şükela:  tümü | bugün
 • nasi yok boole bisi
  hayatin anlami onlar, playboy un secmece hatunlari
 • bir zamanlar http://www.2drastik.com/500playmates/ * adresinde 1960 senesinden 2000 senesine kadar seçilmiş tüm playboy playmate centerfold* 'larını bulabilirdiniz.
 • igloo tarafından üretilen 16 litre hacimli aşırı kullanışlı ve dayanıklı termos.
 • bir ara olmak istediğim şeydir. gerçi ben kurpiyer de olmak istiyordum...
 • geçenlerde, 1953-2004 yılları arasındaki playmate'lerin, yani playboy dergisi orta sayfa güzellerinin olduğu bir sitedeki fotoğrafları, yıl sırasıyla inceledim.

  kadınların pornografik fotoğraflarının zeitgeist'ı bu kadar iyi anlatacağını düşünmezdim ama sadece bu fotograflar bile başta abd'nin ve hatta dünyanın sosyal dönüşümüyle, estetik algımızın nereden nereye geldiğiyle, ve cinsellik ekseniyle ilgili çok şey söylüyordu.

  kadın bedeni, insanlık tarihinin büyük bölümünde hem seyirlik hem de kontrol edilmesi gereken bir nesne olarak algılanmış. kadın bedeninin üreme ve soyun devamı ile ilişkisi, bedenin bir bedenden çok daha farklı açılardan algılanmasının en önemli nedenlerinden biri olmuş. evrimsel olarak üreme, ve üremenin haz ile güçlü bir ilişkisi de bulunan sosyal tezahürü olan cinsellik, insanlığın en derin ve güçlü güdüleyicilerinden olduğundan, sosyolojik her dönüşümün cinsellik ve kadın bedeni üstüne çeşitli etkilere sahip olması şaşırtıcı değil.

  playmate'lerin fotoğraflarında en çok dikkatimi çeken şey farklı beden biçimlerinin varlığı oldu, farklı farklı memeler, kalçalar, yüzler, saçlar vardı her ayda. balık etli bir güzel de incecik bir güzel de orta sayfa güzeli olmaya lâyık görülmüştü. yıllar içinde kadınların bedenlerindeki çeşitlilik azalmış, kabul gören estetik aralık daralmış. hele de seride yer almayan son 15 yıl, bu değişimin çok daha yoğunlaştığı bir dönem olarak kabul edilebilir.

  kadın bedeninin estetik sınırları, giderek daha dar bir kalıbın sıkışıyor gibi gözüküyor. sosyal medyanın yoğun kullanımı hem imkansız standartlar yaratmaya başlıyor hem de ideal bir kadın imgesini dayatıyor.

  kadının nesneleştirilmesi, kadının bir boyutunu kaybetmesi olarak ele alınabilir. kendisi olmaktan çıkıp onun bir tezahürü haline gelen kadın bedeni, son dönemde bir imgeden ibaret hale geldi diyebiliriz. nesne, kendisinin bir fotoğrafına dönüşürken, bir boyutunu daha yitirmiş oldu kadın. bir kadından bir imgeye doğru geçirdiği dönüşüm onun gerçekçi bir beden olmasını bile engelledi sanki.

  playmate serisi bana nihaî olarak şunu düşündürdü, sosyal medyada binlercesini göreceğiniz, kusursuz ama gerçek olmayan; şehvet içeren gerçek bir arzudan yoksun bakışlarca şekillendirilmiş kadın görüntüleri, zihinlerde kadın bedeninin indirgendiği yer artık.
 • bir tiyatro veya operadaki oyun arkadaşları için kullanmıştım, ortamda kopmaya sebep oldu.
hesabın var mı? giriş yap