şükela:  tümü | bugün
 • death note ve bakuman'ın yaratıcıları, tsugumi ohba ve takeshi obata'nın elinden çıkmış, jump sq'da yayınlanmaya başlayan yeni manga serisi.

  death note ve reverse'e benzeyen içeriğiyle yine insan, melek ve tanrı üçlüsünü konu edinmiştir.
 • muhteşem bir is ortaya çıkmış. 3.bölümden sonra bekle bekleyebiliyorsan artik. death note un yazarindan daha azı beklenemezdi zaten. death note bittikten sonra aşırı benzer olan bu konuyla agzimiza bal çalmıştır.

  --- spoiler ---
  3. bölümden sonrasına ait bir tahminim var. sanırım esas oğlana kırmızı ok saplayan kızımız esas oğlanın hoşlandığı kız. zaten onun tarafında olduğu için ok hicbir etki göstermeyecektir. yazalım buraya da bakalım tutacak mi. ayrıca tanrı adaylarını avlayan elemanda yüksek ihtimalle ayni okulda okuyor.

  --- spoiler ---
  edit: yeniden teori sıçma zamani. farkettiğiniz gibi yaratılan dünya death note evreninin normal melekli hali. death note da ryuk yagami'ye "defteri kullanmanın bir bedeli olmadığını sakin düşünme. cennete veya cehenneme gideceğini de düşünme. bunu öldükten sonra anlayacaksin." demişti. tahminime gore defteri kullananlar öldükten sonra olum meleği oluyor ve yagami light da öldükten sonra olum meleği oldu. tahminime gore bu hikaye bittikten sonra yagami light ile alakalı başka bir manga çıkacak ve death note ile platinum end ortak bir evren olacak. bildiğiniz gibi yagami light aşırı hırslı bir karakter. öyle ki tanrı olmak istiyor. platinum end de esas oğlan tanrı olduktan sonra yagami ile tanrının mücadelesini okuyacağız gibime geliyor. fazla mi hayal gücü kastim yoksa?

  edit 2: bu manga haftalık jump sq da yayınlan miyo mu? neden her bolum en az 50 sayfa. yoksa aylık mi yayinlaniyo? bilen biri yesillendirirse sevinirim.
 • içeriği fazlaca mirai nikki'yi andıran manga.

  death note ve bakuman gibi iki müthiş manganın yaratıcıları tsugmi ohba ve takeşi obata'nın birlikte çalıştıkları üçüncü proje olduğundan yayımlanır yayımlanmaz ilk sayısı tam manasıyla "kapışıldı".

  hikaye kısaca 999 günlük ömrü kalan bir tanrının yerine geçebilecek on üç insan aday bulup her birine birer göndermesiyle başlıyor.

  buraya kadar konu mirai nikki ile neredeyse tamamen aynı. hem de yalnızca mirai nikki değil, bakuman evreninde ashirogi muto'nun yayımladığı ve büyük başarıyla ulaştığı reversi adlı mangayla da çok büyük benzerlikler gösteriyor. reversi de bu sevgili ikilinin yaratımı olduğundan herhangi bir sorun yok ancak bu iki senpainin bu kadar bilindik bir animenin konusunu neredeyse tamamen olduğu gibi almaları -en azından ilk bölümlerde- insanı biraz üzüyor.

  ayrıca unutmadan belirteyim, hikayemizin baş kahramanı, başına melek düşen (eh, ryuk'tan iyidir) mirai kakehashi.

  japonca'da gelecek manasına gelen mirainin platinum end'in protagonistnin ismi olarak seçilmesi açık seçik mirai nikki'ye bir gönderme.

  ilk bölümlerde bu benzerlik insanı biraz şaşkına çevirse de, ohba'nın hikayeyi kurgulamadaki becerikliliği, birkaç kare bile görünen bir karakterin belirli bir derinliğinin olmasıyla ortada benzerlik menzerlik bırakmıyor.

  hikaye beğenilmese bile manga sırf obata'nın çizimleri için bile okunur. o nasıl karakter dizaynıdır obata senpai?

  meleklerden biri mello'ya aşırı benzemekte gerçi. her gördüğümde duygulanıyorum.
 • dağın doğurduğu fare.