1. müdürü atilla yayla'dır. liberalizmin her kaba uyduğunu teorik olarak bilmek yetmiyormuş; kanlı canlı görmek bambaşkaymış.
  2. belediye otobüsü ve metrolardaki afişlerinde kullanılan fotoğraflardan birinde kamerayı yanlış tutan bi adam var. siz mi kameraman yetiştireceksiniz? önce kendiniz öğrenin bence...
  3. 26 adet öğretim görevlisi alımı için ilan veren yüksekokul.
    son başvuru tarihi 31 mart.
    kadrolar aşağıdaki gibi.
    basım ve yayın teknolojileri - kadro sayısı: 1
    çocuk gelişimi - kadro sayısı: 2
    endüstri ürünleri tasarımı (ingilizce) - kadro sayısı: 3
    film yapım teknikleri - kadro sayısı: 3
    fotoğrafçılık ve kameramanlık (ingilizce)- kadro sayısı: 1
    görsel iletişim - kadro sayısı: 2
    gösteri sanatları - kadro sayısı: 3
    grafik tasarım - kadro sayısı: 2
    halkla ilişkiler ve tanıtım - kadro sayısı: 1
    mimari restorasyon - kadro sayısı: 1
    radyo ve televizyon programcılığı - kadro sayısı: 1
    yeni medya – sosyal ağ yönetimi (ingilizce) - kadro sayısı: 3
    ingilizce hazırlık programı -kadro sayısı: 3
  4. türk eğitim sisteminin, dershanelerden sonra ekmek kapısı olan özel meslek yüksekokullarından biri olarak; 2 yıl önce eğitim öğrenim döneminin başlamasına çok kısa bir süre kala alel acele açılmış bir okul. sinan çetin belki gayet iyi niyetli ve idealist bir biçimde bu okulu kurmuş olabilir veya tamamen parasal kaygılarla açmış olabilir ama başladığı işi yarıp bırakıp gittiği gayet aşikar. okulu, dönemin henüz başında riva vakfına devrederek bir nevi kaderine terk ettiği kesin.

ister ilköğretim okulu olsun, ister lise, ya da üniversite, her okul açıldığı sene sıkıntılar çeker. okula kilometrelerce uzakta ve ulaşımı olmayan bir yurt şüphesiz giderilebilecek bir sorun ama giderilmemesi üzücü. hocaların bazılarının ilk mezunlarına uyguladığı kötü davranış ise satış yaptıktan sonra müşterisinin suratına bakmayan pişkin satıcıları andırıyor. hali hazırda her kurumun çalışanlarının asık suratlı olmasına alışkın olmamıza rağmen bu davranışı eğitimcilerden görmek üzücü.

öte yandan, okulun özel okul olduğu ve meslek yüksek okulundan ziyade insanlara 2 yıllık kurs-sertifika ve iş bulma imkanı sağlamasına rağmen özellikle staj, uygulamalı eğitim ve iş bulma vaadlerinin görmezden gelinmesi ise skandal düzeyde bir davranış biçimi. benzer şekilde, ilk mezunların tamamına yakınının burslu olduğu gerçeği ve mezunların ötekileştirilip umursanmaması ise üzücü.
  5. balat'ta 2 yıllık okul. sinan çetin kurmuş ama altından kalkamayınca sanırım devretmiş.
  6. açtıkları kadroya, yaptıkları duyuruya inanılmaması gereken okul.

zira, aynı bölümde biri türkçe, biri ingilizce iki tane kadro açıyorlar. ingilizce olana başvuru yapıyorsunuz ve ön değerlendirmelerin açıklanacağı gün internetin başında, sayfayı iki dakikada bir yenilemek suretiyle sonuçları bekliyorsunuz. sonuçlar gecenin bir vakti açıklanıyor ama sadece bazı kadrolar için. sizin başvurduğunuz kadronun ön değerlendirme sonuçlarını öğrenmek için ertesi gün telefon açıyorsunuz ve insan kaynakları ile görüşüyorsunuz..

--- "o kadroya yapılan bütün başvurular geçersiz olduğu için duyuru yapamadık." diyorlar!
    --- "ama ben başvurumu yaparken görevli tüm belgeleri kontrol etti, bir eksiklik olmadığını söyledi. nasıl "geçersiz" olabilir ki benim başvurum?"
    --- "ingilizce belgeniz yoktur."
    --- "vardı."
    --- "puanınız yetmiyordur, biz en az 80 istedik."
    --- "benim puanım 90."
    --- "deneyiminiz yok o zaman."
    --- "deneyimim var, ama zaten master yapmış olanlardan çalışma belgesi istemediniz."
    --- "o zaman cv eksik."
    --- "yök formatındaki cv'den başka bir de daha detaylı bir cv ekledim, orada deneyimlerimi de görebilirdiniz.."

ertesi gün değerlendirmeyi yapan kişi ile görüşmek için yeniden aramanızı isterler. nafile olduğunu bile bile ararsınız.. bu kez insan kaynakları sadece bir aylık bir deneyiminiz olduğunu iddia eder. karşı çıkarsınız, birçok farklı yerde toplamda iki seneyi aşkın deneyiminiz vardır oysa. zaten sorun bütün bunlar da değil. bahaneler uydurmaya hiç gerek yok. nasıl olur da bir duyuru yapamazlar? nasıl olur da sizinki dahil tüm başvurular geçersiz sayılmıştır..? sonunda değerlendirmeyi yapan yetkiliye bağlarlar, telefon kesilmeden önce birkaç bahane daha dinlersiniz..

--- "başvurduğum kadroyla ilgili bir sonuç açıklanmadı, bilgi almak için aradım, tüm başvuruların geçersiz olduğunu söylediler."
    --- "biz sizi yetersiz bulduk. yeterli bulduğumuz üç kişiyi de arayıp sınava çağırdık."

bir sürü bahanenin arkasına gizlenip her şeyi yüzlerine gözlerine bulaştıran insanlar çalışmakta bu okulda. beni ya da herkesi yetersiz bulabilirler ama sonuçları açıklamak zorundalar. ösym'nin koyduğu kurallara göre, bir açık pozisyon için dört kişi sınava çağrılır. bu dört kişinin ales ve ingilizce sınav sonuçlarına, lisans ve yüksek lisans ortalamalarına ve eğer istenmişse deneyimlerine bakılır. tüm bunlar okulun resmi internet sayfasından, puan ortalamaları ve sıralama detayları da verilerek duyurulur.

diğer türlü açılan kadroda, yapılan değerlendirmede ve mülakatta şaibe olduğu sonucuna doğal olarak varılır.

ama! nerede şaibe yoktur ki? bir başka okulda, üstelik devlet okulunda ön değerlendirmeyi birinci olarak geçersiniz. kurallara uygun bir şekilde duyuru yapılır. herkes herkesin puanını görür. aranızda 30 puan fark olan ve listede sonuncu durumdaki kişi mülakat sonunda kadroyu alır. siz de bakakalırsınız. hatta iletişim fakültesine, ilahiyat mezunu birinin alındığını öğrenirsiniz ve şaşkınlığınız katlanarak artar. yani maalesef plato meslek yüksekokulu, türkiye'de akademinin ne ilk ne de son yüz karasıdır.
  7. şu sıralar işkur'un desteği ile sosyal medya uzmanlığı eğitimi veren meslek yüksekokulu.

plato meslek yüksekokulu hakkında bilgi verin