şükela:  tümü | bugün
 • java için kullanımı gayet rahat ve pratik, mvc desenini kullanan bir web framework'ü. detaylar çok iyi düşünülmüş. ileride daha da yaygınlaşır sanırım.
  http://www.playframework.org/
 • spring ve struts'tan asıl farkı repl shell'i ile hızlıca uygulama oluşturmanızı sağlaması ve daha lightweight olması.
 • stateless (restful) bir modele sahiptir. yani kullanıcının yapacağı işlemler (örn. session) server-side'da kalıcı bir etki bırakmaz. (örn. session içeriği cookie ile taşınır) öte yandan cache mekanizması bu kuralı elbette biraz bozmak zorunda. güzel modülleri var, kolayca app engine üzerinde derleyip hiç google'ın datastore api'siyle uğraşmadan siena framework'üyle persistance layer'ınızı yaratabiliyorsunuz. oauth modülü, gae modülü, scala modülü (evet scalayla süper rahat yazılabiliyor), crud (scaffolding) modülü, pdf modülü falan onlarca modül içinde bulunuyor. rahat bir framework. banka sitesi gibi enterprise işler yapmadığınıza göre gidip spring, struts kullanmanıza hiç gerek yok, play burada bütün işleri yapıyor.

  fransız bir eleman olan guillaume bort tarafından geliştirilmiş fakat kullanımı gittikçe yaygınlaşan bir framework. e-posta grubu da oldukça kalabalık. sıkıntınız oldu mu rahat çözüyorlar.
 • zamaninda spring roo ile kasilastirma gafletinde bulunmustum. roo'nun sagladigi agility, enterprise kafalarin agile anlayisina uygun yapilmis. daha cevik gelistirme framework'leri gormus adamlar roo'nun ne gibi bir angarya oldugunu anlayacaklar ve play!'i tercih edeceklerdir. hakkinda http://fehmicans.net/…y-uygulamasinin-proje-yapisi/ adresinde turkce bir video var.
 • server icin netty kullanir.
 • 2.0 versiyonuyla birlikte typesafe stack'e katilinmasi karari alinmis. https://groups.google.com/…ay-framework/bved4o77ate

  (bkz: scala)
 • (<2.0 icin konusuyorum) ne yazik ki module sistemi yeterince guzel calismamaktadir ve app'lerin icine kopyalanmaktansa disarida ortak bir yerde tutulur. bir app icin acip module'u degistirdiginizde diger uygulamalariniz patir patir sicar. bunun tek yolu da modulu play/modules/moduladi klasorunden uygulamanizdaki modules/moduladi klasorune kopyalamak.

  cirkin bir sey ama baska care ne yazik ki yok. ayrica cogu modulu de primitive veya premature bir development'a sahip olup ne yazik ki cok profesyonelce gelistirilmis ve test edilmis urunler degildir. bu yuzden ciddi isler icin kullanmadan once iki defa dusunmekte veya bol bol test yazmakta fayda var.
 • 2.0 final versiyonu cikmistir. cok sukur ki hala java developer'lari destekliyorlar mantikli bir sekilde. fakat butun 3rd party modullerin 2.0'a gecirilmesi gerekiyor ne yazik ki mantikli isler cikarabilmek icin. goc etmek de kolay olmayacak gibi gorunuyor, ozellikle template engine bastan asagi degismis. bunun yaninda websocket ve akka destegi cok ho$ olmus. guzel gunler gorecegiz, gunesli gunler.
 • 1.2.5 sürümünde jdk 1.5 desteğinin kesilmesi gündemde.

  https://groups.google.com/…k/slry5qxuyu0/discussion