şükela:  tümü | bugün
 • 1987 yilinda hollandanin delft teknik universitesinde gelistirilmis, geoteknik muhendisligi projelerinde kompleks problemleri sonlu elemanlar yontemi yardimi ile cozebilmeye yarayan, deformasyon analizleri, stabilite analizleri, dinamik analizler, zamana bagli davranis analizleri yapan ve yapi ile zemin arasindaki iliskiyi modelleyen guzel ve oldukca pahali bir yazilim.
 • ilk defa actiginizda bu ne yani nasil cozuyor bu dememe neden olan yazilim. input, calculations, output ve curves olmak uzere dort tane moddan olusmaktadir.
 • her bi insaat safhasi icin cozum yapabilen pek bi mutevazi ara birimli program. "initial conditions" durumunda plastik nokta bulunuyorsa sictiniz demektir.
 • inşaat, jeoloji, maden mühendisleri tarafından kullanılan zemin, yapı modelleme ve analiz programıdır. türevlerine nazaran oldukça kullanışlı olmakla birlikte, zemin sınırları ve özellikleri verildikten sonra oluşturulan zemin ağı birimleri oldukça stabildir. böylece daha sağlıklı neticeler elde edilebilir. en basit ambar temelinden, büyük çaplı tünellere kadar kullanım imkanı vardır.
 • değeri 27.000 euro olan sonlu elemanlar yöntemi ile çözümleme yapan (bkz: mesh) geoteknik programı. bu programı genellikle inşaat mühendisleri kullanır. 2d ve 3d olmak üzere iki versiyona sahiptir. zeminde ve yapının etkileşimde olduğu bölgelerdeki deformasyonları hesaplar, şevlerdeki güvenlik katsayısını hesaplar programdır. barajlar, fore kazıklar, istinat duvarları vs. yapıları bir güzel çözümler. plaxis 8.2 versiyonu kırık halde piyasada mevcuttur, fakat plaxis 2011 yok. crackli versiyonunu bulan olursa bir mesaj atsın lütfen.

  eğitim dökümanı için http://www.4shared.com/…_kilavuz.html?cau2=403tnull
  https://www.plaxis.com/…download=2d-2-reference.pdf
 • aslında bu programı kullananların büyük çoğunluğu elasto plastik model parametrelerini kullanıp genel stabilite ve kaba deplasman hesapları yaparlar. insan düşünmüyor mu, bu kadar para verince yerine bu basit modelleri kullanan daha ucuz programlar yok mu diye. kaç kişi cam clay veya hardening modeli analizi yapıyor? niyetlense buna, zaten parametreleri tespit edebilecek deney sayısı ve kalitesi neye mal olacak?

  iyi bir pazarlama stratejisi, ve kullanıcılarının işin mühendisliğine hakim olmamaları sebebi ile özetle sineğin balyozla öldürülmesi şeklinde açıklanacak kullanımı olan programdır. yahu, acaba kaç tane göçme, aşırı deplasman durumu plaxis ile hesaplansaydı olmazdı diye gerekçelendirilebilir?

  bu kadar para vermek yerine, işe hakim bir geoteknik mühendisinin görevlendirilmesi çok daha faydalı olabilir. geoteknik mühendisliğinde belirsizlikler göreceli büyük olup, yapısal mühendislikte olduğu gibi kesin hesapları çok da anlamlı kılmaz. onun yerine parametrelerin sağlıklı tespiti, etüd kalitesi, belirsizlik analizi, jeoloji bilme çok daha hayati rol oynar. çoğu zaman işveren zaman olarak sıkışmış olup, sizin hesabınızın kesinliği umurunda değildir. nitekim önemli bir projenin 1 ay gecikmesi, detaylı analizlerin sağlayacağı maliyet azalımını rahat yutabilir.

  sağlıklı etüdlerle belirle parametrelerini, kitapta gösterildiği şekilde elinle hesapla, yanlış iş olursa gel beraber yakalım bu inşaat mühendisliği bölümlerini. boşver bilgisayar animasyonunu, onun sağlamını pixar yapıyor zaten. inşaat mühendisliği ise çoğu zaman geçmiş deneyimlere dayanır ve bunların çoğu da teorik yöntemlerle analizi yapılıp incelenmiştir. doğrulanmış analizleri, hesap yöntemlerini boş mu vereceksin? makul olmak lazımç
 • muadilleri rocscience rs2 ve rs3 ile midas gts nx olan programdır. benzer işleve sahip farklı yazılımlar olmakla birlikte türkiye’de en çok kullanılan geoteknik mühendisliği yazılımı yukarıdaki 3 yazılımdır denilebilir. teşbihte hata olmaz derler. plaxis deyim yerindeyse apple; midas gts nx ise samsung’tur.
 • inşaat sektöründe kullanımı ve detaylı bilgi bkz: plaxis programı nedir? nerelerde kullanılır?