şükela:  tümü | bugün
 • plastiklik derecesi.
 • elastiklik yeteneği sayesinde gelinen yeni ve iyi konumda kalabilme, yeni ve iyi formu koruyabilme ve kalıcı hale getirme yeteneği. yani "lastik gibi eski yerine geldi, değişmedi" yerine "değişti, dönüştü ve öyle kaldı" demek oluyor. tekamülün olmazsa olmazı.
 • düz kasların boyu uzadığı halde geriliminin artmaması özelliğine deniyor bu. uyum gösterme yeteneği yani.
 • afedersiniz çişimizi bu sayede tutabiliyoruz.
 • uyum gosterme yani adaptasyon ile karistirilmamasi gereken terimdir. plastisite; bir bireye, genetik yatkinliginin ve yasinin sundugu "potansiyelini", yani buna yetenek de diyebiliriz, zorlayip sonuna kadar kullanarak bireyin o potansiyelinin gelismesine ve cevre sartlarina gore duzenlenmesine olanak taniyan fizyolojik bir surectir.

  vucudun ihtiyacindan dogan, rast gele degil bir hedef bir yarar gozetilerek vucut tarafindan gerceklestirilir.

  erken yasta spora baslayan cocuklarin bu sporu cok daha cabuk ve teknik ogrenmesi buna guzel bir ornektir.
 • plastisite aynı zamanda sinir hücrelerinin kaybolan dejenere olan arkadaşlarının yerini doldurması anlamına gelir. gözleri görmeyen birinin dokunma duyusunun daha hassaslaşması ya da tek taraflı felç geçiren birinin karşı tarafındaki hücrelerin daha fonksiyel bir durum kazanması anlamına gelir. ilginç olan şudur ki plastisite özelliği rejenerasyondan oldukça farklıdır. bir sinir hücresi zarar gördüğünde teorik olarak asla iyileşmez. ama etrafındaki hücreler onun açığını kapatmak için daha çok çalışır. her bilimsel bilgide sormamız gereken soru buradan ne çıkarım yapabiliriz? hiç zarar görmemiş sinir hücrelerini plastisite özelliklerini kullanarak daha duyarlı insanlar haline getirebilir miyiz? teorik olarak mümkün. süper insanlar süper beyin modellerinin temelinde yatan teorilerinden biridir nörol plastisite.
 • 1. (engineering) sabit gerilme altindaki cismin deformasyonunun devam etmesi ozelligidir.
  2. (theory of art) üç boyutlu bir nesne veya öznenin barindirdigi estetik deger veya biçimlendirilme becerisi. tasarim ya da tasarimlama gücü; sanat eserinin,gerçeklikteki bir olayi dogrudan dogruya vermekteki ya da izleyicinin aklinda imgesini yaratmadaki özgül niteligi. biçime gelirlik, plastik sanatlarin belirleyici bir ögesidir. sanat eserinin plastik nitelemeye hak kazanabilmesi için, hem resimsel mesajin eser düzlemiyle bütünle$mesi, hem de doganin di$avurum aracina bagli nitelikler kapsaminda varlik kazanmasi zorunludur.