şükela:  tümü | bugün soru sor
  • olması gerekendir.

poşetler paralı olursa kimse marketlerden bir sakız için 5 tane plastik poşet almaz, o plastik poşetleri sokaklara atmaz, doğanın da af edersiniz içine edilmez.

son 3 senedir avusturya'da yaşıyorum. her yerde plastik poşetler paralı. 5 cent ile 30 cent arasında değişiyor fiyatları. her seferinde poşete para vermek istemeyen ahali de kendi poşetini kendi getiriyor. hatta bugün bir avusturyalının kucağında kocaman bir karton kutu gördüm. adam kendi poşetini getirmemiş, poşete de para vermemiş, alışveriş merkezindeki muz kartonunu alıp öteberisini içine tıkıştırmış.

ilk zamanlar alışamamıştım ama şimdi adamları anlıyorum. yaşadıkları yerin kıymetini biliyorlar. doğayı koruyorlar. biliyorum türkiye'de bu uygulanmaz, uygulanamaz ama işte... yazık.
  • ilk defa avrupa'da karşılaştığım bir durumdu ve haklı buluyorum.
    poşetlerin ücretsiz olması gereksiz kullanıma yol açıyor ve bunlar da zamanla çevrede kirliliğe yol açıyor. ücretli olduğu durumda kimsenin cebini yakacak bir değerde olmayacaktır fakat 2 poşet yerine 1 poşet, 3 poşet yerine 2 poşet alınmasıyla bu konudaki israf olabildiğince engellenir.
  • 1980'li yıllarda ilkokula giderken kilo ile alıp sebze pazarı girişinde satarak okul harçlığımı çıkarıyordum.
  • almanya'nın tamamında öyle. bir de market arabalarını sıraya sokmanız için para falan atıyorsunuz kilidi açmak için işiniz bitince tekrar sıraya sokup madeni paranızı alıyorsunuz.
  • abartmıyorum petrol varil fiyatları düşmez ise adım welc0met0hell değil çok değil lan 10 kuruş yapsalar petrol varil fiyatı 10 lira düşer.
  • market poşetleri genelde evlerde çöp poşeti olarak kullanıldığı için, çevre kirliliği yönünden net bir kayıp olmayacağına göre gereksiz olacak bir önlemdir. tek faydası farkındalık oluşturmak olabilir.
  • metro marketlerde yıllardır var olan uygulama.
  • çevre ve şehircilik bakanlığı paralı uygulamayı erkene almış ve önümüzdeki ekim ayı ile birlikte alışverişlerde plastik poşetler paralı hale geliyormuş.

ücretli poşetin fiyatını bakanlık belirliyor, herhangi bir indirim yapılamıyor ve promosyona konu edilemiyormuş.

(bkz: http://www.milliyet.com.tr/…cretli-ekonomi-2719744/)

böyle konularda yapılan çalışmaları tüketiciler desteklerse daha güzel sonuçlar alınabilir. amaca yönelik olarak ek destekler de planlanmıştır diye düşünüyorum.

mesela bu konuda eğitim verilmesi de iyi olur. plastik poşetlerin bir yüzüne market logosu, diğer yüzüne ise sigara paketlerinde olduğu gibi zorunlu bir metin koyulabilir. çünkü neden 50 kuruş ya da 75 kuruş para vererek poşet aldığını merak etmeyecek sadece "çevre içinmiş" düzeyinde konuya yaklaşacak ve parasını verip, o poşeti kullanacak o kadar çok insan var ki! onların da bu konuda eğitilmesi ve katılımı arttırmak için bu ucuz yolu değerlendirmek lazım sanki..

bununla birlikte marketlerin her köşeye yayıldığı, erişimin bu kadar kolaylaştığı, toplu alışverişlere de mutlaka arabayla gidildiği bir dönemde tekerlekli pazar arabası kullanımını tekrar alışkanlık haline getirmek mümkün mü ya da 3. bir yol bulunabilir mi ona da bakmak lazım.
  • mecliste kabul edilmesiyle 2019'da uygulanması kesinleşen durum.

uygulama elbette faydalı. ama bazı aksaklıkların yaşanmasını da içinde barındırıyor. eğer sayı ile satılacaksa yani kasa hesabı tutulacaksa, diyelim dolu poşeti ele alınca yırtıldı, yenisi de parayla mı verilecek?

manav bölümündeki şeffaf poşetlerde mi parayla satılacak? (bu poşetlerin rulosu 8-10 tl civarıdır)

onlar yine ücretsiz olacaksa poşete para vermek istemeyenlerin kasaya gitmeden oradan 8-10 tane yanına alması nasıl engellenecek. ses çıkarılmaz ise bu defa da şeffaf poşet kullanımı zıplamayacak mı? yani diyet bisküviyi daha fazla tüketip kilo almaya benzer bir durumla karşılaşmamız da sözkonusu.

bir de müşterinin getireceği ve altı kirli poşetlerin kasa bölgesine konularak ortamın hijyen bakımından sıkıntılı hale gelmesi var ki beni en çok bu düşündürüyor.

diğer durum da, "yanıma almayı unutmuşum hemen arabamdan poşetlerimi getiriyorum" diyenlerin kasa sırasında oluşturacağı gerginlik.

son olarak marketlerin bu durumu promosyon olarak kullanıp kullanmayacağı. 10 tl ve üzeri alışverişe poşet bizden denilecekse uygulama şimdiden rafa kalkmıştır diyebiliriz.

bu kadar yazmışsın da, ne var 25 kuruş ver gitsin diyenler olabilir ama 200 liralık bir alışverişten bazen 6-7 poşetle çıkıyorsunuz. işbu entry de herkesin ekonomik durumu dikkate alınarak yazılmıştır.