şükela:  tümü | bugün
1339 entry daha
  • alıp almama konusunda kararsız kaldığım oyun. uzun süredir takip ediyorum, videolarını izliyorum ve bir kaç defa da oynamışlığım var arkadaşın bilgisayarında. hakkında yapılan şikayetleri çok da takmıyorum. bilenler bilir steam'de free to play heroes and generals var. ve inanın bana göre pubg şu an bağlantı ve hile konularında h&g'den çok daha iyi durumda.

oyun konusunda da öyle çok acayip hırslı bir insan değilim, yok atış mekaniğinde şu spray dediğiniz atış taktikleri olsun vs o kadar kasacak bir adam asla değilim, oyunun en sevdiğim yanı loot kısmını bir şekilde atlatabilirsem yaşattığı gerilim ve heyecan, ben buna bitiyorum ve bana kalırsa oyunun en vurucu noktası da burası o yüzden çatışma şikayetleri de umrumda değil. aklımdaki tek soru işaretim, laptopımın performansı. gta v ve the witcher 3 wild hunt'ı dörder defa bitirdiğim bir laptopım var, internette can i run it temalı sitelerde laptopım için o oyunlara da olur vermiyor pubg'ye de olur vermiyor ama diğerlerini büyük sıkıntılar yaşamadan bitirdim ama işte soru işareti burada, bu oyun online.
  • 900 saate yaklaştığım, şikayetlerimi ve yeni başlayan arkadaşlara naçizane tavsiyelerimi paylaşmak istediğim oyun.

önden şikayetlerimi yazıp aradan çıkaracağım:

bu oyunu ne kadar iyi tasarladılarsa bir o kadar kötü yönetiyorlar.

15-20 günde bir 3 gb veya daha büyük güncellemeler geliyor (ki bu türkiye gibi kota garabeti olan bir ülke adına korkunç) ancak asla asıl çözmeleri gereken şeyleri çözmüyorlar. hatta birkaç gün ya da saat içinde gelecek 25-300mb’lık patchlere kadar oyun ciddi anlamda buglanabiliyor. fix için çıkarılan güncellemelerden önce olmayan hatalar bir anda peydah oluyor.

bazen silahlar arızalı gibi ateş ediyor. illa şahit olmak isterseniz örneğin arada sırada alın ak’yi spray bile değil tek tek ateş edin. eminim birkaç denemede bazı mermilerin tuhaf yerlere gidebildiğini göreceksiniz.

bana göre en büyük probleme gelince; kesinlikle desync denilen senkronizasyon problemi. bazen rakibinizden kan çıktığını gördüğünüz vuruşlarda death cam izlediğiniz zaman aslında ıskaladığınızı göreceksiniz. bunun yanında siper arkasına geçtiğiniz halde vurulma olayı da çok sinir bozucu oluyor.

buna ek olarak ping problemini de söylemem lazım. silahınız daha önce patlamasına karşın yine siz ölebilirsiniz çünkü avrupalılar gibi server’ın üzerinde oturmuyorsunuz.

neyse çok da gömmek istemiyorum çünkü hatalarına ve eksiklerine karşın en gerçekçi tasarlanmış battle royale oyunu pubg ve bu da bana hitap etmesine yetiyor.

şimdi sayın beyler ve bayanlar; bu oyunu öğrenmek de geliştirmek de oldukça zaman alıyor. dolayısıyla sabırlı olmak anahtar diyebilirim.

sanhok haritası daha küçük olduğundan ve alan ilerleme süreleri daha kısa sürdüğünden bence oyuna alışmak için çok daha ideal. aynı zamanda daha çok loot olduğu için türlü silahları da deneme şansına sahip oluyorsunuz. o yüzden gelişmek için mini royale’i seçin.*

en ucuzundan dahi bile olsa bir gaming kulaklığa sahip olmak ve ses kasmaya alışmak çok önemli. duyduğunuz ayak veya silah seslerinin hem yönünü hem mesafesini kestirebilmek sizi av olmaktan çıkarıp avcı yapacak belki de bir numaralı unsur.

