şükela:  tümü | bugün soru sor
 • derhal uygulanmaya başlanması gereken olay. avrupa' da bir çok ülkede uygulanıyor. boş şişeler marketlerdeki otomatlara atılarak depozitosu alınabiliyor. depozito ücreti de ürün bedeli kadar olmalı ki, ne uğraşacağım diyenler plastik şişeleri yere atmasın.

  hoş bira şişeleri de depozitolu ama sokaklar, caddeler atılmış boş bira şişeleri dolu. çok zenginiz ya çevre kirliliği olur, şişeler kırılır, saçılır diyen yok.
 • sene 2000 yılında amcamın içtiği bira şişelerini toplayıp depozitolarıyla her hafta kendime yeni son çıkan bilgisayar oyun cdlerinden alırdım, şimdi bira şişesinin depozitosunun 25 kuruş olduğunu varsayarsak, fifa 2019 fiyatı 359 türk lirası. bu oyunu almak için 1436 tane şişe biriktirmem gerekiyor. daha başka sözüm yok.
 • kesinlikle olması gerekendir. avrupa'da şişe ücreti rafta yazana dahil değildir. kasada eklenir ve sonra da mis gibi otomattan geri alınır. şişeler sağa sola atılmaz. atılsa bile ihtiyacı olanlar tarafından toplanıp yine otomata götürülür. her türlü o şişeler otomatın yolunu bulur.
 • denize plastik şişe dahil, çöp atan zihniyetten çok büyük bir beklenti içine girilmiştir.

  bizim çomarlar bunu hiç bir zaman yapmaz. çünkü doğaya zarar vermek onların en büyük sosyal aktivitesi.
 • sistemi bilmeyenler için yapılamaz gibi geliyor ama sistem şu:

  almanya'da depozito plastik ve tenekeler için 25 cent. atıyorum en ucuzu 19 kuruşluk suya 19+25=44 cent ödüyorsunuz, sonra depozitoyu iade ettiğinizde 25'i geri alıyorsunuz. ve cent deyip geçmeyin bu paranın değeri var. yani biriktirip arabanın bagajına atıp götürdüğünüzde alışverişin bir kısmını karşılıyor. ben genelde 5-10 euroluk falan biriktiriyorum götürene kadar. kimisi daha fazlasını da yapıyor.

  türkiye'de şöyle olmalı. su atıyorum 50 kuruş mu? onun depozitosu 50 kuruş olacak. 6'lı alındığında 3 tl değil 6 tl ödeyeceksin. sonra seve seve o altı şişeyi götüreceksin. olay bu.