yığını/dağı halindeymiş
  yüzde 14'ü yakılarak yok edilmiş
  yüzde 14'ü geri dönüştürülmüş

  ama üretilen tüm plastiklerin sadece yüzde 2'si efektif/verimli olarak benzer kullanım ürününe geri dönüştürülmüş. yani gerçekten kullanılabilecek başka bir şeye dünüştürülmüş.
  kalan yüzde 12'si kendisinden daha kalitesiz daha kötü bir plastik türüne dönüştürülmüş*. oluşan bu kötü plastikten yapılan ürünün tekrar geri dönüştürülme şansı da olmadığı için kullanıldıktan sonra diğer çöp yığınlarına katılıyormuş.

  camların ve metallerin aksine plastik geri dönüştürme işlemine uygun değildir.
 • plastik malzemelerin varlığı epey rahatsız edici. kullanırken değil elbette,kullanım bittikten sonra.
  neden bu malzemenin geri dönüşümü için kafa yorulmadı. dünyanın canını yakıyoruz, canını okuyoruz resmen.
 • yüzleşmekte olduğumuz en büyük çevresel sorunlardan biridir.

  1950 yılında dünyada 1,5 milyon,
  1960 yılında 25 milyon ton,
  1970 yılında 50 milyon ton plastik üretildi.
  sadece 2015 yılında dünya çapında 322 milyon ton plastik üretildi. yani, newyork'un tüm gökdelenlerini doldurmaya yetecek kadar.
  1950-2015 yılları arasında 7.8 milyar ton plastik atık ürettik. bu da newyork'un tüm gökdelenlerini 23 kez doldurmaya yetecek kadar demek oluyor.

  bugün dünyada her yıl 500 milyar plastik poşet kullanılıyor.
  bu, dakika başına 1 milyon poşet demek.
  üstelik bu plastik atıkların yalnızca %19'unun geri dönüştürülüyor.

  her yıl 8-12 milyon ton plastik denize atılıyor.
  bu, her dakika bir çöp kamyonunun denize düşmesine eş değer bir sayı.
  bunlardan dolayı okyanuslarda gel-git ve akıntı etkisiyle oluşan 5 yüzen büyük çöp dağı var. en çarpıcısı ise great pasific garbage patch. bu çöp yuvasında 80.000- 100.000 ton plastik bulunmaktadır. texas'ın tam iki katı büyüklüğündedir.

  mesele bunların yalnızca çirkin olması değil, aynı zamanda ölümcül olması.
  her yıl 100 bin deniz canlısı ve 1 milyon deniz kuşu hayatını kaybetmekte.
  bu hızla ilerlerse 2050'de okyanusta balıktan çok plastik olması bekleniyor.

  ayrıca 2018'de yapılan araştırmalara göre insan dışkısında da plastikler bulunduğu tespit edildi. yılda ortalama 70.000 mikro plastik yediğimiz öne sürülüyor. her hafta bir kredi kartı büyüklüğünde plastik yediğimiz anlamına geliyor.

  maalesef bitmedi... plastiklerin çözünme esnasında açığa çıkan metan ve etilen gibi sera gazları, küresel ısınmayı büyük ölçüde hızlandırıyor.

  bilim insanları her ne kadar bu alanda çalışmalar yürütüyor olsa da bizlere önemli görevler düşüyor. plastik kullanımını olduğunca azaltmalı, azaltamadığımızı geri dönüştürmemiz, bu konuda daha bilinçlenmemiz ve bilinçlendirmemiz gerekiyor. hepimizin bildiği fakat umursamadığı bu gerçek dünyayı ve bizi yavaş yavaş yok ediyor.
 • neden çok fazla entry girilmediğini düşündüğüm konu başlığı. en fazla tartışmamız gereken konuların başında olduğunu düşünüyorum.

  bence günümüz insanlığının en büyük problemlerinden biri. şu an bu entry'i girerken bastığım tuşların ham maddesinden tutundan da, odamı aydınlatan ışığın üretimine, oradan çıkıp buz dolabımdaki poşetlere, sokaktaki lambalara, kullandığım kaleme, izlediğim televizyona, konuştuğum telefona, oturduğum sandalyeye, yemek yediğim masaya, üzerimizdeki kıyafetlerin ham maddesine kadar tüm dünyayı komple plastikle kaplamış durumdayız. ve ne acıdır ki bu ham malzeme doğadan öyle kolay kolay kaybolmuyor. bununla da kalmıyor doğamızda yaşayan tüm canlıları etkiliyor ve onları soy tükenmesi ile tehdit ediyor. denizlerimizdeki canlılar, doğadaki bitkiler her şey bu malzemeden etkileniyor. peki soru şu; bu lanet malzemeden nasıl kurtulacağız?

  el-cevap; üzgünüm ama hiçbir zaman...
 • dikkat çekilmesi ve türkiye gündeminde yukarılara taşınması gereken bi' konu.
  ama çevreye önem veren, yeşil siyasete dikkat çekebilecek bir siyaset gütmeyi türkiye'de uzun zaman boyunca başaracak birilerinin olacağını sanmıyorum. çok daha büyük yokluklar, yolsuzluklar ve açlıkla uğraşan halk 2023 iktidar değişikliğinde bile bu hasarı gidermeye uğraşacak. tahmini 2030 yılına kadar yeşil siyasetin türkiye gündemine gireceğine imkan veremiyorum maalesef.
  (bkz: yeşil siyaset)
 • yaban hayatı, vahşi yaşam ortamı ve insanları olumsuz yönde etkileyen dünya'nın çevresinde plastik nesnelerin ve parçacıkların birikmesidir.
hesabın var mı? giriş yap