çemberleri ve çemberde bulunduğunuz yeri iyi takip edin. eğer merkezdeyseniz her yerden tehlike gelebilir dolayısıyla her zaman tam ortada olmak pek iyi bir fikir değil. kenarda iseniz esas dikkatinizi vermeniz gereken taraf alanın dışı ve sınırlarıdır. süre azalırken çemberin hemen sınırından dışarıya doğru pozisyon alırsanız çok daha fazla düşman göreceksiniz, bu da ateş etme konusunda pratik yapmanıza yardımcı olacaktır. koşarken alt tuşuyla sağınıza, solunuza ve arkanıza sık sık bakmayı unutmayın. bu oyunda rakibi ilk gören yüzde 80-90 o çatışmayı kazanır.

barzo gibi her gördüğünüz düşmana ateş etmemek çok önemli. ateş etmeniz, susturuculu silahla bile olsa, yerinizi belli etmeniz anlamına gelecektir. çatışmaya girdiyseniz hemen yer değiştirin. hatta çatışmada dahi sürekli yer değiştirmeyi başarabilirseniz rakipleriniz sizi eski yerinizde ararken, siz de başka bir açıdan gelip onları kolaylıkla gafil avlayabilirsiniz.

silah parçalarını tamamlamak, ateş ederken çömelmek ve mouse’unuzu spray esnasında aşağı çekmek atışlarınızı daha isabetli hale getirecektir. özellikle mouse hareketini kas hafızanızda yer edene kadar özellikle denemekte fayda var. oyun ayarlarından dikey hareketle ilgili ayarı 1.00’ın biraz daha üzerine getirmek de yardımcı olacaktır. bir de dpi’ınızı düşürmeye çalışın. ilk başta çok yavaş gelebilir ama insan çabuk alışıyor. ben 1000 dpi’dan 400’e inmeyi başardım. yine oyun ayarlarından genel hareket hassasiyetinizi arttırıp; ads ve scope hassasiyetlerinizi düşürmek işe yarayacaktır.

youtube’da hangi silahın nasıl işlediği, hangi silah parçalarının ne için daha faydalı olduğuna dair videolar var. izlemenizi tavsiye ederim. bunun dışında nerede ne yapılması ve nasıl ateş edilmesi gerektiğini de yine iyi yayıncıların video veya yayınlarını izleyerek çok daha çabuk öğrenebilirsiniz hatta ufkunuz açılır diyebilirim.

oyunu tek başınıza veya tanımadığınız insanlarla oynamak yerine arkadaşlarınızla oynarsanız çok daha keyifli olabiliyor. bir de unutmayın ki en iyi oyuncular bile bu oyunda sürekli kazanmıyor.

iyi oyunlar, lezzetli tavuklar dilerim.
  • bir iki ay oynadıktan sonra alışırım diye düşündüğüm ama hala alışamadığım oyun. mobilde çatur çutur adam vuruyorduk, pc ye geçelim biraz da burada avlayalım milleti dedik meğer öyle olmuyormuş. mobilde vurduklarımın çoğu botmuş zaten. yıllarca moba oyun oynadıktan sonra fps oyuna geçince afalladım. paraşütle geç iniyorum, ben silah alasıya kadar adamlar tam teçhizat karşıma dikilmiş oluyor. pusup birilerinin gelmesini bekliyorum, adamı görüp sıkıyorum dönüp iki kurşuna indiriyor beni, ben koşarken birileri sıksa nereden geldiğini anlamadan ölüyorum. iki aydır oynuyorum 1 defa 2. 2 defa 3. oldum. vurduğum maksimum adam sayısı 2. biraz daha zorlamalı mıyım yoksa mis gibi lolüme devam edip flame feed küfür kıyamet mutlu mesut mobacılığa devam mı kararsızım.
  • hayaller aleminde yaşayan biri olarak fortnite gibi cross-play olmasını dilediğim oyun. yakın zamanda ps4 için h1z1 çıkmış olmasına rağmen tam olarak pubg hissini vermiyor. nedeni ise oyuncu sayısı ve oyuncu kalitesidir diye düşünüyorum. pek hastası olmadığım bir tür olsa bile bu battle royale işi , genel anlamda gördüğüm kadarıyla son 20'ye kalıp alan iyice daralmadığı sürece iyi oyuncularla karşılaşamıyorsunuz. tabi biraz şans işi de battle royale mantığının içinde fakat yine de bir şey çok seviliyorsa mutlaka bir nedeni vardır diye düşünüyorum. bu nedenle diğer oyunlardan tam olarak pubg hissini alamadığımı söylemem gerekiyor.

