şükela:  tümü | bugün
 • "play it again sam" aslında casablanca filminde geçmeyen bir repliktir. orijinalinde "play it, play as time goes by" seklinde tekabul eder.
 • woody allen'ın yazdığı ve diane keaton'la birlikte oynadığı film
 • woody allen nın yazdıı bir tiyatro oyunu filmi olduğunu bilmiodum. bir film eleştirermeninin (allan)kaybedenlerle dolu haşamını anlatır. allan nın oyundaki öğüt vericisi (ak sakallı dede misyonu) humprey bogart tır
 • (bkz: replay sam)
 • şu sıralar tiyatro fora tarafından barış manco kültür merkezinde carsamba geceleri saat 20:30 da oynanan oyun
 • tarihsel bir tartismaya en son belgeler * isiginda son vermek için asagidaki bölümü sunuyorum bilgilerinize. (parantez içinde, filmin baslangicindan beri geçen zaman hatirlatilmaktadir).
  [elsa rick's 'e gelmistir, sam onun yanina gelir seyyar piyanosuyla. biraz muhabbet ederler. sam bana burda çalmam için para veriyorlar der gibi piyanosuna döner].
  ilsa - some of the old songs, sam.
  sam -yes, ma'am
  [sam bir seyler çalar].
  ilsa -play it once, sam. for old time's sake.
  sam - i don't know what you mean, miss ilsa.
  ilsa - play it, sam. (31'00). play as time goes by (31'03'').
  sam - i can't remember it. i'm a little rusty on it.
  [ilsa hatirlatmak için mirildanir. sam çalmaya baslar.]
  ilsa - sing it, sam. (31'32'').
  [sam çalmaya söyleyerek devam eder, biz de ister istemez mirildaniriz. yan siralardan hisst derler. o sirada rick kumarhane bölümünden çikar ve irkilir]
  rick - sam, i thought i told you never to play… (32'07'').
  [sam kafasiyla ilsa'yi isaret eder ve belediye zabitasi geldiginde seyyar piyanistler ne yaparsa onu yapar, sandalyesini kapar ve piyanosunu iterek kaçar].
  (…)
  [bar kapanmistir…rick ve sam basbasadirlar. rick içmeye koyulmustur].
  rick - they grab ugarte (almanlarin o gece öldürdükleri arkadasi), then she walks in. that's the way it goes. one it, one out… sam !
  sam - yes, boss.
  rick - if it's december, 1941, in casablanca, what time is it in new york ?*
  sam - what -- ? my watch stopped.*
  rick - i bet they're asleep in new york. i bet they're asleep all over america… *** [rick masaya bir yumruk atar] of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine… * what are you playing ?
  sam - a little something of my own.
  rick - stop it. you know what i wanna hear.
  sam - no, i don't.
  rick - you played it for her, you can play it for me.
  sam - i don't think i can remember.
  rick - if she can stand it, i can. play it ! (36'45'').
  sam - yes boss.
  [sam çalar ve söyler. biz de mirildaniriz. yan siralardan bir sey demezler artik.]
 • casablanca'daki sözün "play it again,* sam" zannedilmesinin nedeni woody allen'in oyuncu olarak göründügü ilk filmlerden birisidir, evet. harbert ross'un 1972'de, woody allen'in yazdıgı "play it again, sam" piyesinden uyarladıgı filmde, aynı woody allen bogart hayranı bir sinema fanatigini canlandırır. kafasını o kadar takmistir ki bogart'a, karısı dayanamaz, bosanır. bunalıma giren kahramanımız* o psikiyatrist senin bu psikalanist benim gezerken diane keaton'a rastlar ve this is the beginning of a beautiful friendship der** ****.