şükela:  tümü | bugün soru sor
  • önemli bir tartışma. video. kampanya
  • doğayı kirletmek için fazladan para harcayalım kampanyası. plastik poşet yerine file kullanalım, özel çanta kullanalım kampanyası yapmak yerine zaten kredi kartıyla alışveriş yapanlara fark etmeyecek kampanya.
  • (bkz: abi beni sik)
  • desteklediğim kampanya, almanya da alışveriş merkezlerinde poşetleri parayla, dolayısı ile yeteri kadar alıyorduk.
  • sirf plastik poset parali diye aldi ye gitmiyorum. anca 3-5 sey alirim ozaman gideirm...
  • kese kağıdı versinler, herkes çantasını getirsin ya da en temizi...
  • marketlerde, bakkallarda bu plastik poşetler eskiden paralı idi zaten. herkes yanında poşeti çantası neyiyse onu götürüyordu öyle getiriyordu malını. sonra noldu ise bedava oldu bu poşetler.
    hatta birkaç sene öncesine kadar istanbuldaki halk ekmeğin de poşetleri paralı idi. ekmek almaya giderken evden kendi poşetinizi götürüyordunuz, adam onun içine dolurup veriyordu.
  • lidl'a giderken yanımda sırt çantası götürüyorum oh mis.
  • avrupa'da birçok ülkede bu uygulanıyor. zaten başta anlamıyorsun bu millet neden elinde buruşmuş poşetlerle, çantalarla markette diye. çıkarken 25-50 cent'i poşete bayılınca anlıyorsun sebebini. bimde, a101'de kasiyerin önüne attığı poşetlerin tamamını tek poşete tıkıp çöp poşeti yaparım ayağına götürmeye benzemiyor, işine yetecek kadarını paranla satın alıp, delik-deşik olana kadar kullanıyorsun. başka konularda da bu uygulama yapılmalı böylece dünya kaynakları daha verimli kullanılmış olur.
  • such inovasyon much yenilik. begendim +rep