fortnite ile birlikte başlayan bu cross-play battle royale oynama şansı insanları pc'ye göre daha ucuz olan konsollara itti. aynı zamanda fortnite'ın konsollarda da klavye mouse kullanımına izin verebiliyor olması oyuncu sayısını oldukça yükseltti. pubg'nin ücretli, fortnite'ın ücretsiz olması durumunun tam olarak oyuncu sayısını etkileyip etkilemediğini söyleyemem. fortnite, düzenli bir şekilde cross-play işini diğer platformlara da taşırken, pubg'nin, geleneksel, platforma özel serverlarla ilerlemek istemesi ilerleyen günlerde başına zor durumlar açabilir. yakın zamanda xbox ile bir hamle yaptı onu unutmuşum ''now or never'' hatırlattı sağolsun fakat yine de cross-play olmayışı pubg'yi zor durumda bırakıyor.

kişiden kişiye göre değişebilir bir mantıkla düşünürsek ben pubg'yi daha hardcore bir oyun ve oyuncu kitlesine sahip olarak görüyorum. konsolda pubg cross-play olsa ve konsoldan oynayanlar için auto-aim olsa açıkçası benim çok canımı sıkar. pubg'nin de bu ve benzeri konuları düşünerek oyuncu kitlesini dinlemek istemesi sonucu kendi kendini tüketebilir. fortnite ile başlayan cross-play işi yakın zamanda diğer oyunlara da sıçrayacaktır. bu durum oyun yapımcılarını ve oyun sektörünü nasıl etkileyecek ileride göreceğiz. fakat pubg , şubat ayından beri süregelen oyuncu kaybını önleyemediği sürece bağımlı oyuncuları dışındaki tüm oyuncularını kaybedecek gibi duruyor. çok kısır bir sürece girdi oyun. bu kısır süreçten cesur bir hamle ile çıkabilirse kendini kurtarır. fakat yapacağı bu hamlenin oyun sektörüne ne gibi bir katkısı ve etkisi olacağı konusu da ayrıca tartışılması gerekiyor. nitekim oyun firmaları, oyunları cross-play yapmaya çalışırken karşımıza kalitesiz onlarca oyunla çıkarlarsa 80'li yılların başında yaşanan konsol ve oyun krizi gibi bir krizi de bekleyebiliriz.

her şeyde bir hayır vardır diyerek yolumuza devam ediyoruz bakalım.
  • oyun mu update mi tam olarak anlayamadım.

tanım: update
  • oyunun ilk 100 saatinde yaşadığım o korku, heyecan gibi bir çok duyguyu artık yaşayamıyorum 700 saat sonrasında ama halen zevkli bir oyun, daha da uzun süre oynarım gibi.

şöyle bir sıkıntı var ama, oyun single modda artık zevk vermiyor. duo ya da squada beraber girdiğimiz arkadaşlar da ya noob ya da çok iyi. noobların yanında kendilerine belirtmesem de sıkılıyorum, ona can ver bunu kaldır, rakipleri düşür düşür destek olmayınca en sonunda öl falan. çok iyiler de fazla iyiler, yıllardır fps oynayan adamlar, onlarla da onları yavaşlattığımı ya da denk gidemediğimi düşündüğümden benim oynayasım gelmiyor. sonuç olarak, ortalama oyun partneri bulmakta zorlanıyorum bu aralar. benim gibi arkadaşlar varsa yeşillendirsinler birer tavuk yiyelim amk.

ha bir de evli ya da sevgilisiyle yaşayan arkadaşlar var ki, oyun yüzünden kavga ediyorlar kabak benim başıma patlıyor her seferinde mk . eş sıkıntısı olmayan, 25+ yaş, ortalama oyuncu taliplerimi bekliyorum, kips ;)
  • geçen ay oyunu indirdim boyutu 17 gb'di. yaklaşık 2 hafta oynadıktan sonra o arada 4 gb bir update gelmesiyle içimden vay be nasıl bir update böyle diye sordum. sonrasında 1 haftadır oyuna girmiyordum, dün girdim bi baktım 7 gb update dedim lan bu nasıl iş? şimdi ise oyuna yine girecekken karşıma bir 3 gb update daha çıktı şimdi onu indiriyorum ne oluyor olm?

not: entry bol gb ve update içerir.
119 entry daha