şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  fakir: sen neden savaşa katıldın?
  zengin çocuk (chris-charlie sheen): sadece fakirlerin savaşa katılması beni rahatsız ediyordu, bundan katıldım.
  fakir: bunu söylemek için bile zengin olmak lazım.

  --- spoiler ---
 • "rejoice o young man in thy youth..." -ecclesiastes. bu yazı ve fondaki müzik bile yeter aslında. filmin açılışında chris casa tipi kargo uçağından inip yürürken karşıdan bir grup asker geçer sanki onlar gelmiş, diğerleri geri dönüyorlarmış gibi. gidenlerden sona doğru bir tanesiyle göz göze gelirler. sanki gelecekteki haline bakıyormuş gibidir. ruhu yaralanmış ve çökmüş bir yüzle, masumiyetini kaybetmiş bir şekilde ve savaş ruhunu kirletmiş gibi kararmıştır yüzü. en iyi -vietnam-savaş(karşıtı)filmlerinden, oliver stone un salvador dahil en iyi filmidir filmi yarı otobiografik olmak la birlikte chris karakteri bir bakıma kendisidir vietnamda geçirdiği savaş yıllarının sonucu olarak bunları filmlere dönüştürmüştür platonda dahil bir vietnem üçlemesinden bahsedilir bunlardan ilkidir 6.5 million $ a mal olmuş ve o sene bazı ödüllere layık görülmüştür. filmde gönüllü bir er in gözünden vietnam kabusu aktarılır savaşın ortasında sınır devriyesi olarak bir taraftan vietkong larla savaşırken diğer taraftan vietnam halkının sadakatinin belirsizliğinden doğan kuşku ile bocalarlar. bunlara ek olarak bölüğün içinde süregelen baş çavuşla, çavuşun rekabeti arasında sıkışıp kalmışlardır film bu karmaşada ölmemeye çalışan amerikan askerlerinin vietnemda yaşadıkları tecrübeyi gözler önüne serer filmin tek kusuru vermek istediği mesajı fazla açıkça vermek istemesidir(ki oliver stone un genel zaafıdır) eğer bunu kapalı bir biçimde yapabilseidi türünde çok daha öne çıkabilirdi genede savaş psikolojisini iyi yansıtmış hayatın ne cehennemde olduğunu, vicdanın ağır baskısını hissettirebilmiş bunu gerçekçi bir anlatımla adeta ağıta çevirebilmiş savaş filmi.
  - o iyi bir vietnamlı iyi ve ölü...
 • "bir olmasi gereken vardir,bir de gercekten nasil olduğu"
  (bkz: replik)
 • chris taylor ın kaskında yazan `when i die bury me upside down so the world can kiss my ass` cümlesiyle hatırlayacağım muhteşem film.
 • bu filmi çocukken izlemiştim ve çok etkilendiğimi hatırlıyorum. az önce tekrar izledim, ve bence bu vietnam üzerine yapılmış en iyi film.

  --- spoiler ---
  gidilen vietnam köyünde chris'in şiddetine maruz kalan, daha sonra da bunny tarafından katledilen savunmasız ve özürlü vietnamlının sahnesi gözümün önünden gitmiyor. çok rahatsız edici bulmama rağmen defalarca izledim bu sahneyi. boğazıma koca bir yumruk oturdu. bu film aklımda hep bu sahneyle kalacak. yaptığım bütün kötü davranışlardan dolayı kendimi sorgulamaya başladım film boyunca bu sahneden dolayı.
  --- spoiler ---

  edit: bahsettiğim sahne bu

  16 mayis 2013 edit: su filmi izleyip de "neresi savas karsiti" diyenlere sunu diyorum sadece: bu filmi izleyip de "savas kotu bir seydir" diyemiyorsaniz sorun sizdedir.
 • elli beş küsür kez izlediğim ama her seferinde malum kasaba sahnesinde gözyaşlarımı tutamadığım başyapıt.

  --- spoiler ---

  filmde eğreti duran çok az nokta var. bazı diyaloglar klişe ve hiçbir zaman çok iyi bir oyuncu olamayan, hep vasat bir oyunculuk sergileyen charlie sheen bu filmde de rolün tam anlamıyla hakkını veremiyor. william defoe ve psikopat çavuş rolündeki tom berenger ise rolü yaşamış adeta.

  kasabaya tepeden baktıkları ilk sahnede, her seferinde benim gözler yaşarıyor.`

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  film, zamanında sscb sinemalarında da gösterilmiş ve elli iki hafta kapalı gişe oynamış. hatta doğu blokunda en sevilen amerikan filmlerinden biridir, zira sscb karşıt propaganda filmi çekse, bundan iyisini çekemezdi.

  --- spoiler ---
 • kubrick gibi bir sinema dehasının beğenisini kazanmış çok başarılı bir savaş karşıtı filmdir.
  kubrick'ten söz açmamızın nedeni ise üstad efsaneleşmiş filmi full metal jacket'ı hazırladığı sıralarda bu filmin vizyona girip ortalığın tozunu atmasıydı. kubrick ise kendi filmini bekletmemiş 1986 yapımı platoon'dan hemen bir yıl sonra metal zarflı mermiyi hazneye sürmüştür.
  bu iki film ile birlikte the thin red line'ı birbirlerinden habersiz üç farklı yönetmenin aynı zamanlarda çektiği kusursuz bir trilogy olarak düşünmüşümdür hep.
 • bir askerin hangi ırka mensup olursa olsun, hangi ülkenin ordusunda hizmet ederse etsin, politikadan bihaber, savaş gibi saçma bir fikrin bir ormanda onu meslektaşını öldürmek zorunda bırakmasını betimleyen, sıkıntının, üzüntünün, öfkenin ve çaresizliğin çok iyi tasvir edildiği bir oliver stone başyapıtı.
 • oliver stone'un 86 yapimi savas karsiti vietnam filmi.en iyi film,ses,editor olarak oscar kazanmis.
  muzikleri harikadir(adagio for strings). oliver stone'un vietnam savasini bizzat yasamasi sonucunda bole bi film cikmistir. tom berenger'la william dafoe en iyi yardimci oyuncuya aday olmustur. charlie sheen "chris", forest whitaker " big harold",william dafoe "sergeant elias",tom berenger "barnes" rollerinde superdir.
 • şöyle bir trivia bilgisi vardır film hakkında; barnes'ın baş yalakası çavuş o'neill bir sahnede barnes'ın sigarası yakmak ister. havalı bir şekilde zippoyu çakar ama çakmak yanmaz. birkaç saniyelik şaşkınlık olur herkes birbirine şöyle bir bakar, o'neill tekrar asılır, ikinci hamlede bu defa çakmak yanar. oliver abinin hoşuna gider bu doğal vaziyet. sahneyi tekrar çekmez, o hali ile filmde kullanır.