şükela:  tümü | bugün
  • çaylağından büyük ustasına kadar her seviyede oyuncu bulunabilen, profesyonel bir satranç sitesi. küçük bir yazılım gerektiriyor.

http://www.playchess.com/
  • an itibarı ile 292.639 kayıtlı kullanıcısı ile dünyanın en fazla ziyaretçiye sahip online satranç platformudur.

bünyesinde; raffael nicki ile garry kasparov, dünya sıralamasında 6. olan dmitry jakovenko, 15. boris gelfand, 18. shakhriyar mamedyarov, 19.vugar gashimov vs. gibi onlarca yıldızı barındırmaktadır.
  • çoluk çocuğun 2000 rating yaptığı gerçek satranç gücünü ölçmekle uzaktan yakından alakası olmayan bir sitedir.
  • bazı alman oyuncuların türk oyunculara karşı ırkçı bir tutumu da söz konusu.
  • bir aralar ingiliz büyükusta nigel short'un da sıklıkla maç yaptığı platform. maçlarını izlemek keyifli oluyordu uzun süredir görünmüyor.
  • "standart ayarları" tıklayınca pencerelerin griden pempeye döndüğü platform, eski halinede getiremiyorsun(ya da ben bilemedim) (bkz: ben böyle standartın)
    bu da kullanma kulavuzuymuş; (bkz: http://www.tsf.org.tr/playchess-kilavuzu)
  • bir zamanlar burada alpachino rumuzlu, profilinde türk bayrağı kullanan 3000 rating civarı bir gm vardı. sürekli 1|0 bullet maçlar atardı; inanılmaz hızlı ve doğru oynuyordu. sırf adamın maçlarını izlemek için gelirdim. gerçek kimliğini öğrenemedim, hala merak ederim.

edit: gamil agamaliev imiş.
  • film izler gibi satranç maçları izlediğim harika oluşum. bilenler bilir, çocukken internette çok yaptık, maç başlayınca aynı anda güçlü bir satranç programı açılır ve rakibin hamleleri girilir. oyunu programa oynatarak güle oynaya maç kazanılır. bundan yaklaşık 10 yıl önce bu hileyi bu site nasıl anlıyorlarsa algılıyor ve tüm lobilere kırmızı renkte ilan geçiyordu işte şu şahıs hile yapıyor olabilir diye. hilede ısrar edince de banlıyordu. muhtemelen aynen devam ediyordur. kalitesinin anlaşılması yönüyle önemli.
  • çok da kaliteli değildir. hile yapan ve yakalanmayan çok oyuncu var. bulletta zaman hilesi yapan çok mesela. oynarken adama yazıyorum hile yapıyorsun diye, sanki sen yapmıyon mu diyor :)
  • içine tükürdüğümün sitesi affedersiniz, ulan bir site bu kadar mı kasar ya ? macbook'ta insan bir uygulama yapar,yapmamışlar,sitesinden de bağlanmak zulüm,bağlanınca da maçın son dakikalarında sizi oyundan atabiliyor,maçı kaybediyorsunuz,allahın belaları bir site bu kadar nasıl kasar ya,chesscube,facebook,instigram vb. kasmıyor ama bu şerefsiz hep aynı,çıldırmamak elde değil.